PAMUKKALE HALK EĞİTİM MERKEZİ TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATACAK

Pamukkale Halk Eğitimi Merkezi, Türkiye’de bir ilke imza atarak; Avrupa Birliği Erasmus+ projeleri kapsamında ilk projesini gerçekleştirecek. Yetişkin Engellilerin Sosyal Hayata Uyumlarında Avrupa Faaliyetleri Projesi kapsamında eğitimciler Almanya’ya giderek konuyla ilgili yürütülen faaliyetleri yerinde inceleyecek.

PAMUKKALE HALK EĞİTİM MERKEZİ TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATACAK

2013 yılında eğitim hayatına başlayan Pamukkale Halk Eğitim Merkezi, araştırmacı çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek, Avrupa Birliği Erasmus+ projeleri kapsamında ilk projesini gerçekleştirecek. Merkez tarafından ‘Yetişkin Engellilerin Sosyal Hayata Uyumlarında Avrupa Faaliyetleri Projesi’ hayata geçirilecek. Proje kapsamında eğitimciler Almanya’ya giderek konuyla ilgili yürütülen faaliyetleri yerinde inceleyecek. Proje hakkında bilgiler aktaran Proje Koordinatörü Ali İlkin; “Engelli bireylerin toplum içinde karşılaştıkları sorunlar onların hayatlarını zorlaştırmaktadır. Yaşadıkları ortamların fiziki durumları, kurumlardan aldıkları hizmetler, ihtiyaç duydukları ürünler gibi her alanda hayatlarını daha da zorlaştıran olaylarla karşılaşabilmektedirler. Ülkemizde son yıllarda engelli bireyler için birçok alanda yenilikler olmuştur. Engelliler için pozitif ayrımcılık yapılarak hayatlarını daha sorunsuz hale getirme çalışmaları sürdürülmektedir. Bu alanda eğitim kurumlarına da birçok sorumluluk yüklenmiştir. Kurumumuzda özellikle yetişkin engelliler için de birçok eğitim faaliyeti gerçekleşmektedir. Engelli bireylerin sosyal hayata uyum sağlamalarını destekleyici birçok program uygulanmaktadır. Bu programların çeşitliğinin artırılması amacıyla projemiz tasarlanmış ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na sunularak onaylanmıştır. Proje hibe kullanmaya hak kazanmıştır.  Proje kapsamında yetişkin eğitiminden sorumlu eğitimciler Almanya’ya gidecekler. Yetişkin engellilerin eğitimi için yapılan çalışmaları yerinde görerek incelemelerde bulunacak ve konu hakkında bilgi edinecekler. Bu sayede kurumumuzda eğitim almakta olan yetişkin engelliler için daha faydalı eğitim ortamı ve sosyal hayata uyumları sağlanmış olacaktır” dedi.

“PROJEMİZ, TÜRKİYE’DEKİ HALK EĞİTİM MERKEZLERİ ARASINDA TEK”

Pamukkale Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Halil Elmas ise şunları söyledi: “2013 yılında eğitim hayatına başlayan kurumumuz, yenilikçi ve gelişimci anlayışla çalışmalarını sürdürmektedir. Bu amacı taşıyan çalışmalarımızdan bir tanesi de; Avrupa Birliği projeleri kapsamında yer alan ‘Yetişkin Engellilerin Sosyal Hayata Uyumlarında Avrupa Faaliyetleri’ adlı projemizdir. Projemizin Türkiye’deki halk eğitim merkezleri arasında tek olma özelliği bulunmaktadır. Yetişkin Engellilerin sosyal hayat uyumlarına odaklanan projemiz Avrupa Birliği projeleri kapsamında 2018 yılında halk eğitim merkezleri arasındaki tek projedir. Kurumumuz 2018 yılında Türkiye’deki halk eğitim merkezleri arasında bireylerin öğrenme hareketliliği programı kapsamında hibe kullanmaya hak kazanan 8 halk eğitim merkezinden bir tanesidir. Aynı zamanda Denizli’deki Halk Eğitim Merkezleri arasında da tek projedir. Projede yer alacak eğitimcilerimize başarılar diler ve bize bu imkanı sunan Türkiye Ulusal Ajans’ına teşekkür ederim.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER