PAMUKKALE BELEDİYESİ’NDEN ENGELLİLERE BÜYÜK DESTEK

Engellilere yönelik projelerle dikkat çeken Pamukkale Belediyesi, engellilerin üretime katkı sağlaması amacıyla yeni kurslar açtı. Pamukkale Belediyesi ve İŞKUR işbirliğinde gerçekleştirilen “Engelliler Üretiyor; Turizme Katkı Sağlıyor” projesi ile engelliler dekoratif şişe, ahşap boyama, tabak boyama, seramik, polyester boyama, keçe yapımı, takı tasarım, kokulu taş gibi ürünlerin yapımını öğreniyor.

Yeni kurulan bir belediye olmasına rağmen, Denizli’de ve Türkiye’de Pamukkale adını her platformda duyuran, sağlıktan, eğitime; spordan, güvenliğe; turizmden, sosyal belediyeciliğe öncü olan Pamukkale Belediyesi, gönüllere dokunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin ve İŞKUR Denizli İl Müdürü Fatih Işık arasında “Engelliler Üretiyor; Turizme Katkı Sağlıyor” projesinin protokolü imzalanmıştı. Bu protokol ile Denizli tarihinde İŞKUR ile Proje yapan ilk belediye unvanını Pamukkale Belediyesi almış oldu.  2018 yılı 1. Dönem Engelli ve Eski hükümlülere Yönelik Proje Hibe Desteği-Engellilere Yönelik Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Projeleri kapsamında hazırlanan bu projenin amacı; engellilerin hem üretime katkı sağlaması hem de rehabilite edilmeleridir. “Engelliler Üretiyor; Turizme Katkı Sağlıyor” projesi ile engelliler dekoratif şişe, ahşap boyama, tabak boyama, seramik, polyester boyama, keçe yapımı, takı tasarım, kokulu taş gibi ürünlerin yapımını öğreniyor.

“KURSLA KENDİMİZE OLAN GÜVENİMİZ ARTTI”
“Engelliler Üretiyor; Turizme Katkı Sağlıyor” projesi kapsamındaki kurslar Pamukkale Belediyesi’nin Atatürk Caddesi’ndeki ek binasında gerçekleşiyor. Kurslara 10 ortopedik engelli, 8 işitme engelli vatandaş katılıyor. Kursiyerler halk eğitim bünyesinde görevli Fatma Yıldırım ve Derya Şimşek’in eğitmenliğinde dekoratif şişe, ahşap boyama, tabak boyama, seramik, polyester boyama, keçe yapımı, takı tasarım, kokulu taş gibi ürünlerin yapımını öğreniyor. Kursiyerlerden Leyla Acar, Ayşegül Şahin, Havva Erbasan Atik, Elif Karabacak, Dilek Dağ ve Muhammet Musa Kaçan, çöp denebilecek her şeyi değerlendirdiklerini belirtti.

“KURSİYERLERİN GENEL SAĞLIK SİGORTALARI DA YAPILIYOR”
Her zaman insan odaklı, vatandaşın faydasına olabilecek projeleri hayata geçirmeye önem verdiklerini dile getiren Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Pamukkale Belediyesi olarak halkın gönlüne dokunan, geleceğe yatırım olan projelere imza atıyoruz. Engelsiz Hediyelik Eşya Üretim Atölyesi’nde bedensel engellilere 3 ay, işitme engellilere de 4 ay eğitim verilecek. Bu bağlamda ortopedik engelli bireylerin meslek sahibi olmaları amaçlanırken bir yandan da turizme katkı sağlamaları, yeni ürünler ortaya koyarak şehrimizi tanıtıcı materyalleri geliştirmeleri düşünüldü. Diğer yandan kurs süresince eğitim alan Ortopedik ve İşitme engelli vatandaşlarımız İŞKUR’dan günlük eğitim desteği verilmekte olup, kursiyerlerin Genel Sağlık sigortaları da yapılıyor” dedi.

“ÜRÜNLER, KOCAÇUKUR’DA SERGİLENECEK VE SATILACAK”
“Engelliler Üretiyor; Turizme Katkı Sağlıyor” projesinin Denizli tarihinde İŞKUR ile Proje yapan ilk belediye unvanını Pamukkale Belediyesi’ne kazandırdığının altını çizen Başkanı Gürlesin, bu kurs sonunda yapılan ürünlerin Natural Park olarak bilinen Kocaçukur’da sergilenerek, satıştan elde edilen tüm gelirlerin kursiyerlerin olacağını bildirdi. Başkan Gürlesin, “Amacımız, hem engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılmalarını, hem de üretken olmalarını sağlamak. Bu projeyle, engelli vatandaşlarımıza destek olmak, onların sosyal hayata karışmalarını sağlamak, onların ev ekonomilerine katkı sağlamalarını sağlayarak, bir anlamda kendilerine olan güvenlerinin artmasını sağlamak istedik. İnşallah bu projemizde başarıyla neticelendirerek bundan sonraki süreçlerde de yine böyle engelli olan vatandaşlarımıza da üretken olması noktasında aracı olmak vesile olmak istiyoruz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER