Otonomi Başkanı Taşer uyardı!

Denizli Galericiler Sitesi Başkanı Berzan Taşer, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda (Trafik Sigortası) Tarife Uygulama Esasları ile ilgili uyarılarda bulundu.

Otonomi Başkanı Taşer uyardı!

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda (Trafik Sigortası) Tarife Uygulama Esasları Eylül ayından itibaren değişiyor. İkinci el araç alacak vatandaşlar, daha önce 15 gün satıcının sigortasını kullanabilirken bu durum ortadan Eylül ayında kaldırılıyor. Bundan sonra ikinci el araç alacak olan vatandaşlar, satıcıdan arabayı alır almaz sigorta yaptırması gerekecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Denizli Galericiler Sitesi Başkanı Berzan Taşer, daha önce satıcıların 15 günlük sigortalarının kullanıldığı fakat alıcının 15 gün içerisinde sigorta yaptırmadığında yaptığı kaza ve benzeri işlerin satıcının sigortasına yansıdığını ve satıcının daha sonraki araç alışında priminde sıkıntı yaşadığı için düzenleme yapıldığını dile getirdi. Başkan Taşer, “15 Günlük sigorta trafik sigortası içindeki teminattı. Yani noter satışından sonra satıcının trafik sigortasını yeni alıcı 15 gün süre ile kullanabiliyordu. Şu anda da kullanılabiliyor ama Eylül ayı itibari ile bu 15 günlük kısmı artık kullanamayacak. Yeni alıcı anında aldığı gün sigortasını kesmek zorunda kalacak. Yasa ile bu duyurulmuş durumda” dedi.

“SATIŞLAR, TİCARET BAKANLIĞI NEZDİNDE İZLENMEKTE”

Başkan Taşer, şunları söyledi: “Federasyonumuzun Ticaret Bakanlığı ile yaptığı görüşme sonucuna göre, expertiz yaptırma zorunluluğunun süresi uzatılmamış olup, 01/04/2019 tarihinde yürürlüğe girmiş olduğu özellikle belirtilmiştir. 8 yaş ve 160 bin km arasındaki araç satışlarımızda kesinlikle TSE hizmet yeterlilik belgesi sahibi olan Expertiz firmalarından, expertizi yaptırıp noterde beyan etmek zorundadırlar. Noterler şimdilik ‘var mı yok mu?’ diye sorup beyan yazıyorlar ve noter satışını yapıyorlar. Buraya kadar her şey güzel. Bakanlık yapılan satışlarda ki expertiz eksikliği ve ayrıca yetki belgesi eksikliği için ayrı ayrı 4 bin 655 TL ceza yazacaklarını söylemişlerdir. Şu anda yapılan bütün satışlar Ticaret Bakanlığı nezdinde izlenmektedir. Noterlere göre hiçbir şey yok onlar araç satışını yapıp paralarını alıyorlar. Ama sonunda cezayı yiyen ve canı yanan bizler olacağız. Biz tüccar ve esnaf arkadaşlar da ‘nasıl olsa noterlerde satış oluyor’ diye expertiz yaptırmıyoruz. Yanlış yaptığımızı özellikle meslektaş arkadaşların bilmesini istiyoruz. Çevremizdeki meslektaşlarımızın zarar ve ceza görmemeleri için bu konuyu dikkate almalarını önemle rica ediyorum.”

“TRAFİK SİGORTASINDA 15 GÜN SÜRE TANINMAYACAK”

Başkan Taşer, “Mecburi trafik sigortası konusu Eylül ayında artık eskisi gibi 15 gün süre tanınmayacak. Araç satışı yapıldığı andan itibaren hemen sigorta yatırmasanız aracınız sigortasız sayılacak ve olası bir kaza durumunda maddi bir mağdurluk yaşanacaktır. Bu konuyu hem meslektaşlarımız hem vatandaşların dikkate almaları gerekiyor ama bunlardan önce yetkili mercilerin çok daha önce yasalaşan şehir içindeki galericilerin toplu işyerlerine (sitelere) geçme durumunu insiyatif alıp sonuçlandırmalıydı ki, bu yasaların işlevi daha rahat daha güvenilir ortamlarda sağa sola gitmeden, noterin, expertizin, bankanın, PTT'nin, sigortanın ve sosyal tesislerin olduğunu, bu yaşam merkezleri insan hayatını kolaylaştırabilsin” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER