Osman Çiyancı; “Engelsiz bir Türkiye istiyoruz!”

Engelliler Haftası dolayısıyla açıklama yapan Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şubesi Başkanı Osman Çiyancı; engelsiz bir Türkiye istediklerini belirtti.

Osman Çiyancı; “Engelsiz bir Türkiye istiyoruz!”

Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şubesi Başkanı Osman Çiyancı, ‘Engelliler Haftası’ nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu.

Açıklamasında engelsiz bir Türkiye istediklerinin altını çizen Başkan Çiyancı; “Ülkemiz zorlu bir dönemden geçiyor. Engelliler bir yandan yeni haklar ya da olanaklar kazanırken diğer yandan da yeni sorunlarla veya uygulamada karşılaşılan sorunlarla yüz yüze bırakılıyor. 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Yasa’ya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasının sağlanması gerekiyordu. Konulan sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Artık yasanın gereklerini yerine getirilmesi için yapılan çalışmalar yavaş ilerlemektedir. Engellilerin devletimiz tarafından istihdam yaratıldığını seviniyoruz. Ancak yetersiz olması sebebiyle çeşitli defalar ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda en azından yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmesi gerekiyordu. Engelliler, istihdam konusunda da mağduriyetler yaşamaktadır. Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri her seferinde daha fazla engellinin eğitim, istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden oldu. Sadece TBMM’de onaylanarak yürürlüğe girmiş olan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ndeki basit kurullara, uyulsa önümüzdeki engellerin bir bölümün kalkacağı görülecektir. Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun sağlık raporları verilse, birçok engelli haklarından yararlanabilecektir. Bu düşüncelerle, Engelliler Haftası’nda tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER