"Özel eğitim ile otizm etkisi azalıyor"

Gökkuşağı Otizm Vakfı, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Erken yaşta tanılama ile birlikte kesintisiz , yoğun özel eğitim alabilen otizmli çocuklarda zaman içinde otizm etkisinin azaldığı hatta otizmi atlatabildiği görülmüştür." dedi.

"Özel eğitim ile otizm etkisi azalıyor"

Gökkuşağı Otizm Vakfı, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü sebebiyle mesaj yayımladı.

Açıklamada yaşamın erken dönemlerinde kendini gösteren ve sosyal ilişkilerde, iletişim kurmada, davranış kalıpları oluşturmada ve bilişsel gelişmede gecikmeler ve sapmalarla izlenen nörobiyolojik bir bozukluk olarak kabul edilmekle birlikte henüz tam tedavisi bulunamadığı ifade edilirken "yapılan araştırmalarda erken yaşta tanılama ile birlikte kesintisiz, yoğun özel eğitim alabilen otizmli çocuklarda zaman içinde otizm etkisinin azaldığı hatta otizmi atlatabildiği görülmüştür." denildi.

Vakıf tarafından yapılan açıklamada "Gökkuşağı Otizm Vakfı olarak, bizler otizmli çocuklar ve ailelerine doğru eğitim verilebilmek için 0-6 yaş otizmli çocuklarımızın eğitim alabilecekleri Otizm Rehabilitasyon Merkezi açılabilmesi için çalışmalara başladık ve bu merkezin açılabilmesi için inşaat ruhsatımızı aldık. Mayıs ayında temeli atılacak bu eğitim merkezi ile otizmli çocuklarımızın erken yaşta başlayacak eğitimi ile otizm belirtileri kontrol altına alınabilecek hatta otizmli çocuklarımızın otizm tanıları ortadan kalkarak süreç sonunda onları toplumsal hayata kazandırabileceğiz. Toplumuzda bulunan Otizm dahil diğer rahatsızlıklarda da farkındalık ve çözüm arayışını tek güne sığdırmanın doğru olmadığı bilincindeyiz ve vakıf olarak her zaman çözümler konusunda çalışacağız." ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER