ÖZKAN'DAN AB' YE: SİZE YALVARACAK DEĞİLİZ

ÖZKAN'DAN AB' YE: SİZE YALVARACAK DEĞİLİZ

Ak Parti Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi Av. Cahit Özkan, son dönemde gelişen olaylar, AB’nin kendi içinde yaşanan sıkıntılar göstermektedir ki, Avrupa Birliği üyeliğine ihtiyacımız kalmamıştır." dedi.

Milletvekili Özkan, AB başlığında şu ifadeleri kullandı:"Kendi vatandaşları ülkemizde, terör ve benzeri suçlardan yakalandığında hemen kapımızı aşındıranlar, bizim bu konularda, onlara ilettiğimiz dosyaları senelerdir bekletiyorlar. Avrupa Birliği kurumlarının, fasıllardan, serbest dolaşıma ve yardımlara kadar her konuda ülkemize karşı sergilediği çift taraflı tutum öylesine belirginleşti ki, artık bu durumu inkar edecek neden bile bulamıyorlar. Türkiye'nin, 1959 yılında ilk başvuruyu yaptığı, 1963 yılında Ankara Anlaşması'nı imzaladığı tarihten beri göstermiş olduğu sabrın, Avrupa Birliği tarafından yanlış anlaşıldığını görmekteyiz. Demek ki anlamakta zorluk çekiyor, kendilerine yalvaracağımızı sanıyorlar. Her şeye rağmen açıkça ifade ediyorum ki; bu süreci bitiren, vazgeçen taraf biz olmayacağız. Aslına bakarsanız, bizim Avrupa Birliği’ne ihtiyacımız yoktur, Avrupa Birliği’nin bize ihtiyacı vardır. Ve ülkemiz gerek coğrafi konumu gerekse uluslar arası toplum nezdinde ki statüsü ve sergilediği duruşla bu durumu en net şekilde ispat etmektedir.”diye ifade etti.

AB’NİN NET BİR TAVIR SERGİLEMESİ GEREKMEKTEDİR
AB’ye üyelik sürecinin devam etmekte olduğunu ifade eden Özkan:” İster alırlar ister almazlar, önemli değil. Biz çalışmalarımıza aynı ciddiyette devam edeceğiz. Asıl mesele şudur ki; biz bu süreçte boş durmuyoruz. Avrupa'yı gözlemliyoruz. Müslüman olan bir ülkeyi aralarına alacaklar mı? Bakalım İslamafobiye karşılar mı? Avrupa Birliği’nin Hıristiyanlardan oluşması gerektiği anlayışı var. Ve bizi alırlarsa bu tez çöker. Türkiye kapınıza gelip yalvaracak,  boyun bükecek bir ülke değildir. Hele kapıda bekletilecek bir ülke hiç değildir. Türkiye, kendi yağı ile kavrulabilecek, yapı, kültür, donanım ve alt yapıya sahiptir. Kabul ederlerse girer, kabul etmezlerse kendi yoluna bakar.

“AVRUPA, MİLLİ EGEMENLİĞİMİZE KAST EDEN TERÖR ÖRGÜTLERİNE SIRTINI DÖNMEYİ BİLECEK”
Avrupa ülkeleri ile genel mana da yakın ilişkiler kurma çabası içinde olduklarını belirten Özkan, “Aynı ilgi, anlayış ve yakınlığı onlardan da bekliyoruz. Geçmişte ve günümüzde Avrupalı devletlerin bazılarını, PKK terör örgütüne destek vermeleri nedeniyle, defalarca uyarmamıza rağmen, bu kanlı terör örgütüne destek vermeye devam etmişlerdir. Bununla yetinmeyip, 15 Temmuz’da eli kanlı Fetö terör örgütünün yaptığı darbe girişimi sonrası, firar eden silahlı terör örgütü mensuplarını tarafımıza teslim etmek yerine, saklamış, bununla yetinmeyip vatandaşlık vererek, bağımsızlığımıza kast eden bu hainleri ödüllendirmişlerdir. Ayrıca yaşanan Suriye olaylarından sonra milyonlarca insana kucağını açmış olan ülkemize verdikleri maddi ve manevi hiçbir sözü tutmamışlardır. Sınırlarımız açmamız durumunda, Avrupa’nın düşeceği durumu bildiğimiz halde, halen bir şekilde topraklarına sığınanlara neler yaptıklarını görmekte olduğumuz için, ecdadımızdan, dini ve kültürel karakterimizden gelen merhamet duygumuzdan dolayı, bu insanları da barındırmaya devam etmekteyiz. Mülteci kardeşlerimizin topraklarınıza geçiş izni vermemiz durumunda, ülkelerinizin yaşayacağı acziyeti iyi bilmekteyiz. Tüm bunlar rağmen Türkiye’nin kıymetini bilmemekte, mazlumlara değil terör örgütlerine kucak açmaktasınız. Türkiye’nin bu duruma sessiz kalacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz ” diye serzenişte bulundu.

”59 yıldır bu ülkeyi kapısında bekleten bir AB’nin varlığına dikkat çeken Özkan: “ Bizden sonra gelen herkesi aldılar. Bizden sonra müracaat edenleri kabul ettiğiniz kıstaslar nelerdir? Bunların ayrıcalığı ne? Bunlar her açıdan, Türkiye'den daha mı güçlü? Görüşmelerimiz devam edecek. Bu süreçte AB yetkilileri bizlere adil, yapıcı ve samimi yaklaşımlarını sürdürürlerse bu yola devam ederiz. Aksi takdirde tabi ki başımızın çaresine bakacağız. Biz, ama AB ile ama AB’siz hedeflerimize büyük bir hızla yürümeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” diyerek konuşmasına son verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER