ÖZKAN; 'MİLLETİN YARGISINI İNŞA ETTİK'

ÖZKAN; 'MİLLETİN YARGISINI İNŞA ETTİK'

2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Bütçesi üzerine konuşan AK Parti MKYK Üyesi, Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan; “Vesayetçi yargı anlayışını yıktık, milletin yargısını inşa ettik” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi, Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, TBMM Genel Kurulu’nda, 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Bütçesi üzerine, AK Parti Grubu adına konuşma yaptı. Özkan; “Hâkimler ve Savcılar Kurulu bilindiği üzere yargı teşkilatının yönetimi ve denetimini gerçekleştirir. Eğer Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nu konuşuyorsak geçmişteki yargı vesayetini mutlaka iyi idrak etmemiz gerekir. Yargı vesayeti nedir? Vesayetçi yargı nedir? Bunu anlamak için son on beş, yirmi yıllık süreçte yargıda yaşadığımız tartışmaları analiz ettiğimizde doğru yola, doğru sonuca varacağımıza inanıyorum.  Vesayetçi yargı; darbecilerle, darbe anayasalarıyla şekillenmiş yargı demektir. Vesayetçi yargı; millete hesap vermek yerine darbecilerin kurmuş olduğu statükoyu koruyan yargı demektir. Tarafsız, bağımsız, adil yargı ilkelerine uygun yargılama yapmak ve adalet dağıtmak yerine statükoyu korumaktır. İşte, onun için demokratik denetime açılması gerekiyordu. Demokratik denetime açılmış, millet nezdinde meşruiyeti olan bağımsız ve tarafsız yargıyı sağlayabilmek için, işte yüce Meclis’in duvarında yazdığı gibi ‘Egemenlik kayıtsız şartsız millete aittir’ anlayışına uygun olarak vesayetçi yargı anlayışını yıkarak, milletin yargısını inşa ettik” dedi.

"GEÇMİŞTE YARGI ADALET DAĞITMIYORDU"
Özkan sözlerine şöyle devam etti: “AK Parti hükümetlerinden önce de var olagelen vesayetçi yargıyla mücadele, tüm hükûmetlerin temel meselesi olmuştur. Dünden bugüne tüm hükûmetler vesayetçi yargıyı, demokratik meşruiyete sahip adil ve tarafsız yargı hâline getirmek için mücadele ortaya koydular. Bakınız, geçmişte yargı adalet dağıtmıyordu, yargıya olan güven tabana inmişti. Her açılan yüz davanın maalesef yarısına yakını beraatla sonuçlanıyor, vatandaşlar haksız yere töhmet altında bırakılıyordu. İşte, 1990'lı yıllarda siyasi suikastlarla, toplumsal olaylarla yargı üzerinden toplumu ve bireyi belirlemek ve belirli bir prototip üzerinden Türkiye'yi yönetmek isteyen çevreler, yargıyı kullandılar ve yargının o dönemdeki kararlarına bakın; davalı-davacı, sanık-müdahil, hiç kimsenin tatmin olmadığı kararlarla bu milleti karşı karşıya getirdiler. Sözde "Millet adına karar veriyoruz." dediler, Türk milleti adına ancak taraflı, bağımsız olmayan, statüko yanlısı, darbe zihniyetli statükoyu koruyan bir anlayışla yargılama yapageldiler.”

"BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGIYI İNŞA ETMEK"
Yapılan reformların, anayasal ve yasal düzenlemelerin bir tek gerekçesi olduğunu belirten Özkan; “o gerekçe de bağımsız ve tarafsız yargıyı inşa etmek. Bizim köklü bir geleneğimiz var. Medeniyet değerlerimiz var. Modern dünyanın da geliştirmiş olduğu, Avrupa Konseyi'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye'yle ilgili vermiş olduğu kararlar var. Gelişmiş demokrasiler var, meşruiyeti yüksek olan yargı kararlarının gerçekleştiği ülkeler var. Tüm bu ülkeleri örnek aldık ve yapmış olduğumuz anayasal ve yasal reformlarla, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nu bugünkü demokratik meşruiyetine getirdik” diye konuştu.

“YARGIMIZ, MİLLETİMİZİN ADALET İHTİYACINI KARŞILAYACAK”
Özkan, şöyle devam etti: “İnşallah, bugüne kadar yapmış olduğumuz reformlarla yargı teşkilatımız, çok daha demokratik, çok daha millet nezdinde güveni tesis eden bir anlayışla geleceğe yürüyecek. Eğer bir sabitemiz varsa bunu beraber ortaya koyalım. İşte, Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyesi olması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ve vermiş olduğu mahkeme kararlarının gösterdiği istikamette milletimizin adil, tarafsız ve bağımsız yargı ihtiyacını karşılayacak bir anlayışla, gelinen noktada inşallah yargımız, milletimizin o ihtiyacını karşılayacaktır. 2018 Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bütçemizin ülkemize, milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyor ve ülkemizin aydınlık, adil, tarafsız ve bağımsız bir yargıyla geleceğe yürümesini yüce Allah'tan niyaz ediyor, sizleri saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.”

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221