Örgü bebekler, Sarayköylü kadınlara ekmek kapısı oldu

Denizli'nin Sarayköy İlçesi’nde, kadınların ev ekonomilerine katkı sunmaları amacıyla açılan örgü bebek kursu, kursiyerlerin ekmek kapısı haline dönüştü.

Örgü bebekler, Sarayköylü kadınlara ekmek kapısı oldu

Sarayköy Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, 3 yıl önce kaymakamlık ve belediye desteğiyle kadınların ev ekonomisine katkı sağlayabilmeleri amacıyla örgü bebek kursu başlattı. Kursu başarıyla tamamlayan 40 kursiyer, eğitimin ardından yılda 100'e yakın oyuncak bebek üretti. Ev hanımları, oyuncak bebeklerin beğenilmesi üzerine piyasadan aldıkları siparişleri yetiştirmek için çalışıyor. Kursa başladığında ilk etapta zorlandığını ancak daha sonra işin üstesinden geldiğini söyleyen kursiyerlerden Nimet Özen, eğitimin ardından ustalaşarak el örgüsü organik bebek üretmeye başladığını ifade etti. Özen, “Dokuma bebekler, anne ve çocukların ilgisini çekiyor. Piyasada bulunan oyuncakların çoğunluğu plastik. Bizim yaptığımız bebekler ise organik. Ördüğümüz bebekler genellikle çocukların ilgisini çeken çizgi film karakterlerinden oluşuyor. Bazen bebek üretimi 3 günümüzü alabiliyor. Bütün parçaları ayrı ayrı örüp birleştiriyoruz” dedi.

“ÜRÜNLERİMİZİ TÜRKİYE'NİN HER TARAFINA GÖNDERMEK İSTİYORUZ”

Kursun kendilerine iyi geldiğini ifade eden kursiyerlerden Fidan Altıntaş; bebeklere ilginin kendilerini de mutlu ettiğini vurguladı. Altıntaş, “El emeği ürünlerimizi Türkiye'nin her tarafına göndermek istiyoruz. Bebeklerimizi, çocuklarımız oynasın diye yapıyoruz. Talebi karşılamak için geç saatlere kadar oturup bebek örüyoruz” diye konuştu. Kurs eğitmeni Selma Uçman ise ev hanımlarının para kazanmasının kendilerini de mutlu ettiğini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER