Pamukkale Belediyesi Belenardıç Camisi’ni restore edecek

Özel bir çalışmaya imza atan Pamukkale Belediyesi, 136 yıllık tarihe sahip olan Belenardıç Cami’yi restore edilecek.

Pamukkale Belediyesi Belenardıç Camisi’ni restore edecek

Pamukkale Belediyesi her alanda olduğu gibi sosyal sorumluluk projelerinde de örnek çalışmalar imza atmaya devam ediyor. Belediye Meclisi’nin Eylül ayı oturumunda Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’ye verilen yetki çerçevesinde önemli bir protokol imza altına alındı. Başkan Örki, Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık ve Pamukkale İlçe Müftüsü Hüseyin Uysal, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın kutlandığı bu günde anlamlı bir protokole imza attılar. Denizli İl Müftülüğü’nde imzalanan protokolle; Pamukkale Belediyesi, 136 yıllık tarihe sahip olan Belenardıç Camisi’nin restorasyonunu üstlendi.

“ÇİVİ KULLANILMAMIŞ, KÖK BOYA İLE BOYANMIŞ”

Böle güzel bir hayır işine vesile oldukları için çok mutlu olduğunu belirten Başkan Örki, “Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim insanlara ‘hayır işinde yarışın’ mesajı veriyor. Biz de ilahi emirden yola çıkarak Pamukkale Belediyesi olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz. İlçemizin Belenardıç Mahallesi’nde 1884 yılında yapılan ve ecdat yadigarı olan mükemmel bir eser olan Belenardıç Camisi var. Daha çok Karadeniz ve Orta Anadolu Bölgelerimizde bulunan bir mimariye sahip olan bu camimizde çivi kullanılmamış ve kök boya ile boyanmış. Oradaki vatandaşlarımız tarafından aktif olarak kullanılan camimizin restore edilip korunması bize nasip oldu. Ekim ayında başlayacağımız restorasyon işlemleri ile ecdadımızın emaneti olan camimizi en güzel şekilde yenileyip, çevre düzenlemesi ile birlikte yeniden halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

“YENİDEN İBADETE AÇILACAK”

Belenardıç Camisi’nin restorasyon konusunun daha önce çok kez gündeme geldiğini ifade eden Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, “Tarihi değere sahip bu camimizin restorasyon işlemi Pamukkale Belediye Başkanımız Sayın Avni Örki’ye kısmet oldu. Pamukkale Belediyemiz, Belenardıç Camisi’nin restorasyonunu yaptıktan sonra inşallah tekrardan milletimizin hizmetine sunacak.  Bu anlamlı hizmetinden dolayı Avni başkanımızdan ‘Allah razı olsun’ diyoruz. Rabbim bu iyiliğini ahiret gününde de takdir olarak karşısına çıkarsın. Ayrıca bu hayır işinin 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası’na da denk gelmesi ayrı bir anlam taşıyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER