'ORTADOĞU'DA YAŞANANLARIN; SİSTEM VE ZİHNİYET OLARAK BİRBİRİNDEN HİÇBİR FARKI YOKTUR'

'ORTADOĞU'DA YAŞANANLARIN; SİSTEM VE ZİHNİYET OLARAK BİRBİRİNDEN HİÇBİR FARKI YOKTUR'

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına katılan AK Parti Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi  Av. Cahit Özkan, İran ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Ortadoğu ve Türkiye’de yaşanan olayları değerlendiren Özkan; “bunların hiçbirisinin diğerinden sistem, zihniyet olarak hiçbir farkı yoktur” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi  Av. Cahit Özkan, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu. Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan programda Ortadoğu ülkeleri ve Türkiye’de yaşanan olayları değerlendiren Vekil Özkan, “Ortadoğu’yu konuştuğumuzda meselelerin doğrudan birbiriyle alakaları var. Bu çok önemlidir. Amerika’nın PYD’ye göndermiş olduğu 4 bin TIR, Amerika’nın, İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü kabul etme kararı, Kuzey Irak’taki referandum kararı ve İran’da meydana gelen ‘Arap Baharı’nın silsilesi, bizdeki gezi olaylarına benzer olaylardır. Türkiye’deki gezi, 15 Temmuz kalkışma, darbe planları ve işgal girişimleri, Mısır’da yaşanan darbe, Yemen’de yaşananlar… Bunların hiçbirinin diğerinden sistem ve zihniyet olarak hiçbir farkı yoktur. Dünya’da kan gözyaşı üzerinden bir damla petrolün bir damla kandan daha değerli olduğunu kabul eden küresel statüko iradesinden başka bir şeye hizmet etmiyor. Net söylüyorum; nasıl ülkemizin etrafını ateş çemberiyle kuşatmaya çalışan irade varsa, bunlar sözde dost ve müttefik ülke olarak Türkiye’yle yan yana yürüdüklerini iddia ederlerken diğer taraftan da 4 bin tır askeri silahı PYD’ye, YPG’ye gönderiyorlar. Oradaki o hattı İran’ın silahlı gücüyle beraber bir blok haline getirip İran’ın düşürürlerse İran’daki dışarıdan müdahalelerle hükümet düşürme gayretlerini ifade etmek istiyorum. İran’da yokluk, fakirlik olabilir de en sıkıntılı dönemimiz şimdi mi? İran’ın ekonomik verilerine baktığınız zaman; bundan 20 yıl öncesine göre katlanarak büyümüş İran’da var” dedi.

“İRAN’DAKİ FAKİRLİĞİN SEBEBİ ABD’NİN KOYDUĞU AMBARGODUR”
İran’daki fakirliğin sebepleri hakkında da açılama yapan Vekil Özkan, “ABD, bir taraftan İran’a ambargo uygulayacak; ondan sonra diyecek ki; ‘sizin halkınız fakirlikten eziliyor, onlar da toplanmış eylem yapıyorlar, onların önünü açın.’ Oradaki fakirliğin sebebi İran Hükumeti değil; ABD’nin koyduğu ambargodur. Bir taraftan ambargo uygulayıp; bir taraftan da oradaki göstericileri de harekete geçirerek yapmaya çalıştığın Çin’den başlayarak Pasifik’e kadar kendileri için yeşil hat oluşturmaktan başka bir anlam ifade etmiyor” diye konuştu.

“BİZ GEÇMİŞTE BUNUN BEDELİNİ ÖDEDİK”
Ortadoğu’daki meselelerin doğrudan emperyalist bir amaca hizmet ettiğinin vurgusunu yapan Özkan; şunları aktardı: “Yarın İran’da o darbeyi gerçekleştirirlerse; İran’da fakirlik sebebiyle meydanlara inmiş halkın ne kadar daha fakirleşeceğini ve yoksullaşacağını, oradaki ekonomik kaynakların kimler tarafından sömürüleceğini daha net görürüz. Biz geçmişte bunun bedelini ödedik. Bütün dünya milletleri bunun bedelini ödedi. Amerika içerisinde, bizdeki gezi olaylarını takip eden medya gibi sürekli Trump karşıtı yayınlar yapan medya var. Adamı sıkıştırdılar, sıkıştırdılar; en nihayetinde Kudüs kararı aldırdılar. ‘Sana yaşam hakkı verelim’ dediler. O da çıktı itiraf etti. O da ‘Ben halkıma vermiş olduğum seçim vaadimi yerine getiriyorum’ dedi. Senin halkın 3 milyon Yahudi’den ibaret değil ki. Biz Yahudilere tarih boyunca barış ve huzur içinde yaşayacakları coğrafyaya kapılarını sonuna kadar açan bir milletin evlatlarıyız. 350 milyonluk ABD’de yaşayan 3.5 milyon çoluk çocuk, yaşlı ve genç dahil Yahudi vatandaşlarına mı söz verdin? Yoksa oradaki bir lobiye mi söz verdin? Yani demek oluyor ki bir devlet var. O devletin içinde derin ve paralel bir Amerika var. O Amerika eğer yolu açılmazsa Trump’ı da seçim sürecinde ayakta tutmaz. Yani bir seçim sonrasına kadar geçmişte John F. Kkennedy’e yaptıklarının benzeri davalarla, yönetilemez hale getirir. Bir şekilde de Trump’a da yapacaklar. İşte o derin Amerika; önce Amerika’nın sözde Devlet Başkanı Trump’ı kontrol etti. O Trump da o Amerika’nın kuklası gibi onun talimatlarıyla hareket ederek; bütün Ortadoğu’daki emperyalist düzeni yeniden yoluna devam ettirip, sürdürmek istiyor.”

“İRAN’DA YAŞANANLAR GEZİDEN FARKSIZDIR” 
İran’da yaşanan olayların birçok ülkeyi etkileyeceğini belirten Özkan; “Çin’deki yönetimin İslam’la da, Hıristiyanlık’la da alakası yok. Ama Çin’e de uzayacak. Oradan Rusya’ya uzayacak. Oradan bütün petrolün, silahın, ekonomik kaynakların olduğu o bütün coğrafyaya… Bu darbe silsilesi zinciri maalesef devam ettirilmek isteniyor. Bizim ‘Wilson İlkeleri’ diye okullarda anlatılan bir konu vardı. Bu ilkeler; her devletin kendi kaderini geleceğini tayin etme hakkı. Kendi geleceğini tayin etmek, kendi kaderini belirlemek, demokrasi dediğimiz kavramlar size nasıl bir ülkenin ulusal rejimine müdahale hakkı tanıyor. İran’da yaşananlar geziden farksızdır. Tahrin Meydan’ında meydan gelen o Sisi darbesi ile indirilen Muhsi’yi indirme planından farksızdır. Eğer başarıya ulaşırsa bugün mısır nasıl kıtlıkla boğuşuyorsa; aynı akıbetle maalesef karşı karşıya kalmak zorunda. Tabii bu olay sadece İran’ı ilgilendirmiyor. İran’ın tarihi, insan profili, onların dünya görüşü ve yaşam tarzlarına baktığınız zaman bunun çok daha kanlı ve çatışmalı bir süreçle karşı karşıya kalacaklarının altını çizmek gerekiyor” diye konuştu.

“YAPILMAYA ÇALIŞILAN; ORTADOĞU’DA YENİ BİR AMELİYATTIR”
İran’daki ve Ortadoğu’da yaşanan olayların bedelini kimlerin ödeyeceği konusuna da açıklık getiren Özkan; “Bunun bedelini Türkiye Cumhuriyeti Devleti ödeyecek. Ortadoğu halkları ödeyecek, bütün Dünya insanlığı o bedeli ödeyecek. Senin buna ne hakkın var? Yapılmaya çalışılan; Ortadoğu’da yeni bir ameliyattır. Bizim buna müsaade etmememiz lazım. Yani ulusal devletlerin kendi kaderlerini kendi belirleme haklarına, kendi egemen devletlere dışarıdan müdahale yapılmasına kimsenin müdahale hakkının olmadığını düşünüyoruz. İran halkının da barışçıl bir anlayışla oradaki büyük oyunu görmelerini temenni ediyoruz. Göreceklerini de ben ümit ediyorum” dedi.

“ORADAKİ BÜYÜK OYUN GÖRÜLECEK”
Yaşanan olayların Denizli’yi de ilgilendirdiğinin altını çizen Özkan; şunları söyledi: “Yaşanacak olaylar Denizlimiz’i de ilgilendiriyor. Denizli’de ciddi sayıda yaşayan İranlı vatandaşlar var. Buraya gelmişler; bu hareketlilik İran’da varken, orada yaşanacak o kan ve gözyaşının oluşturacağı travmanın ne boyutlara ulaşabileceğini biz İran, Irak tecrübesinden gördük. Oradaki büyük oyun görülecek ve yeniden bir kaosun fitilini ateşleme süreci yarım kalacaktır.”

 

ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER