Pamukkale Belediyesi farkındalık oluşturdu

Pamukkale Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenledi. Belediye Başkanı Avni Örki’nin de bizzat katıldığı etkinlikte, öğrenciler hem görme hem de yürüme engellilerin yaşadıkları zorlukları test etme imkânı buldu.

Pamukkale Belediyesi farkındalık oluşturdu

Pamukkale Belediyesi, yaptığı her projede engellilere verdiği değeri ortaya koyarken, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde gerçekleştirdiği farkındalık etkinliği ile de dikkat çekti. Belediye Başkanı Avni Örki’nin de bizzat katıldığı etkinlikte, engelli bireylerin yaşadığı zorluklar ortaya kondu. Forum Çamlık AVM’de düzenlenen etkinliğe; İncilipınar İlköğretim Okulu, Emsan İlköğretim Okulu 2. ve 3. sınıf öğrencileri, öğretmenleri ve velileri ile birlikte katıldı.

Öğrenciler, belediye personelinin yardımıyla engelli parkurlarında yürüme engelli bir bireyi anlamak için tekerlekli sandalyeye oturdular, görme engelli bireyi anlamak için gözleri bağlanarak bastonla yürümeye çalıştılar. Ayrıca çocuklar için ebru, kokulu taş boyama ve mangala oyunu stantları ve Pamukkale Belediyesi’nin yaz ve kış dönemlerinde engellilere yönelik açtığı ücretsiz kurslara katılan kursiyerlerin ürettikleri ürünlerin sergilenerek satış yapabildikleri sergi de yer aldı.

“BU FARKINDALIKLA DAHA DOĞRU YAKLAŞIMLARI OLACAK”

Etkinlikte stantları ziyaret eden Başkan Örki, öğrencilerle ve vatandaşlarla bir araya geldi. Engelli parkurlarında çocukları izleyen Başkan Örki, ardından da gözünü bantla kapatarak özel hazırlanan ve içinde engeller bulunan bölümde bastonla yürümeye çalıştı. Daha sonra tekerlekli sandalye ile yürüme engelli vatandaşların yaşadıkları zorlukları test eden Başkan Örki, çocuklarla birlikte stantta boyama yaptı, mangala oynadı. Her yıl engelliler gününü engelli vatandaşlarla bir araya gelerek farkındalık oluşturduklarını ifade eden Başkan Örki, “Belediye olarak sadece 3 Aralık’ta değil, her günümüzde engelli vatandaşlarımızın farkındayız. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü de her yıl engelli vatandaşlarımızla bir farkındalık oluşturmak noktasında bir araya geliyoruz. Bu özel günde çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın herkesin birer engelli adayı olabileceğini göstermek istedik. Ayrıca, belediyemiz bünyesinde açtığımız ücretsiz kurslara gelen görme engelli kursiyerlerimizin ürünlerinin satışını yapabilmelerini istedik. El sanatları standımızda engelli kursiyerlerimizin ürettiği şaheserleri gördüm. Her el sanatları sergimizde fark ediyorum ki her gün kendilerini biraz daha geliştiriyorlar. Bugün çocuklarımız ve engelli vatandaşlarımız bir arada çok güzel bir gün geçirdiler. Temennimiz odur ki, engelli vatandaşlarımız için her gün daha engelsiz olsun. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü bir kez daha kutluyorum” dedi.

ÖĞRETMEN VE VELİLERDEN TEŞEKKÜR

Etkinlikte öğrencileriyle birlikte gelen öğretmen ve veliler Pamukkale Belediyesi’nin farkındalık etkinliğinden oldukça memnun ayrıldı. Sınıf öğretmeni Sadık Kart, “Pamukkale Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu etkinliğe katıldık. Hepimiz birer engelli adayıyız. Biz çocuklarımıza sınıflarda, okullarda bunları anlatmaya çalışıyoruz bunun gibi etkinlikler ile de kalıcı hale gelmesi sağlanmış oluyor” dedi. Sınıf öğretmeni Şakir Tunçkın, “Pamukkale Belediyesi tarafından çok güzel bir etkinlik hazırlanmış. Sınıfımı getirdim. Çocuklarımız görme engellilerin ve yürüme engellilerin yaşadıkları zorlukları bizzat yaşadılar. Çocuklarımız bugünden sonra yaşantılarında engelli bir bireyle karşılaştıklarında nasıl bir yardımda bulunabileceğini anlamış oldular. Belediyemize teşekkür ediyorum” diye konuştu. Öğrenci velisi İlkay Yenitürk de, “Gerçekten önemli ve başarılı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Pamukkale Belediyemize böyle güzel bir çalışma gerçekleştirdiği için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER