PAMUKKALE BELEDİYESİ AVRUPA TERMAL KENTLER BİRLİĞİ'NE ÜYELİĞE HAZIR

PAMUKKALE BELEDİYESİ AVRUPA  TERMAL KENTLER BİRLİĞİ'NE ÜYELİĞE HAZIR

Pamukkale Belediyesi, termal sağlık konusunda adını Avrupa’ya duyurmaya hazırlanıyor. 2009 yılında kurulan EHTTA (European Historic Thermal Towns Association- Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği) tarihi ve termal özelliği olan kentler arasında ortaklık ağı oluşturmayı amaçlıyor. Pamukkale Belediyesi de EHTTA’ya üye olmak için ilk adımı attı.

UNESCO miras listesinde yer alan Pamukkale ve tarihten gelen termal sağlığın merkezi Karahayıt’ı sınırları içerisinde bulunduran Pamukkale Belediyesi’nden önemli adım. Kısa adı EHTTA olan Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği (European Historic Thermal Towns Association) Avrupa’daki tarihi termal kentler arasında tecrübe paylaşımını teşvik ederek kentler ve termaller arasında güçlü bir ortaklık ağı oluşturmak anacıyla 2009 yılında Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya ve Belçika tarafından kurulmuştu.  Belediyelerin ve kamu kurumlarının üye olarak alındığı EHTTA’ya Pamukkale Belediyesi de üyelik için ilk adımı attı. Türkiye’den sadece Bursa’nın il olarak 2013 yılından beri yer aldığı birliğe başvuran ilk ilçe belediyesi Pamukkale Belediyesi olacak.  Pamukkale Belediye Meclisi’nin Ocak ayı gündeminde yer alan üyelik başvurusu konusunda Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin üyelere bilgiler verdi.

“TERMAL BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”
Pamukkale Belediyesi’nin UNESCO miras listesinde yer alan Pamukkale ve tarihten gelen termal sağlığın merkezi Karahayıt’ı sınırları içerisinde bulundurulduğunu söyleyen Başkan Gürlesin, “Pamukkale ve Karahayıt ile hem turizm hem de termal sağlık konusunda önemli bir durumdayız. Pamukkale’nin yanı sıra sıcaklığı benzer yerlere göre daha çok olan Karahayıt’taki şifalı kırmızı su ile  bölgemiz çok özel. Avrupa’da tarihi termal kentlerin bir arada olduğu EHTTA’ya üyelik konusunda başvuru yapmak için İdari ve Diğer İşler Komisyonu’ndan gelen rapor meclisimizde görüşüldü. Oybirliği ile alınan kararla Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne üyelik için adım atılmış oldu. Pamukkale Belediyesi olarak Pamukkale ve Karahayıt’ı Avrupa’ya ve dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz. Bu sayede hem turist sayısının artması hem de sağlık turizmi için daha çok konaklamalı turizm yapılması sağlanabilir. Termal sağlık konusunda önemli bir yere sahip olan Pamukkale’yi Türkiye’de 1 numara, Dünya’da da önemli bir yere sahip duruma getirmek istiyoruz. Yapılan bu çalışma bunun adımlarından biri” dedi. Başkan Gürlesin, EHTTA’da yer almanın turizm açısından çok önemli olduğunun altını da çizerek, “Bu birlikte yer almak çok önemli. Biz belediyemiz kuruduktan sonra heyet olarak Avrupa’ya termal konusunda inceleme gezisi düzenlemiştik. İlçemizin o seviyelere gelmesi için bu tür oluşumlarda yer almak büyük öneme sahip. Pamukkale’nin, Denizli’nin hatta Türkiye’nin tanıtımı için atılan bu adımın hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu. Pamukkale Belediye Meclisi’nde oybirliği ile alınan karara göre Bursa’dan sonra Türkiye’den ilk başvuru yapan belediye Pamukkale Belediyesi olacak. 2013 yılında Bursa bu birliğe girerken, Pamukkale Belediyesi, ilk ilçe belediyesi olarak birlikte yer alma imkanı bulacak. Bu konudaki başvuru Mayıs ayında Azerbaycan’da yapılacak olan genel kurulda oylanacak.

TURİZM İÇİN HER FIRSAT DEĞERLENDİRİLİYOR
Pamukkale Belediyesi, bu adımıyla birlikte turizm için çalışmalarına devam etmiş oldu. Kurulduğu 2014 yılında bu yana Pamukkale’nin hem ülke genelinde hem de Dünya’da tanıtılması amacıyla çalışmalar yapan Pamukkale Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na destek verdi. Pamukkale Spor Oyunları ile sağlık ve turizm ile birlikte spor konusunda da Pamukkale adını ön plana çıkaran Pamukkale Belediyesi, Uluslararası 2. Termal Sağlık Zirvesi’ne de büyük destek vererek beyaz cennetin tanıtımına büyük katkı sağladı. Her konuda Pamukkale’nin ve Karahayıt’ın tanıtımını yapan Pamukkale Belediyesi, son olarak Aralık ayı içinde ‘Gastro Pamukkale Aşçılık ve Pastacılık Şampiyonası’na da destek verdi. Bu ve benzeri bir çok konuda Pamukkale’yi tanıtmak  için gereken her şeyi yaptıklarını belirten Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Pamukkale ve Karahayıt Denizli ve Türkiye için çok önemli. Bu değerleri Avrupa’ya ve dünyaya ne kadar çok tanıtırsak o kadar iyi. Biz de Pamukkale Belediyesi olarak ulusal ve uluslararası platformların tamamında yer almaya çalışıyoruz. Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne üye olarak önemli bir işe imza atmış olacağımıza inanıyorum” dedi.

AVRUPA TARİHİ TERMAL KENTLER BİRLİĞİ (EHTTA) EHTTA NEDİR?
EHHTA  - Avrupa Tarihi Termal Şehirler Birliği’dir. 2009 yılında 6 kurucu üye ( Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya ve Belçika) tarafından kurulmuştur. Kar amacı gütmeyen uluslararası ve sınırsız süreli bir birliktir.

EHTTA’NIN HEDEFLERİ NELERDİR?
Birliğin başlıca hedefleri, farklı ülkelerden farklı şehirlerin tecrübe paylaşımını teşvik ederek kentler ve termaller arasında güçlü bir ortaklık ağı oluşturmak,

Bir Avrupa termal destinasyonu oluşturmak ve Avrupa programların desteğiyle kurumları da kapsayacak şekilde Avrupa düzeyinde sistemi teşvik etmek,

Özellikle tarihi ve sanatsal miras ile bu mirasla alakalı kültürel, hukuki ve yasamaya ilişkin hususlar üzerine spa endüstrisi bağlamında analitik araştırma ve istatistikleri teşvik etmek, desteklemek ve geliştirmektir.

TARİHİ TERMAL ŞEHİRLER AVRUPA DESTİNASYONU NEDİR?
EHTTA’nın ilk eylemi Avrupa Konseyi tarafından onaylanan Tarihi Termal Şehirler Avrupa Destinasyonunu oluşturmaktır. Avrupa Tarihi Termal Kentler Destinasyonu, Avrupa’da spa kültürünün hayat bulduğu ve geliştiği yerlerin yeniden izini süren bir yoldur. Bu rota spa kentlerinin kültürel ve tarihi miraslarını birbirine bağlayarak spa sularının kalitesini iyileştirmektedir.

EHTTA Üyeleri :

Üç çeşit üyelik mevcuttur.

Kurucu üye, aktif/etkin üye ve ortak üye

10 ülkeden 31 termal şehir ve organizasyon yer almaktadır.

Kurucu Üyeler

Vichy - Fransa

Acqui Terme - İtalya

Bath – İngiltere

Ourense - İspanya

Salsomaggiore Terme - Italya

Spa - Belçika

ORTAK ÜYELER:

Massif Central Termal Kentler Destinasyonu (Fransa)

ETKİN ÜYELER :

Baden Baden - Almanya

Bagnères de Luchon - Fransa

Bagnoles de l’Orne - Fransa

Budapest - Macaristan

Cauterets - Fransa

Châtel-Guyon - Fransa

Daruvar - Hırvatistan

Enghien les Bains - Fransa

Evian les Bains - Fransa

Fiuggi - Italya

Karlovy Vary Region – Cek Cumhuriyeti

La Bourboule - Fransa

Mont-Dore - Fransa

Montecatini Terme - Italya

Royat-Chamalières - Fransa

Techirghiol - Romanya

Villes d'Eaux du Massif Central - Fransa

Wiesbaden – Almanya

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER