Pamukkale'de başpehlivan Ali Gürbüz

Pamukkale Belediyesi’nin organize ettiği, şehir merkezinde ilk kez düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri, Atatürk Stadı’nda büyük bir coşkuyla yapıldı. 38’i başpehlivan 517 pehlivanın katılımıyla gerçekleşen organizasyonda, kentin sevilen genç iş insanlarından olan Yavuz Cinkaya, Pamukkale Güreşleri Kurucu ağası seçildi.  Kıran kırana geçen güreşlerin finalinde İsmail Balaban’ı yenen Ali Gürbüz, Pamukkale Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanı oldu.

Pamukkale Belediyesi tarihe imza attı. İlk kez şehir merkezinde düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne Denizli Atatürk Stadı ev sahipliği yaptı. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin ev sahipliğinde Denizli’de bir ilke imza atarak düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne; Denizli Valisi Ali Fuat Atik, AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin ve Yasin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, geçmiş dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, Devlet sporcusu Kırkpınar daimi altın kemer sahibi Denizlili başpehlivan Hüseyin Çokal ile birçok ilden gelen yağlı güreş ağaları ve on binlerce güreş sever katıldı. Sabah saat 10.00’da başlayan Pamukkale Yağlı Güreşleri, akşam saatlerine kadar devam ederken, Denizli Atatürk Stadı’nın ışıklarının açılmasıyla muhteşem görüntüler ortaya çıktı. Atatürk Stadı’nı dolduran Denizlili güreşseverler, sabahın ilk saatleriyle birlikte pandemi kurallarına uygun şekilde, ateşleri ölçülerek ve HES kodu kontrolü yapılarak içeri alındı.

ATA SPORU KENT MERKEZİNDE

Belediye Başkanı Avni Örki himayesinde organize edilen Pamukkale Yağlı Güreşleri mehteran takımının konseriyle başladı. Mehteran gösterisi ile başlayan ve Denizli Büyükşehir Belediyesi halk oyunlarının ekibinin gösterisi ile devam eden programda Denizli’nin önemli halk ozanlarından Ozan Nihat konser verdi. Pehlivanlar kategorilerinde er meydanında mücadele etti. Güreşler gün boyu devam ederken, girişler ücretsiz oldu. Denizli Atatürk Stadı’nda gerçekleşen Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne on binlerce güreş sever katıldı.

YAĞLI GÜREŞLERİN AĞASI YAVUZ CİNKAYA

Kentin sevilen genç iş insanlarından olan Yavuz Cinkaya, 220 Bin TL ile Pamukkale Güreşleri Kurucu ağası oldu. Cinkaya, Pamukkale Yağlı Güreşlerinin kurucu ağası olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, “Denizlimizde böylesi güzel bir organizasyonu düzenleyen Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ve ekibine teşekkür ediyorum. Şehrimizin merkezinde ilk kez düzenlenen yağlı güreşler, gençlerin ata sporu tanıması açısından çok önemli. Pamukkale Yağlı Güreşlerinin kurucu ağası olmaktan da ayrıca mutluyum. Ata sporumuzun şehrimizde daha da çok sevilmesi ve tanınmasının sürekliliği için bizlerinde bir katkısı olması gerekiyordu. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum ve tüm pehlivanlarımıza başarılar diliyorum.”

ON BİNLER İZLEDİ

Pamukkale Yağlı Güreşleri’nde Denizli halkının ata sporu yağlı güreşe olan özlemlerini anladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Avni Örki, gerçekten başarılı bir organizasyona imza attıklarını ve stadı dolduran on binlerin ispatladığını belirtti. Ata sporu yağlı güreşi seven, çocuğuna tanıtmak isteyen on binlerce Denizlili Atatürk Stadı’na adeta akın etti.

KIRKPINAR'A EŞ DEĞERDE

Pamukkale Yağlı Güreşleri’ni kadınından, erkeğine, yaşlısından gencine izlemeye gelenler, Pamukkale Belediyesi’nin başarılı bir organizasyona ev sahipliği yaptığını ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti. Yağlı güreşi her yıl tüm illerde izlemeye giden güreşseverler, Pamukkale Belediyesi’nin Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne eş değerde büyük ve her ayrıntısıyla başarılı bir organizasyona imza attığını belirterek, Başkan Örki’yi tebrik etti.

517 PEHLİVAN GÜREŞTİ

Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne minik 1 boyunda 12 pehlivan; minik 2 boyunda 20; Teşvik 1 boyunda 28; Teşvik 2 boyunda 26 pehlivan; Tozkoparan boyunda 35 pehlivan; Ayak boyunda 45 pehlivan; Deste küçük boy 62 pehlivan; Deste büyük boy 50 pehlivan; Küçük orta küçük boy da 79 pehlivan; Küçük orta büyük boy da 37 pehlivan; Büyük orta boy da 39 pehlivan; Başaltında 42 ve baş güreşlerde 42 olmak üzere toplamda 517 pehlivan kıyasıya mücadele etti.

BAŞPEHLİVAN ALİ GÜRBÜZ OLDU

Pamukkale Yağlı Güreşleri’nde Minik 1 kategorisinde Süleyman Tufan birinci, Hakkı Efe Solumaz ikinci, Salih Atıcı ve Mert Karakaya ise üçüncü olurken, Minik 2 kategorisinde de Süleyman Cerit birinci, Ramazan Karaçavuş ikinci, Mert Pakmak ve Batın Arslan üçüncü oldular. Teşvik 1 kategorisinde birinciliği Arda Kaan Karamıklı kazanırken, ikinciliği Yiğit Arda Aluç ve üçüncülüğü de Serhat Abay ve Mehmet Ali Sipal elde etti. Barış Kemal Yiğit’in birinciliği elde ettiği Teşvik 2 kategorisinde Mustafa Yıldız ikinci, Kadir Eren Atlı ve Metin Batuk üçüncülüğü kazandı. Tozkoparan’da İsmail Gencer birinci, Mehmet Zafer Seçim ikinci, Bilal Efe Karacaoğlu ve Halil Ceylan ise üçüncülüğü paylaştı. Ayak kategorisinde ise birinciliği Ramazan Efe Boztaş kazanırken, ikinciliği İsa Köse, üçüncülüğü ise Efe Şahan ve Ahmet Laçin kazandı. Deste küçük kategorisinde Murat Gonca birinci olurken, Mustafa Akman ikinci, İbrahim Yıldız ve Serhat Atalay üçüncü olurken, deste büyük boyda Muhammet Ocak birinci, Ramazan Yıldızçelenker ikinci, Tunahan Hasar ve Alper Önal ise üçüncülüğü kazandı. Emirhan Saygı küçük orta küçük boy ortada birinci olurken, Ali Kan ikinci, Mustafa Borucu ve Samet Ocak ise üçüncülüğü elde etti. Küçük orta büyük boyda ise İsmet Topaca birinci, Atalay Eser ikinci, Celal Bayar Çilenker ve İsmail Demir ise üçüncü oldu. Büyük orta kategorisinde Enginkan Akşit birinci olurken, Murat Aldam ikinci, Onur Susuz ve İsmail Enes Eyice üçüncülüğü elde etti. Başaltı dalında ise Mustafa Doğan Özkaya birinciliği kazanırken, Erhan Yılmaz ikinci, Gürkan Balcı ve Cemal Küçükgüçlü ise üçüncü oldu. Başpehlivanlık mücadelesinde ise nefesler tutuldu. Yarı finalde İsmail Balaban Mustafa Batu’ya yenerek finale çıkan ilk isim olurken, Cengizhan Şimşek’i yenen Ali Gürbüz de adını finale yazdırdı. Zorlu mücadele 20 dakika sürerken rakibi İsmail Balaban’ı yenen son Kırkpınar şampiyonu Ali Gürbüz Pamukkale Yağlı Güreşleri şampiyonu oldu. İsmail Balaban’ın ikinci olduğu Pamukkale Yağlı Güreşleri’nde üçüncülüğü ise Mustafa Batu ve Cengizhan Şimşek paylaştı. Pamukkale Yağlı Güreşleri’nde dereceye giren başpehlivanlara madalya ve kupaları Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ve Pamukkale Yağlı Güreşleri Ağası Yavuz Cinkaya birlikte verdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER