PAMUKKALE BELEDİYESİ’NDEN İŞARET DİLİ KURSU

Pamukkale Belediyesi sosyal belediyecilikte öncü olduğunu bir kez daha ispatlayarak, ücretsiz ‘İşaret Dili Kursu’ düzenledi. Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “İlk kez işaret dili kursu düzenledik. Kurslar sonunda Pamukkale’deki engellilerin engellerini aşmasını sağlıyoruz” dedi.

Bu güne kadar engellilerin engellerini aşması amacıyla birçok projeyi hayata geçiren Pamukkale Belediyesi, işitme engellileri de unutmadı. Pamukkale Halk eğitim Merkezi işbirliğiyle, Pamukkale Belediyesi tarafından ücretsiz ‘İşaret Dili Kursu’ açıldı. Pamukkale Belediyesi Çınar ek hizmet binasında gerçekleşen kursun ilkine 18 vatandaş başvuruda bulundu. Hafta da 3 gün süren kurslar, Temmuz Ayı’nda başladı. İki ay sürecek kurs sonunda, katılımcılara Milli Eğitim onaylı sertifika verilecek.  Kursa katılımın oldukça yoğun olduğundan söz eden Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, düzenledikleri ilk ‘Ücretsiz İşaret Dili Kursu’na katılımın kendilerini sevindirdiğini ifade etti. Başkan Gürlesin, “Her birimiz engelli adayıyız. Bu bilinçle belediye olarak her türlü engeli olan vatandaşlarımıza yönelik çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bedensel engelli vatandaşlarımız için tekerlekli sandalye, yatalak hastalarımız için hasta yatağı, görme engelliler için de konuşan saat ve baston gibi imkânlar sağlıyoruz. İşitme engelli vatandaşlarımızın engelini aşmalarına katkı sağlamak amacıyla ücretsiz işaret dili kursu açtık. İşaret diliyle kendini ifade etmeye çalışan bir vatandaşımızı bizler anlamadıktan sonra hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle bizler de Pamukkale Belediyesi olarak bir farkındalık oluşturmak için özellikle kamu kurumlarında çalışanların katılımını beklediğimiz işaret dili kursu düzenleyerek, işitme engelli vatandaşlarımızın günlük hayatlarında kolaylıkla kendileriyle iletişim kuracak kişi sayısını artırmak istiyoruz” dedi.

“BİZİM TOPLUMSAL BİR VAZİFEMİZ”
Pamukkale Belediyesi’nin Ücretsiz İşaret Dili Kurs Eğitmeni Aysun Pala, kursun ihtiyaç olan bir konuda olduğunu belirterek, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’e ve kursa katılanlara çok teşekkür etti. Kurslara katılan vatandaşların birçoğunun kamu kurumlarında çalıştığını ve sürekli vatandaşlarla iletişim halinde olan insanlardan oluştuğunu ifade eden Pala “İleride hepimizin ne olacağı belli değil, hepimiz engelli adayıyız, hepimiz birer işitme engeli adayıyız. Bu nedenle bu işaret dilini öğrenmemiz önemli. Umarım ilerde meslek hayatlarında ve sosyal yaşantılarında işitme engellilere çok faydaları olur” diye konuştu. İşitme engelli vatandaşlarla günlük hayatta ve iş hayatında gerekli olabilecek temel konuşma eğitiminin verildiği kurslara katılım sağlayan Meryem Şencan, Songül Ahat, Emine Zühal Arıkan Öğüt, Pamukkale Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’e teşekkür etti. Kursiyerler adına konuşan Meryem Şencan, “Öncelikle ‘bir dil bir insan’ diye düşünerek bu kursa katıldık. İş hayatında, sosyal hayatımızda işitme engelli arkadaşlarımızla anlaşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bize bu imkânı sağladığı için Pamukkale Belediye Başkanımız Hüseyin Gürlesin’e teşekkür ederiz. Sokakta gördüğümüz, çalışırken yanımıza gelen işitme engelli vatandaşlarımıza faydamız olsun istedik. Bunun bizim toplumsal bir vazifemiz olduğunu düşünüyoruz” şeklinde ifade etti.

 HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER