“Orman yangınlarında değerlerimiz, anılarımız yok oluyor”

Doğa ve Çevre Vakfı Yönetim Kurulu, ülkemizi kasıp kavuran orman yangınlarıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemiz, birçok yerleşim yerinde günlerdir süren, ilimiz Denizli’de de etkileri yoğun olarak yaşanan orman yangınları ile mücadele ediyor.” dedi.

“Orman yangınlarında değerlerimiz, anılarımız yok oluyor”

Doğa ve Çevre Vakfı Yönetim Kurulu, ülkemizi kasıp kavuran orman yangınlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. DOÇEV açıklamasında, “Ülkemiz, birçok yerleşim yerinde günlerdir süren, ilimiz Denizli’de de etkileri yoğun olarak yaşanan orman yangınları ile mücadele ediyor. Akdeniz ve Ege Bölgesinde çıkan orman yangıları köyleri, mahalleleri, tesisleri tehdit ederek ilerliyor. Evler, mallar, canlar, binlerce yılda oluşan değerlerimiz yanıyor. Anılarımız yok oluyor. Doğamız, geleceğimiz kararıyor.

Sizler Bizim Kahramanımızsınız. Yanmış yüreklere su ulaştırırken yanarak şehit olan Şahin Akdemir’i ve bugüne kadar tüm orman yangını şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Yaralananlara acil şifalar, evini, malını yitiren vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Orman yangınlarına karşı canla başla mücadele eden tüm orman çalışanlarına, polis ve askerlerimize, itfaiye personelimize, belediye personellerimize, gönüllü olarak sahada çalışan vatandaşlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.

Ülkemiz Hazırlıksız Yakalanmıştır. Orman yangınları, yaz ayları sıcak ve kurak geçen Akdeniz ve Ege Bölgesinin gerçeğidir. Bu gerçeğin ışığında yıllardır orman yangınlarına karşı mücadele için gerekli tedbirler ve ekipmanlar maalesef yeteri kadar alınmamış, var olan insan ve ekipman kaynaklarından faydalanılamamıştır.

Günümüz teknolojilerinin özellikle yangın söndürme uçaklarının kullanılması bu felaketin önlenmesinde büyük katkı sağlamaktadır. Orman yangınları ile mücadele milli bir davadır. Kurumlarımızın bu konuda daha örgütlü ve titiz davranmasını bekliyoruz.” Denildi

GELECEĞİMİZ İÇİN AĞAÇLANDIRMA ŞARTTIR

DOÇEV Yönetim Kurulu’nun açıklamasından daha sonra şu görüşlere verdildi:

“Orman Yangınlarında Sadece Ağaçlar Yanmıyor. Otu, ağacı, suyu, kuşu, börtü böceği, toprağı, havası ile binlerce yılda oluşan ekosistem de yanıyor. Evler, mallar, canlar, değerlerimiz, anılarımız yok oluyor. Halkımızın yapacağı yardım kampanyalarının zarar gören köylülere ev, ahır, hayvan teminine yönlendirilmesini öneriyor, devletimizin, mağdur olan vatandaşlarımızın yeni bir yaşam kurmalarını sağlayacağına inanıyoruz.

Doğamız, Geleceğimiz İçin “Ağaçlandırma”. Uzmanlara göre küresel ısınmanın etkileri beklenenden hızlı gerçekleşiyor. Bundan böyle yaz aylarının daha sıcak ve kurak olacağı öngörülüyor. İklim değişikliğine karşı en önemli güç: Ormanlardır.  İklim değişikliğinin ve çevre sorunlarının etkilerinin azaltılması için yapılacakların başında ise “ağaçlandırma” gelmektedir. 

Ormanlar Orman Olarak Kalmalı. Çevremize, doğamıza,  yaşamımıza olan olumsuz etkileri tam olarak değerlendirilmeden projelendirilen imar planları, yapılaşmalar, madenler, taş ocakları, yollar, barajlar, turizm yatırımları orman ekosistemini ve bölgedeki yaşamı olumsuz etkiliyor. Sel, orman yangını, susuzluk, yoksulluk olarak yaşamımıza dönüyor.

Yatırım projelerinin hazırlığında çevresel etkilerinin içtenlikle değerlendirilmesini, orman köylüsü ile orman ilişkisinin yeniden oluşturulmasını, ormanların orman olarak kalmasını diliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER