ÖZKAN'DAN 'DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ' AÇIKLAMASI YAPTI

ÖZKAN'DAN 'DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ' AÇIKLAMASI YAPTI

'20 Haziran Dünya Mülteciler Günü' vesilesiyle yazılı bir açıklama yapan AK Parti MKYK Üyesi, Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, "Dünya Mülteciler Günü'nün tüm dünya nezdinde farkındalıklar oluşturarak güzel günlere vesile olmasını diliyorum." dedi.

Dünya genelinde mülteci sayısının her yıl katlanarak büyüdüğüne işaret eden Cahit Özkan, "Mülteciler konusunda uluslararası toplum kötü bir sınav veriyor. Bugün toplam mülteci sayısının son yirmi yılın en yüksek seviyesine çıkarak 45 milyonu aştığını söyleniyor. Sorunun ortaya çıkmasında da, çözüme kavuşamamasında da sorumluluğunun gereğini yerine getirmeyen uluslararası toplumun rolü var." ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, geçmişinden ve medeniyetinden aldığı insan merkezli anlayışla her zaman sınırlarını zulümden kaçan herkese açtığını ve açmaya devam edeceğini ifade eden Özkan, "Biz aslımızın medeniyetini neslimize aktarmakla yükümlüyüz. Ecdadımızdan aldığımız mirasın bir gereği olarak ülkemize sığınan mültecilerin etnik kökenine, inancına, mezhebine, meşrebine bakmadan hepsine aynı duyarlılıkla yaklaştık. Her mülteciyi misafirimiz bildik. En fazla sığınmacı barındıran ülkelerden biri olarak, ülkemizde misafir olan mülteciler için neler yaptığımız ortadadır." dedi.

Avrupa'nın mültecilere karşı tutumunu eleştiren Özkan, "Avrupa'nın da kendine has bir medeniyet anlayışı var demek ki.. Savaştan kurtulmak için ölümüne yolculuğu göze alan bir mültecinin, kucağında çocuğuyla birlikte koşarken ayağına çelme takan Avrupalı gazeteciler gördük." dedi. Türkiye'nin her fırsatta mülteci krizini uluslararası gündemin üst sıralarına taşımak için gayret gösterdiğine de değinen Özkan, "Uluslararası toplum bu süreçte insani ve vicdani değerlere sahip çıkamayarak, maalesef çok kötü bir sınav verdi. Biz Türkiye olarak uluslararası toplumun mülteciler hakkında neler yapması gerektiğine ilişkin görüşlerimizi her platformda dile getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz. Bebeklerin, kadınların, sivillerin ölümünden katilleri kadar, katliama engel olabilecekleri halde hiçbir şey yapmayan uluslararası toplum da sorumludur." dedi.

Cansız bedeni kıyılarımıza vuran Aylan bebeği, Halep’te bombalanan evinin yıkıntılarından çıkartılan ve bindiği ambulansta tüm masumiyetiyle oturan her tarafı kan ve toz içerisinde görüntülerini anımsadığımız Ümran bebeği hatırlatan Milletvekili Özkan, “Yıllardır mülteci krizine karşı Avrupa Birliği’yle sözde işbirlikleri yapıp duruyoruz. Adil bir yük paylaşımı olmadan mülteci sorununun çözümü konusunda istenen hedeflere ulaşılamaz. Bu sorunun üstesinden, sorumluluğu paylaşmak suretiyle gelebileceğimizi vurgulayarak, Avrupa ile karşılıklı taahhütlerde bulunduk. Türkiye olarak Avrupa Birliği’yle kurulan mutabakat çerçevesinde taahhütlerimizi başarıyla yerine getirdik. Buna karşılık 18 Mart 2016’da varılan mutabakatta Avrupa Birliği tarafından ülkemize verilen sözler maalesef tutulmadı. Rapor üretmekten başka bir işe yaramayan Birleşmiş Milletler de sorunun çözümüne yönelik hiçbir katkı sağlamadı. Suriye krizinin başından beri yalnız bırakılan Türkiye, bir kez daha aynı akıbete duçar oldu.” ifadelerini kullandı.

Cahit Özkan açıklamasını, “Adaletin ve huzurun temini noktasında en güzel örneği veren ecdadımız gibi, tekrardan dünyada barışı, huzuru ve adaleti tesis etmek için biz Türkiye olarak çalışıyoruz. Bu bağlamda vatanlarını terk etmek zorunda kalan mültecilere her zaman destek olacağımızı belirtiyor, Dünya Mülteciler Günü'nün tüm dünya nezdinde farkındalıklar oluşturarak güzel günlere vesile olmasını diliyorum." sözleriyle tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211