Orman yangınları ile mücadele komisyonu toplandı

Denizli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Vali Hasan Karahan başkanlığında Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nde toplandı.

Orman yangınları ile mücadele komisyonu toplandı

Denizli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplandı. Orman Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıya; Vali Hasan Karahan, 11 'inci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Zolan, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutan Albay Metin Düz, Denizli Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, İl Müdürleri ile komisyonun diğer üyeleri katıldı. Toplantıda, ormanlık alan bakımından 590 bin 989 ha ormanlık alanı ile Türkiye ortalamasının üzerinde olan Denizli'nin, yüzölçümünün yüzde 48'inin ormanlık alan olduğu belirtilirken, orman yangınları konusunda riskli bölgeler içerisinde bulunan Denizli'de, orman yangını sezonunda yapılacak olan çalışmalar ile ilgili kararlar ele alındı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son yıllarda çok ciddi çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Vali Karahan, Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmalarının azımsanmayacak derecede olduğunu belirtti. Çıkan orman yangınlarının büyük bir bölümünün ihmalden kaynaklandığını aktaran Vali Karahan, orman varlıklarımıza milletçe sahip çıkılması gerektiğini, ormanlarımızın hem akciğerlerimiz hem de milli değerlerimiz olduğuna vurgu yaptı.

“BU SENE HİÇ ORMAN YANGINI YAŞAMAYIZ”

Yaz sezonu başlamadan önce alınacak tedbirler hakkında görüş bildirmek ve alınması gereken tedbirleri kararlaştırmak için bir araya geldiklerini belirten; “Sahip olduğumuz kıymetlerden biri olan orman ülkemiz ve İlimiz için çok önemli. Havaların ısınmasıyla birlikte orman yangınlarının oluşması için elverişli zamanlar da başlamış oluyor. Bu sebepten ciddi bir orman varlığına sahip İlimizdeki Allah göstermesin ama olası yangın durumlarını ve bu yangınlara müdahalede farklı kurum ve kuruluşların sunacağı somut katkılar ile eşgüdümün nasıl sağlanacağı noktasında fikir alışverişinde bulunmak ve kararlar almak üzere bir araya geldik. Bu sebepten sıcaklıklar iyice artmadan ve yangın mevsimi başlamadan önce ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızın olası yangın durumlarına nasıl katkılar sunacaklarının ve hangi görevleri icra edeceklerinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Orman yangınlarını bu sene inşallah hiç yaşamayız temennisinde bulunuyorum. Bu toplantıda alınacak kararların hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN YASAK

Konuşmalardan sonra Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı uzmanlar alınacak önlemler ve protokol maddeleri hakkında bilgi verdi. Ardından Vali Karahan ve kamu kurumunu temsil eden komisyon üyeleri, Denizli İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu tarafından alınması gereken tedbirleri görüşerek karara bağladı. Toplantıda orman yangınları bakımından riskli bir döneme girildiği, bu dönemde İlimiz sınırları içerisinde 01 Haziran - 31 Ekim 2019 tarihleri arasında ormanlık alana 500 metre mesafede havai fişek atılması, dilek feneri vb. adı altında satılan, havada uzun mesafeler uçabilen ve düştüğü yeri yakma özelliğine sahip nesnelerin satışı ile kullanımının yasaklanmasına karar verildi. 1 Haziran'dan itibaren yasak olan dilek fenerlerini satan ve kullananlara yönelik yasal işlem yapılacağı kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER