Pamukkale Belediyesi’nde deprem tatbikatı

Pamukkale Belediyesi tüm personeliyle deprem tahliye tatbikatı gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Avni Örki, “İçişleri Bakanlığımızca 2021 yılı Türkiye Afet Eğitim Yılı ilan edildi. Bizler de Afet Eğitim Seferberliği’ne hem destek vermek hem de personelimizin olası afetlere karşı ne kadar hazırlıklı olduklarını görmek istedik” dedi.

Pamukkale Belediyesi YSE Ana hizmet binasında, belediye personeli ve belediyeye gelen vatandaşların katılımıyla deprem tahliye tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikata; Belediye Başkanı Avni Örki, Denizli İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ali Etiz, Afet Acil Durum Yönetimi Şube Müdürü Doğan Tufan, Belediye Başkan Yardımcıları, daire müdürleri, birim personelleri ve vatandaşlar katıldı. 2021 yılı Türkiye Afet Eğitim Yılı kapsamında, Türkiye’de büyük deprem tatbikatı gerçekleştiren ilk belediyelerden biri olan Pamukkale Belediyesi, afetlere hazırlık çalışmalarını önemsediğini bir kez daha gösterdi.

“EĞİTİMLERİMİZİN 9. AŞAMASINA GEÇİŞ YAPTIK"

Gerçekleştirdikleri deprem tahliye tatbikatını bizzat takip eden ve sirenleri çalan Başkan Örki, “AFAD ile iş birliği içerisinde Allah vermesin ama bir depremle, yangınla, bir afetle karşılaşıldığında bizim personelimizin dimdik ayakta kalabilmesini sağlamamız gerekiyordu. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıldan bu güne kadar birçok eğitim verildi. Şu anda eğitim süreçlerimizin 9. aşamasına geçiş yapmış durumdayız. 25 kişiden oluşan arama kurtarma gönüllüsü personelimiz eğitimlerini sürdürüyorlar. Bugün itibariyle de herhangi bir depremle, bir afetle karşılaştığımızda neler yapmamız gerektiğini belirlemiş olduk” dedi.

PAMUKKALE BELEDİYESİ AFETLERE HAZIR

Tatbikat belediye personeline önceden bildirilen saatten erkene çekilerek, personel ve vatandaşların gerçek bir acil durum karşısında nasıl hareket edeceğini bizzat görmek istediklerini söyleyen Başkan Örki, “Olası bir afet sonrasında, korunması gereken, öncelikle can güvenliğimiz, bize emanet edilmiş olan evraklarımızın güvenliğini nasıl sağlayacağımızı görmüş olduk. Hazırlıklı olduğumuzu görüyorum” diye konuştu. Tatbikat sonrasında, bilinçli hareket eden tüm belediye çalışanlarına ve vatandaşlara teşekkür eden Başkan Örki, gönüllülük esasıyla oluşturulan Pamukkale Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’nin ve belediye çalışanlarına yönelik verilen ilk yardım, kurtarma, yangın söndürme, koruma eğitimlerinin aralıksız süreceğini belirtti.

“AFET EĞİTİMLERİ ÖNEMLİ"

Denizli İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ali Etiz ise, Kamu kurumlarında çalışan personelin deprem anında neler yapması gerektiğini bilmesinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “Afet sonrası ilk 6 saatlik zaman diliminde yaptıklarımız gerçekten önemli. Bunun için, afet eğitimleri önemli. Bugün burada afet farkındalık eğitimi verdik. Belediye Başkanımıza da bu fırsatı verdiği için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

VATANDAŞLARDAN TEŞEKKÜR

Pamukkale Belediyesi’nin gerçekleştirdiği tatbikata habersiz katılan vatandaşlar da, belediyenin farkındalık çalışması için teşekkür etti. Belediyedeki işlemleri sırasında siren sesini duyan Mehmet Hanefi Göktaş, ilk olarak heyecanlandığını ve anlam veremediğini ancak belediye personelinin bilinçli yaklaşımıyla telaş yapmadığını ifade etti. Göktaş, “Pamukkale Belediyesi’nde ruhsat işlerim vardı. Geldiğimde tatbikat sireni çaldı. Hakikaten tüm arkadaşları burada hazırlıklı gördüm. İyi bir tatbikat olduğunu düşünüyorum. Tatbikat ani bir siren çalmasıyla başladı, herkes nasıl hareket edeceği konusunda bilinçliydi. Ben de buna şahit oldum. Emeği geçenleri, bu işi organize edenleri tebrik ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER