PAMUKKALE, 2017'NİN YILDIZI OLDU

PAMUKKALE, 2017'NİN YILDIZI OLDU

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği (DENTUROD) tarafından başlatılan ve Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği “Termal İyi Gelir” kampanyası, meyvelerini vermeye başladı. Kültür Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) 2017 yılı müze ve örenyerleri ziyaretçi rakamlarına göre; Pamukkale, 2017 yılında yüzde 53’lük bir artışla büyük bir başarıyı yakaladı. 

Denizli’nin incisi Pamukkale’nin tanıtımı ve bölgeye gelen turistlerin konaklama sürelerinin uzatılması amacıyla yaklaşık 2 yıl önce Denizli Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği (DENTUROD) tarafından başlatılan ve Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği “Termal İyi Gelir” kampanyası, meyvelerini vermeye başladı. Kültür Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) 2017 yılı müze ve örenyerleri ziyaretçi rakamlarını açıkladı. Buna göre örenyerleri ziyaretçi sayısında en çok ziyaret edilen örenyeri özelliğini sürdüren Pamukkale yeni bir rekora daha imza attı. Türkiye 2017’de yüzde 28 ziyaretçi artışı kaydederken; Pamukkale örenyeri, 2017 yılında yüzde 53’lük bir artışla büyük bir başarıyı yakaladı.  Konuyla ilgili açıklama bulunan DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, “verilere baktığımızda; en çok ziyaret edilen Ayasofya ve Topkapı Müzesi’nin yüzde 32’lik, Efes örenyerinin ise yüzde 11’lik ziyaretçi sayısı artışı yaşadığını görüyoruz. Pamukkale’de yüzde 53’lük rekor bir ziyaretçi artışının olması, Denizlili turizmcileri memnun ediyor ama müze ve örenyeri giriş ücretlerine gelebilecek zam konusunda da tedirginlik yaşıyorlar” dedi.

“ÖREN YERLERİ İHALESİ ŞUBAT’TA YENİDEN YAPILACAK”
2018 yılında DÖSİMM tarafından yapılacak örenyeri ve müze ihalesine de dikkat çeken Başkan Şen,  “DÖSİMM tarafından Ekim 2017 tarihinde yapılan 153,5 milyon muhammen bedelli ihalenin iptal edilerek; 2018 Şubat ayında 235 milyon muhammen bedelle tekrar ihaleye çıkarılacak. Örenyeri ve müze ihalesinin sonuçlanmasından sonra, müze ve örenyerleri giriş bedellerine bir zam yapılması beklentisi oluştu. Denizli Bölgesi’nde 35 TL’lik Pamukkale örenyeri giriş ücretinin yüksekliğinden dolayı yıllardır Pamukkale’yi ziyaret edemeyen ve bunu sıklıkla dile getiren vatandaşlar, Pamukkale’den daha da uzaklaşabilir. Ayrıca 2018 yılı tur bütçesi yapan acenteleri için de bu yapılabilecek fiyat artışı, sıkıntı yaratabilir” diye konuştu.

“ÖREN YERLERİ AYDA BİR PAZAR GÜNÜ ÜCRETSİZ OLMALI”
Başkan Şen, şunları söyledi: “Kültür ve Doğal varlıklarımızın yeni nesillere tanıtılabilmesi, geleceğe korunarak taşınabilmesi, Kültür ve Doğal varlıklarımızın vatandaşlarımız tarafından bilinçli bir şekilde tanınmasıyla olacaktır. Yapılacak olan ihale şartnamesine; otoyollar ve köprülerin ücretsiz olduğu günlerde örenyerlerinin de ücretsiz ziyarete açılmasını ve uygulamaları gibi bir madde eklenmelidir. Ayrıca çoğu Avrupa ülkelerinde gördüğümüz ayda bir Pazar günü örenyeri ve müzelerin vatandaşlarımızın ziyaretine ücretsiz olmasını talep ediyoruz.” 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER