Orman yangınlarına broşürlü uyarı

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından vatandaşlara, orman yangınlarına karşı uyarıcı mesajların yer aldığı broşürler dağıtılıyor.

Orman yangınlarına broşürlü uyarı

Orman Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan özellikle piknik ve mangal ateşinden çıkan orman yangınlarının önlenmesi amacıyla uyarıcı ve bilgilendirici broşürler bölge müdürlüklerine gönderildi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, orman yangınlarına karşı uyarıcı mesajların yer aldığı broşürleri vatandaşlara dağıtmaya başladı. Muğla ve Aydın illerini kapsayan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nde köy kahveleri, piknik yerleri ve polis kontrol noktalarında broşürler görevli personeller tarafından vatandaşlara dağıtımı yapılıyor. İki farklı içerikte hazırlanan broşürlerin ön yüzlerinde, “Mangal, semaver ve kamp ateşimizi müsaade edilen yerlerde yakalım. Ormanlarımızı yangınlardan koruyalım”, “Semaver keyfiniz kederimiz olmasın”, “Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak yasaktır” ibareleri bulunuyor. Yine broşürlerin öz yüzlerinde Alo 177 Orman Yangın İhbar Hattı ve Alo 112 Acil Çağrı Merkezi numaraları yer alıyor. Her iki broşürün arka kısmında ise ormanlık alanlarda dikkat edilecek hususlar, görseller eşliğinde sıralanmış. Bu kısımda ormanda ateş yakılmaması, doğaya cam şişe-bardak atılmaması, sönmemiş sigara izmariti atılmaması, rüzgarlı ve kuru günlerde kesinlikle ateş yakılmaması konularında uyarılar yer alıyor.

YAPTIRIM VE CEZALAR

Broşürde son olarak kuralların uyulmaması halinde uygulanacak yaptırımlar ve cezalar ayrıntılı şekilde belirtilmiş. Buna göre; “Ormanda izin verilen yerlerin dışında ateş yakmak, yaktığı ateşi söndürmeden bırakmak, ormana sönmemiş sigara izmariti atmak, anız ateşi yakmak konularında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası uygulanıyor. Dikkatsizlik sonucu orman yangınına sebep olmanın cezasının 1 yıldan 7 yıla kadar hapis ve para cezası veriliyor. Kasten orman yakmanın cezası ise 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezası ve adli para cezası. Devletin güvenliğine karşı kurulmuş örgüt faaliyeti (terör amaçlı) orman yakmanın cezası ise müebbet hapis” şeklinde orman yangınlarıyla ilgili ceza ve yaptırımların yer aldığı bilgiler bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER