PAMUKKALE İLÇESİ’NDEKİ MUHTARLAR TEK SES OLDU: “ZEYTİN YAYLASI’NA VE SUYUMUZA DOKUNMAYIN!”

Orman Bölge Müdürlüğü’nün Zeytin Yaylası’nın suyunu taşımak için başlattığı girişime tepki gösteren Pamukkale İlçesi’nde görev yapan mahalle muhtarları, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenledikleri basın açıklamasıyla; “Zeytin Yaylası’na ve suyumuza dokunmayın” dedi.

Orman Bölge Müdürlüğü Zeytin Yaylası’nda bulunan ve bölgeye can veren suyu taşımak için proje geliştirerek suyu müdürlük bahçesine taşımak istemesi ve hat döşemeye başlamasıyla birlikte başlayan tepkiler, büyüyor.  Toplantıya çok sayıda Zeytinköy Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar toplantı salonuna gelerek destek verdi.  Zeytinköy Mahalle Muhtarı Serkan Kar, Zümrüt Mahallesi Muhtarı Recep Aksoy, Kervansaray Mahallesi Muhtarı Döne Tuna Bilgen, Gökpınar Mahallesi Muhtarı Kadir Özen, Tekke Mahallesi Muhtarı İlker Ona ve Bağbaşı Mahallesi Muhtarı Süleyman Çolak ve mahalleliler, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi ve ‘suyumuza dokunmayın’ diyerek tepkilerini gösterdiler.

ONAYLAMIYOR VE YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLÜYORUZ
Basın açıklamasına katılan muhtarlar adına basın bildirisini okuyan Kervansaray Mahalle Muhtarı Döne Tuna Bilgen, “Biz Zeytin yaylası bölgesine yakın 6 mahallenin muhtarları olarak; Denizli merkez Pamukkale İlçesi Zeytinköy Mahallesi, Zeytin Yaylası’nda Orman Bölge Müdürlüğü’nce yapıldığı iddia edilen ancak şimdiye kadar kamuoyuna bilgilendirici açıklama yapılmayan 'Yayla Kaynak Suyunun' olduğu yerden kapalı sistem ile Çamlık Mesireliği yanındaki 'Denizli Orman Bölge Müdürlüğü' bahçesinin sulamasında kullanılmak üzere alınmasını onaylamıyoruz. Bunun yanlış olduğunu, doğa-çevre ve bölgenin ekosisteminde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını kamuoyunun bilgisine sunup dikkatini çekmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

“İÇME SUYU KAYNAKLARINI BESLEMEKTEDİR”
Yaylada bulunan kaynak suyu hakkında açıklama yapan Bilgen, "Buradan çıkan kaynak su hemen yaylaya bitişik durumdaki Zeytinköy Kanyonu’na akmakta orada bir kanyon ekosistemi oluşmasına katkı vermektedir. Daha alt kodlarda ise içme suyu kaynaklarını beslemektedir. Suyun aktığı bölgede yabanıl yaşam tüm canlılığı ile varlığını sürdürmektedir. Burada bölgemizdeki doğal ortamda bulunan her canlı türüne rastlanmaktadır. Ayrıca bölge Honaz dağı Milli Parkı ile Karcı Dağları arasındaki yabanıl hayvanların geçiş yolu üzerinde bulunmaktadır. Bölge bitki örtüsü olarak karaçam, kızılçam, çınar, söğüt, yabani fındık, akkavak, servi, ardıç gibi orman ağaçlarının bulunduğu yerdir. Belki de burada yaşayan endemik bitki ve hayvan türleri de keşfedilmeyi beklemektedir. Bölge aynı zamanda Pamukkale Üniversitesi ile sınır oluşturmaktadır. Hem kanyon hem yayla üniversitemizin her türlü doğa sporları aktivitesi için potansiyel oluştururken, inceleme araştırma ve tarihi kalıntılar açısından da eşsiz bir ortam sunmaktadır" diye konuştu.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”
Bölgenin aynı zamanda sit alanı olduğuna dikkat çeken Denizli Barosu avukatlarından Kemal Galip Başkaya, “İdarenin görevi kötüye kullanmasından dolayı da bir suç duyurusunda bulunduk” dedi.

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER