Öztürk’ten, Bakan Pakdemirli’ye soru önergesi

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Orman Genel Müdürlüğü’nce çalıştırılan geçici işçilerin durumunu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

Öztürk’ten, Bakan Pakdemirli’ye soru önergesi

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için 4 maddelik soru önergesi verdi.

Milletvekili Öztürk soru önergesinde, “Orman Genel Müdürlüğüne bağlı işyerlerinde 5 ay 29 gün vizeye tabii geçici işçi olarak çalışan 10 bin 200 işçinin vizeleri Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılarak Bölge Müdürlüklerine gönderilmiş ve ihtiyaç nedeniyle bu sürenin 4 ay uzatılması yine Hazine ve Maliye Bakanlığından talep edilmiştir. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığınca, döner sermaye bütçesinden karşılanmak üzere sadece 4 bin geçici işçinin 2 ay süre uzatımı uygun görülürken, özel bütçeden çalışan geçici işçilerin süre uzatımı talebi uygun bulunmamıştır.” dedi.

Öztürk, “1-Bakanlığınıza bağlı Orman Genel Müdürlüğünün “ihtiyaç olmasına” binaen, “vizeye bağlı geçici işçilerin” çalışma sürelerinin 4 ay uzatılması talebi ilgili Bakanlıkça neden reddedilmiştir? 2- Hazine ve Maliye Bakanlığına aynı konuyla ilgili gönderilen ikinci talebin de reddedilmesi doğrultusunda, ihtiyaç ne şekilde giderilecektir? 3- Yaz sıcaklarının artmasının beraberinde getirdiği orman yangınlarıyla mücadele ve önleme açısından çalıştırılması önem arz eden geçici işçiler için, kalıcı bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir? 4-Personel yetersizliği nedeniyle önlemeyen yangın meydana geldiğinde sorumluluk hangi kuruma ait olacaktır?” diye sordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER