Organlarıyla 3 hastaya umut oldu

Denizli'de beyin ölümü gerçekleşen kişinin bağışlanan karaciğer ve böbrekleri, İzmir ve Şanlıurfa'daki hastalara nakledilecek.

Organlarıyla 3 hastaya umut oldu

Denizli'de kalp krizi sonucu hayatını kaybeden kişinin organları, 3 hastaya umut oldu.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 3 Ekim'de rahatsızlanarak Denizli Devlet Hastanesine kaldırılan 47 yaşındaki Hüseyin Eskin'in, yapılan tahlil ve tetkiklerden kalp krizi geçirdiği tespit edildi.

Hastanenin Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alınan ve 4 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden Eskin'in, 7 Ekim'de beyin ölüm gerçekleşti.

Denizli Devlet Hastanesi Organ Nakli Birimi yetkililerince aileyle yapılan görüşmeler sonucu Ekin'in organları bağışlandı.

Bunun üzerine İzmir'den gelen ekipler tarafından Ekin'nden alınan 2 böbrek İzmir Kent Hastanesine, karaciğeri ise Şanlıurfa

Harran Üniversitesinde organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere gönderildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Hüseyin Eskin'in ailesine başsağlığı dileyerek organ bağışında bulundukları için teşekkür etti.

Denizli'de başlattıkları "Her Bağış Yeni Bir Hayat" projesiyle organ bağışına olan duyarlılığı artırdıklarını ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

"Mart ayında başlattığımız projemizin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen Denizli'de yaklaşık 10 bin kişi organ bağışında bulundu. Projede asıl hedefimiz kadavradan yani beyin ölümü gerçekleşen kişinin organlarını alarak organ bekleyen hastalara ulaştırmaktı. Hüseyin Eskin'in beyin ölümünün gerçekleşmesiyle de ailesi tarafından organları bağışlandı ve organ bekleyen 3 hastaya gönderildi."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER