ÖZKAN: MEVLANA; KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, VEFANIN SİMGESİDİR

ÖZKAN: MEVLANA; KARDEŞLİĞİN, DOSTLUĞUN, VEFANIN SİMGESİDİR

Hazreti Mevlana’nın vuslat yıl dönümü olan Şeb-i Arus nedeniyle basın açıklamasında bulunan AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, “Mevlana’nın hikmetli sözleri, ilim-irfanla yoğrulmuş öğütleri aramızdaki büyük kardeşlik iklimini kurmuş ve bu kardeşliği pekiştirecek etki yaratmıştır. Mevlana; kardeşliğin, dostluğun, vefanın simgesidir” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, Hazreti Mevlana’nın vuslat yıl dönümü olan Şeb-i Arus nedeniyle basın açıklaması yaptı. Özkan, açıklamasında; “Vuslatının 744. Sene-i devriyesinde Hazreti Mevlana’yı rahmetle yad ediyorum. Bundan yedi asır önce Anadolu topraklarına gelen ve burada gönülleri bir araya getiren ilmi öğütleri ile birlik ve beraberliği, dostluğu kardeşliği yeşerten Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi minnetle anıyorum. Bu topraklardaki kardeşlik, sevgi ve şefkatin oluşmasında, bu medeniyetin, temelinin atılmasında bugünlere kadar yeşererek gelmesinde Mevlana Hazretleri’nin büyük payı olmuştur. Mevlana’nın hikmetli sözleri, ilim-irfanla yoğrulmuş öğütleri aramızdaki büyük kardeşlik iklimini kurmuş ve bu kardeşliği pekiştirecek etki yaratmıştır. Mevlana; kardeşliğin, dostluğun, vefanın simgesidir” dedi.

“MEDENİYETİMİZ MUHABBET VE MÜKELLEFİYET MEDENİYETİDİR”
İslam coğrafyasının önemli ve sıkıntılı olaylara sahne olduğunu belirten Özkan; “Bu coğrafya şahsi çıkarlarını insan hayatının önüne koyan zihniyetlerin oyun masası haline gelmiştir. Bu anlamlı günde şunu belirtmek isterim ki bu coğrafyadaki olaylar bir gün son bulacak ve bizler de oradaki zulümlerin, ölümlerin ve haksızlıkların sona erdirilmesi adına elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Bu dünyada baki olan yalnızca muhabbettir. Bizim medeniyetimiz bu bakımdan muhabbet ve mükellefiyet medeniyetidir. Mevlana Hazretleri bir sözünde: ‘İki bilme, ikilikten bahsetme. Kul efendisinde yok olmuş bil. Gözünü ve gönlünü topraktan arıt. Kıble birdir, iki olmaz o, bil.’ Bizim kıblemiz bir, ezanımız bir, peygamberimiz birdir.  Sevgiden, kardeşlikten, bizi biz yapan değerlerden başka bir yolumuz, imkânımız yoktur. Mevlana hazretlerinin topraklarımıza ektiği kardeşlik tohumları, inşallah bizim ülkemiz ile birlikte tüm İslam coğrafyasında da yeşerecektir” dedi.

“RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ”
“Yunus gibi, Mevlana gibi, Hacı Bayram-ı Veli gibi gönül erlerimiz olduğu için Allah’ımıza hamd etsek azdır” diyen Özkan, şunları söyledi: “Vefatının dolayısıyla vuslatının 744. Yıl dönümünde Mevlana Hazretlerini bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, rabbimizin birliğimizi, beraberliğimizi ve muhabbetimizi daim etmesini diliyorum.”

 

HABER MERKEZİ

     

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221