ÖZTÜRK 'YERLİ TOHUM POLİTİKAMIZ YOK'

ÖZTÜRK 'YERLİ TOHUM POLİTİKAMIZ YOK'

DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ‘Seçime Doğru’ programına konuk olan İYİ Parti Denizli Milletvekili Adayı Yasin Öztürk, “Şuanda mercimeğin en çok üretiminin yapıldığı ülke Kanada ve Kanada bu mercimek tohumunu Türkiye’den aldı. Tohum ile ilgili bir devlet politikamız yok” dedi.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Adayı Yasin Öztürk, DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ve Cansu Karacık tarafından hazırlanıp sunulan ‘Seçime Doğru’ programına konuk oldu. Programda tarım politikalarını eleştiren Öztürk, “Yaklaşık 30 üretime dayalı ekonomiden, tüketime dayalı hale getirilmiş haldeyiz. Üretimin başladığı yerde köylü milletin efendisidir. Bu sebeple de Türkiye geçmiş dönemlerde okullarda okutulurken dünyada kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biriydi. Tarım noktasında baktığımızda dünyada kendi kendine her ürünün 4 mevsim üretilebileceği bir ülkede yaşıyoruz. Bu çerçeveden şuanda geldiğimiz noktaya baktığımızda ise her yıl yaklaşık 1 buçuk milyar dolar tarım ithalatı yapılan bir ülke haline geldik. Şuanda mercimeğin en çok üretiminin yapıldığı ülke Kanada ve Kanada bu mercimek tohumunu Türkiye’den aldı. Tohum ile ilgili bir devlet politikamız yok. Hükümetler değişse bile devletin politika olarak devam ettirmesi gereken bir durumdan bahsediyorum. Türk tarımını yapan milli bir tarım merkezimiz yok. Tohum merkezimiz olmadığı takdirde eskiden buğdayımızı çiftçimiz bir önceki senenin haşatından ayırıp bir sonraki tohumuna verirdi” dedi.

“TARIMSAL ARAŞTIRMA VE TEKNOLOJİ GELİŞTİRME MERKEZİ KURULACAK”
Çiftçinin ıslah edilmiş tohumları kullandığını belirten Öztürk, “Islah edilmiş tohumun bir sonraki seneye tohumu olmuyor. Çocukluğumda boyuma yakın başak olurdu ama şuanda başaklar diz boyunuza varmıyor. Bu yüzden samanı bile yurtdışından ithal eder pozisyona geliyoruz. Şuanda ülkemizde sarımsak, fasulyeyi dahil ithal eder pozisyona geldik. Bu konuda Çiftçi Çağrı Merkezleri kurup Ar-Ge’yi teşvik ederek Atatürk Orman Çiftliği’ni Tarımsal Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Merkezi kurarak; buradan çiftçimizi yönlendirmeyi düşünüyoruz. Çiftçimize 1 sene sonraki dönemdeki Türkiye’nin ihtiyacı noktasında nelere ihtiyacımız var. ‘Bu ürün yerine, şu ürünü yapın’ diye yönlendireceğimiz bir ortam oluşuyor. Şuanda ise Tarım İl Müdürlükleri’ndeki ziraat mühendisleri masa başında oturuyor. Çiftçinin getirdiği formu dolduruyor ve devlet teşvikini yazmaktan öteye geçmiyor. Ziraat mühendisini çiftçinin tarlasına kadar götürüp orada ürünündeki hastalığından, önümüzdeki sene ekmesi gereken ürüne kadar ilgilenecekler. Ay çekirdeği Çivril’de yaklaşık 10 sene öncesine kadar yoktu. İç Anadolu’da ay çekirdeğine hastalık geldiğinden dolayı Çivril’e geldi ve geçmiş dönemlerde özelikle Baklan Ovası’nda ay çekirdeği yüklü miktarda üretilmeye başladı. Ama bu sene ‘canavar otu’ diye bir ot meydana geldi ve ürünlerde hastalık söz konusu. Bunu sebebi aynı tarlada sürekli aynı ürünü üretmekten kaynaklıdır. Ama burada devlet olarak bilinçli bir şekilde; ‘bu ürünü tarlanda bu sene ekme; onun yerine başka bir ürün ek’ diyebilseydik çiftçimiz mağdur olmamış olurdu” şeklinde ifade etti.

“ÇİFTÇİ BELGESİ OLANLARDAN ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNİ KALDIRACAĞIZ”
Milletvekili Adayı Öztürk, şunları aktardı: “Bir çiftçinin tarımla ilgili ana maliyetleri mazot, gübre, tarım ilacıdır. Hayvancı için yemdir. Bunların her birinde özel tüketim vergileri var. Özel tüketim vergisi adı üstünde özel üretilen ürünlerde kullanılması gerek bir orandır. Ama çiftçi için mazot, gübre, tarım ilacı özel keyfe keder yapılan bir tüketim değildir. Dolayısıyla çiftçi belgesi olan herkese özel tüketim vergisini kaldıracağız. Mazotta yaklaşık yüzde 70’e yakın özel tüketim vergisi söz konusu yani çiftçimize mazot giderlerinin yüzde 50 indirimli vereceğimizin taahhüdüdür. Bu genç işsizliğini de etkiliyor. Dünyadaki dış politikamızı bile etkiliyor. Yaklaşık 10 senedir köylerden büyük şehirlere 4 buçuk milyon insanımız göç etmiş. Kendi tarlasından, hayvanından para kazanamaz hale gelen gençlerimiz köylerinden şehre göç ettiler. Aldığı eğitim ve bilgi birikim yeterli olmadığı için büyükşehre geldiğinde vasıfsız işçi pozisyonunda geliyor. Büyükşehirlerde asgari ücretle geçinmek çok zor. Kendi köyünde kalsaydı kendi ürününü kendi ektiği için belki asgari ücretin yarısına bile kendi köyünde geçinmesi söz konusuydu.”

UMUT AYANA  

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193