OTOMOBİL FİYATINA KURBANLIK

OTOMOBİL FİYATINA KURBANLIK

Kurban Bayramına sayılı günler kala Denizli’de CanlıHayvan Borsası’ndaki alanda kurban pazarlıkları kıyasıya sürüyor. Pazarda 1 tonağırlığındaki 'Denizli’nin Paşası' adlı dana 18 bin TL’ye alıcıbekliyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Denizli Ticaret Borsasıtarafından Merkezefendi ilçesi Sevindik Mahallesinde kurulan Canlı HayvanBorsası’nda kurban satışları sıkı pazarlıklarla devam ediyor.

Kurban bayramına günler kala hareketliliğin arttığı canlıhayvan pazarında Ağrı’nın Tutak ilçesinden Nurettin Peker tarafından getirilen1 ton ağırlığındaki 'Denizli’nin Paşası' adlı dana 18 bin TL’ye alıcıbekliyor. Kurban satışlarının istenen seviyede gerçekleşmediğini belirtenpazardaki besiciler, Denizli halkının genelde son günü beklediklerini belirtti.Ağrı, Muş, Bitlis, Afyonkarahisar gibi Türkiye’nin çeşitli illerinden getirilenkurbanlık hayvanlar veteriner hekimlerin kontrolünde satışa sunuluyor.

Şu anda çok önemli bir derecede hareketliliğin olmadığınıbelirten Nurettin Peker, umutlarının son güne kadar hayvanlarının tamamınınsatılması olduğunu ifade etti.

Her sene pazarda en büyük hayvanları kendisiningetirdiğini savunan Ağrılı besici 59 yaşındaki Nurettin Peker, 'AğrıTutak’tan geldim, benim hayvanlarımdan daha büyük hayvan getiren kimse yok.Benim getirdiğim hayvanlar hep 1 ton, 900 kilo, böyle hayvan getiriyorum. Şuanda gördüğünüz 4-5 tanesi 1 tona çok yakın geliyorlar. Diğerleri de 800-900kilo geliyor. Fiyatı 16,5 bin TL istiyoruz, 17 bin TL istiyoruz, alıcı yok.Alıcılar son günü bekliyorlar. Tabi hayvan çok olduğu için bekliyorlar amazaten bu sene hayvan azdır. Bu sene geçen seneye göre yarı durumdadır. Herkesson günü bekliyor ama son günü bekleyenler de bulabileceklerini tahminetmiyorum. Onların bu niyeti yanlıştır, mal bu sene azdır' diye konuştu.

10-12 hayvan sattığını ifade eden Peker, benim kadarsatanlar da var, benden fazla satanlar da var, daha az satanlar da var. Müşteribekliyoruz, tüm hayvanları inşallah son güne kadar bitiririz' dedi.

Kurban satışlarında henüz tam satışların başlamadığınıbelirten Afyonkarahisar’dan gelen 30 yaşındaki Mustafa Ünlü, 'Denizli’ninhalkı son günü bekliyor. Dün akşamüzeri geldik, bugün sabahtan 3 tane satışyaptık. Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinden geldik. Küçükbaş hayvanlarınfiyatları 800’den başlıyor, bin 200 ila bin 500’e kadarı çıkıyor. En fazlakiloda olanlar yaklaşık 85-90 kilo civarında geliyor, en az olanlar ise 45-50kilo civarında değişiyor. Tabi daha da küçükler oluyor ama onlardan da kurbanolmaz. Ben Denizli’ye ilk defa geliyorum, satışlar inşallah güzel olur. Dahaönce hep İzmir tarafına gidiyorduk, orada satış yapıyorduk. Orada hayvanfiyatları daha yüksekti. Orada kalmıyordu, satış oluyordu' ifadelerinikullandı.

Büyükbaş hayvanların satıldığı alanda, belediyetarafından üzerinde 'Büyükbaş hayvanların kurban olabilmesi için, 2 yaşınıdoldurmuş ya da 2 yaş dişini çıkarmış olmalıdır. 2 yaş kontrolü için müracaatedilecek veteriner hekimler ücretsiz' yazılı uyarı pankart asıldı. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER