Otizmli çocuklara materyal dağıtıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütücüsü olduğu ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’nca desteklenen ‘Otizmli Çocuklara Umut Olalım’ projesi kapsamında özel eğitim sınıfı bulunan okullara materyal dağıtımı yapıldı.

Otizmli çocuklara materyal dağıtıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırlandığı ‘Otizmli Çocuklara Umut Olalım’ projesi, geçtiğimiz nisan ayı içerisinde Güney Ege Kalkınma Ajansı’nca (GEKA) desteklendi ve projenin lansmanı yapıldı. GEKA’nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen, projenin ortakları; Denizli Büyükşehir Belediyesi, Merkezefendi Belediyesi, Denizli İŞKUR, Denizli Sanayi Odası, Denizli Ticaret Odası ve Pamukkale Rehberlik ve Araştırma Merkezi oluşturdu. Proje iştirakçileri ise Zorlu Tekstil, Tosunoğlu Tekstil ve Kaynak Tekstil oldu. Proje kapsamında özel eğitim sınıfı bulunan okullara meteryal dağıtıldı. Pamukkale Ticaret Borsası Ahi Sinan İlkokulu ve Osman Aydınlı İlkokulu’nda yapılan meteryal dağıtımına; İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, GEKA Genel Sekteri Özgür Akdoğan, Şube Müdürü Yasin Temel, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çimen ve Pamukkale Rehberlik Ve Araştırma Merkezi yetkilileri katıldı.

“Otizmli bireye ve ailelerine umut olacak”

Prgramında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici; “İlimizde bulunan 52 otizm özel eğitim sınıfına materyal dağıtımını eş zamanlı yapıyoruz. 52 sınıfa dağıtımı gerçekleştirilen 38 materyal ile öğrencilerin dil gelişim, bilişsel, duyuşsal ve psiko-motor alanlarında gelişiminin sağlanması amaçladık. Proje kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerle 154 otizm özel eğitim sınıfı öğretmeninin mesleki uzmanlığı artarken, otizmli öğrencilere verilecek mesleki eğitimlerle otizmli bireylerin topluma kazandırılmasında katkı sağlanacak. Toplam 1 milyon TL bütçesiyle alanında şimdiye kadarki en büyük bütçeye sahip çalışma olan proje, Denizli’de örgün eğitim kapsamında bulunan 350 otizmli öğrenciye, örgün eğitim dışında bulunan 18-25 yaş aralığındaki 60 hafif düzey otizmli bireye ve ailelerine umut olacak” dedi.

“Eleman ihtiyacı olan meslek alanları belirlendi”

Müdür Ekici, şunları söyledi: “Proje kapsamında istihdam sağlayacak proje ortakları Denizli İŞKUR, Sanayi Odası ve Ticaret Odası’na danışılarak, ayrıca otizmli bireylerin ilgi ve yetenekleri de dikkate alınarak eleman ihtiyacı olan meslek alanları belirlendi. Bu doğrultuda, Merkezefendi Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi’nde bulunan kadın ve erkek kuaförlük atölyesi, otelcilik, market ve gıda reyonu ile konfeksiyon gibi atölyelerin Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri tarafından verilecek kurslar ile otizmli öğrencilerin meslek edinmesi için kullanılmasına karar verildi. Ayrıca, Merkezefendi Belediyesi de, Engelsiz Yaşam Akademisi binasında ekipmanlarıyla birlikte tekstilde paketleme, kesme ve kumaş çevirme atölyesi ile bilgisayarda moda çizimi atölyelerini hazırlayarak eğitime hazır hale getirecek. Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra, proje kapsamında alınacak makine ve ekipmanla yeni bir üretim atölyesi kurulacak ve bu atölyede üretilecek ürünlerden elde edilen gelirin önemli bir kısmı meslek kurslarına katılan otizmli çocuklara aktarılacak. Proje ile zihinsel ve davranış becerileri olarak akranlarını yakalayan otizmli öğrenciler, meslek kurslarını başarı ile tamamlamalarının ardından, proje ortaklarıyla sağlanacak işbirliği sayesinde istihdam edilecek. Otizmli bireylerin istihdam edilerek üretken bireyler haline dönüşmesini ve hayata karışarak toplumla bütünleşmelerini sağlayacak projenin bütüne en büyük katkısı ise otizmli bireylere ve ailelerine umut vermesi olacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER