ÖZKAN'DAN İSRAİL'E TEPKİ

ÖZKAN'DAN İSRAİL'E TEPKİ

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, "Mescid-i Aksa'ya ibadete giden Müslümanlara terörist muamelesi yapılmasını asla kabul edemeyiz. Harem-i Şerif'in giriş kapılarına bir zulüm yöntemi icat edilmesine izin verilemez" dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan ve AK Parti milletvekilleri ile birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Özkan, İsrail'in kurulduğu günden beri Filistin halkına zulüm yaptığını belirterek, "İlk kıblemiz Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatmıştır. 1969'dan bu yana ilk defa cuma namazı kılınmasına izin vermemiştir. Açıkça ibadet özgürlüğüne saldıran İstrail güçleri, Mescid-i Aksa'nın kapılarına elektronik metal arama detektörleri uygulamasını devreye sokmuştur. Bunları protesto eden eli silahsız, masum birçok Filistinli'yi de yaralamıştır. Artık bardak taşmış, bıçak kemiğe dayanmıştır. Mescid-i Aksa'ya ibadete giden Müslümanlara terörist muamelesi yapılmasını asla kabul edemeyiz. Harem-i Şerif'in giriş kapılarına bir zulüm yöntemi icat edilmesine izin verilemez" dedi.

Özkan, İsrail'in barbarca tutumundan vazgeçmesi gerektiğine işaret ederek, "Ortadoğu'nun her karışında kan akıyor. İnsanların ibadet, ifade özgürlüğü ve hatta yaşam hakları ellerinden alınıyor. Bize her defasında basın özgürlüğünden, demokrasiden dem vuran Batı ne yapıyor? Barışı sağlaması için kurulmuş Birleşmiş Milletler bunu sağlayamıyor mu? Ne yazık ki Batı, Birleşmiş Milletler susarken, İslam dünyası da susuyor, sadece seyrediyor. Filistin'de insanlık ölürken, Müslümanların izzeti şerefi ölürken, biz asla ve asla sessiz kalamayız" ifadelerini kullandı.

İl ve ilçe müftülerine nikah kıyma yetkisi verilmesine ilişkin olarak Özkan, "Evlilik uluslararası hukukun bir parçasıdır. Bugün siz Müslüman olarak Yunanistan'a gittiğiniz zaman orada evliliğin ne şekilde cereyan edeceği bellidir. Bir papazın, hahamın, resmi memurun önünde yapacağımız nikah geçerli oluyor, bizim de milletimizin ve medeni, yetimizin geleneklerinden süzülen, toplumun hukukunu, hakkını koruyacak bir düzenleme olduğu takdirde buna da saygı duyulması lazım" şeklinde konuştu. 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211