Pamukkale 100 bin ziyaretçiyi ağırladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre; ‘Denizli Hierapolis (Pamukkale) Ören Yeri’ 99 bin 747 ziyaretçi sayısı ile e üçüncü sırada yer aldı. Denizli Turistik Oteller ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen, “Bunun diğer girişlerle 100 binin üzerinde olduğunu değerlendiriyoruz. Bu rakamlar bizi inanılmaz mutlu etti” dedi.

Pamukkale 100 bin ziyaretçiyi ağırladı

Eşsiz güzellikteki travertenleri, şifalı termal suyu ve çevresindeki antik kentleriyle her mevsim ziyaretçileri cezbeden, ‘beyaz cennet’ olarak adlandırılan Pamukkale, 9 günlük bayram tatilinde sezonun en yoğun günlerini yaşadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre; ‘Denizli Hierapolis (Pamukkale) Ören Yeri’ 99 bin 747 ziyaretçi sayısı ile e üçüncü sırada yer aldı.

Denizli Turistik Oteller ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen, Pamukkale Ören Yeri'nde tatil süresince gözlenen hareketliliğin giriş kapılarından alınan rakamlarda da kendisini gösterdiğini söyledi.

Bölgeyi Haziran Ayı’nda normalde günlük ortalama 6 bin kişinin ziyaret ettiğini, 9 günlük bayram tatilinde ise bu rakamın yaklaşık ikiye katlandığını kaydeden Şen, “Bayramda günlük ziyaretçi ortalamamız 11 bini aştı. Tatil süresince toplam biletli geçiş sayısı 99 bin 747'e ulaştı. Bunun diğer girişlerle 100 binin üzerinde olduğunu değerlendiriyoruz. Bu rakamlar bizi inanılmaz mutlu etti” dedi.

Ziyaret rakamlarında yılın 5 ayında ise geçen yıla göre yüzde 18 artışla 660 bin seviyesine ulaşıldığına işaret eden Şen, "Bayram tatilinde gelinen seviye, yılsonu için hedeflediğimiz 3 milyona ulaşabileceğimizi gösteriyor” dedi.

“EN ÇOK UZAK DOĞULU GELİYOR”

Pamukkale'ye gelen yabancı misafirlerin en fazla uçak seferlerinin azlığından şikayetçi olduklarını vurgulayan Başkan Şen, Uzak Doğulu turistlerin yaklaşık 7-8 bin kilometre uzaktan geldiklerini, mevcut 5 seferin yeterli olmadığını söylediğini aktaran Şen, “Pamukkale'ye gelen turistlerin yaklaşık yüzde 70'ini Uzak Doğulu misafirlerimiz oluşturuyor. Yeni uçak seferleri konulursa bu sayı daha da artar” diye konuştu.

Pamukkale Bölgesi’ndeki otellerde doluluk oranlarının yüzde 100'e yaklaştığını aktaran Şen, ziyaretçilerin kent merkezindeki otellere yönlendirilebileceğini de sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER