PAMUKKALE BELEDİYE MECLİSİ YENİ SALONUNDA İLK OTURUMUNU YAPTI

Pamukkale Belediye Meclisi, ilçeye yakışır modern, doğaya uyumlu Pamukkale Belediyesi Meclis Salonu’nda ilk toplantısını gerçekleştirdi. Yeni meclis binasının ilk toplantısında; öğrencilere sevindirici haber çıktı. Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “İlk toplantımızda ilçemizde yaşayan öğrencilerimize yönelik her yıl gerçekleştirdiğimiz eğitim yardımı kararını oy birliğiyle aldık” dedi.

PAMUKKALE BELEDİYE MECLİSİ YENİ SALONUNDA İLK OTURUMUNU YAPTI

Pamukkale Belediyesi, büyükşehir kanunuyla 2014 yılında kurulmasının ardından geçen 52 aylık süre sonunda, yepyeni modern, doğa dostu olduğunu gösteren, birçok güzel ve özel özelliği ile dikkat çeken Pamukkale Belediyesi Meclis Salonu’na kavuştu. Belediye kurulmadan önceki dönemde, Özel İdare’nin YSE binası olarak bakım atölyesi olarak kullanılan alan, Pamukkale Belediyesi kurulduktan sonra Fen İşleri Müdürlüğü’nün deposu olarak hizmet verdi. Pamukkale Belediyesi’nin ana hizmet veren bina alanında bulunan yapının inşasına Mayıs ayının ortalarında başlanmıştı. Yeni meclis salonu bin metrekarelik kapalı alanda, toplam 2 milyon 400 bin TL’lik maliyetle, 72 günlük gibi kısa bir sürede yapımı tamamlandı. Salonda, meclis üyeleri için 60 kişilik, başkan yardımcıları, birim müdürleri, basın için 30 kişilik oturma alanları mevcut. İçerisinde, meclis salonu, sergi ve fuaye alanı, parti grup toplantıları için odalar, mutfak, bay-bayan-engelli tuvaletleri bulunuyor.Toplantıları vatandaşların anlaşılır bir şekilde takip edebilmeleri için 12 metrekarelik led ekranla birlikte, yan duvarlarda 4 metrekarelik 2 adet led ekran bulunuyor. 2 adet harekete duyarlı kamera ile birlikte delege masalarına kartlı oylama butonları, söz isteme butonları ve mikrofonlu delege sistemleri montajı yapıldı. Meclis Salonunda akustik duvar panelleri kullanılarak daha net, doğal bir ses ortamı yakalanması sağlandı. Sistemin sürdürülebilir olması için özellikle ses, delege sistemi ve yüzde 100 temiz hava dönüşümlü havalandırma ve klima sistemi bulunuyor. Bunlarla birlikte, tavanlarda göçmen kuşların doğal yuvalarına dokunulmadı.

ÇEVRECİ BELEDİYE, İLK TOPLANTISINI KUŞ SESLERİ EŞLİĞİNDE YAPTI
Pamukkale Belediyesi Ağustos Ayı’nın ikinci oturumunu, yeni meclis salonunda yaptı. Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, aradan geçen 52 ay sonunda, ilçeye yakışır, engelli, engelsiz tüm vatandaşlara hitap eden Belediye Meclis Salonu’nda ilk toplantılarına gerçekleştirmelerinin heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Meclis toplantısı öncesinde, bina hakkında bilgi veren Başkan Gürlesin, yeni meclis salonunun ilk dikkat çeken özeliğinin içeride kuşların uçmakta olduğuna dikkat çekerek, “Fiziki ve teknik altyapısı ile Belediye Meclis toplantılarımıza yanıt verecek salonumuza kavuşmanın gururunu yaşıyoruz. Meclis Salonu yapımına başlamadan önce burası fen işlerimizin deposu olarak kullanılıyordu ve göçmen kuşlar çatıda yuva yapmışlardı. Göçmen kuşlar, her yıl mevsimleri gelince giderler ama bir daha seneye yine gelirler. Biz hiçbir zaman rahatsızlık duymadık. Yeni meclis salonumuzu yaparken de, göçmen kuşların çatıdaki yuvalarının bozulmamasına özen gösterdik. Kuşlar, bundan sonraki meclis toplantılarımızın misafiri olmaya devam edecekler” dedi.BaşkanGürlesin, bin metrekarelik kapalı alana inşa edilen Belediye Meclis Salonu’nun engelli dostu olduğuna dikkat çekerek, “Salonumuzun inşasında dikkat ettiğimiz diğer bir özellik engelli dostu olasıydı. Giriş ve çıkışlarımızda engelli rampası var. Bununla birlikte içeride yine onların rahatça meclis toplantılarımızı izleyebilecekleri oturma alanları, engelli tuvaleti bulunuyor” diye konuştu.

YENİ SALONDAKİ İLK TOPLANTIDA ÖĞRENCİLERE MÜJDELİ HABER VAR
Pamukkale Belediye Meclis Salonu’ndaki ilk toplantıda Pamukkale sınırları içerisinde yaşayan öğrencileri sevindiren haberin kararı alındı. Her yıl olduğu gibi bu yılda lise ve ortaokul öğrencilerine eğitim yardımı yapacak olan Pamukkale Belediyesi, yeni salondaki ilk toplantısında 2018-2019 eğitim yardımı miktarını ve öğrenci sayısını belirledi. BaşkanGürlesin, kararın tüm öğrencilere hayırlı olmasını dileyerek, “İlçemizde yaşayan öğrencilerimize ve dolaylı olarak maddi durumu yetersiz ailelerimize desteğimiz her yıl olduğu gibi bu yılda devam edecek. Pamukkale Belediyesi olarak, eğitim alanında okullarımıza, öğrencilerimize desteğimiz sürekli devam ederken, bu yıl da eğitim-öğretim yılında 8 ay süreli eğitim yardımının detaylarını Belediye Meclis Toplantımızda aldığımız kararla netleştirdik. Tüm öğrencilerimize şimdiden hayırlı olsun” dedi.

2 BİN 500 ÖĞRENCİYE EĞİTİM YARDIMI VERECEK
Pamukkale Belediye Meclisi’nin aldığı kararla, 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde ilçe sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi bin 250 ortaokul ve bin 250 lise öğrencisi olmak üzere toplam 2 bin 500 öğrenciye eğitim yardımı verecek. 8 aylık eğitim-öğretim döneminde, bin 250 lise öğrencisine aylık 90 TL; bin 250 ortaokul öğrencisine aylık 70 TL süreli eğitim yardımı yapılacak. Başvurularla ilgili bilgilerin, belediyenin sosyal medya hesaplarından ve www.pamukkale.bel.tr adresinden duyurulacağı belirtildi. Öte yandan mecliste bir karar daha alındı.Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne alınan Pamukkale Belediyesi, İspanya’nın Ourense kentinde 3-5 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’nin genel kuruluna katılacak.  Başkan Gürlesin başkanlığındaki heyette Belediye Meclis Üyeleri Alparslan Albay, Yılmaz Doğan, Server Munis, Birim Müdürlerinden Yusuf Emeksiz, Selami Ün ile proje uzmanları Çağlar Akdağoğlu ve Tuğçe Karakan Duran yer alacak. Başkan Gürlesin, “Şehirlerin artan turist sayıları, termal turizmi dünya genelinde daha iyi tanıtmak için yapılan ve yapılacak girişimler, ülkelerin birbirleriyle iletişimi ve ortak yapılacak çalışmalar için istişarelerde bulunmak için, meclisimizin onayladığı heyetle birlikte katılacağız. Ekim ayında ki toplantıya katılımımızın önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Pınar Çankaya- Doğan Akşit

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER