OSB, uzmanlarla sanayicileri buluşturuyor

Son dönemde enerji fiyatlarındaki artış, maliyetleri çok artırdığından dolayı enerji ve diğer maliyetlerin düşürülmesi için ciddi çalışmalar yapılırken; Denizli Organize Sanayi Bölgesi de sanayicilerin enerji ve diğer girdi maliyetlerini düşürmek için alanında uzman kişileri getirerek, sanayicilerle buluşturuyor.

OSB, uzmanlarla sanayicileri buluşturuyor

Son dönemde enerji fiyatlarındaki artış, maliyetleri çok artırdığından dolayı enerji ve diğer maliyetlerin düşürülmesi için ciddi çalışmalar yapılıyor. Denizli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu da sanayicilerin enerji ve diğer girdi maliyetlerini düşürmek için alanında uzman kişileri getirerek sanayicilerle buluşturmaya devam ediyor. Bununla ilgili İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Selçuk, Denizli OSB’ye davet edilerek sanayicilerle buluşturuldu. Prof. Dr. Selçuk, sunumuyla, atıksuyun kaynağında geri dönüşümü, atıksudan tuzun geri kazanımı ve enerji geri dönüşüm sistemleri ile ilgili T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayınlanacak teşvik çalışmaları, Ramöz bacaları ile ilgili mevzuat düzenlemeleri, konuları hakkındaki toplantı, OSB Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Prof. Dr. Selçuk, OSB Müdürü Ahmet Taş, Gümüşsu Arıtma Genel Müdürü Ülkü Aybal Emer ve sanayiden temsilcilerin katılımı ile Denizli OSB Müdürlüğü’nün organize ettiği toplantı ile sanayi sektöründe atıksu deşarj etmeden kapalı devre sanayi üretiminin teknikleri ve ekonomisi bir seminer ile ele alındı.

“ÇALIŞMALARA DEVAM EDECEĞİZ”

Toplantıda, kapalı devre yer altı suyu arıtımının Menderes Nehri’ne boşaltılan tuzun yüzde 20 azaltılacağı öngörülürken yüzde 10 su tasarrufu sağlayacağı kanısına varıldı. Ekonomik geri dönüşümler ile sıfır deşarja yakın bir üretimin mümkün olacağı sonucuna varıldı. Bu hususun sıcak boyama sularının ekonomik geri çevrimi ile sanayiciye kar sağlayarak başarılabileceği görüldü. Tüm bu senaryolarda enerji tuz ve su dönüşümleri ile sıfır deşarjın sanayicileri mali zorluğa sokmadan karlı bir şekilde başarılabileceği bilimsel örnek uygulamaların sonucu tartışılarak öngörüldü. Bu öngörüler ve hedefler doğrultusunda organize sanayi gerekli adımları atarak bu projenin hayata geçirilmesine katkı sağlayacak atılımları atma kararı alındı. Konu ile ilgili konuşan OSB Bölge Müdürü Ahmet Taş; “Yönetim Kurulumuzun aldığı kararlar doğrultusunda sanayicilerimizin enerji ve diğer girdi maliyetlerini düşürmek için gerekli çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER