Pamukkale'nin 10 aylık ziyaretçi rakamları belli oldu

Travertenleri, antik kalıntıları ve şifalı sularıyla dünyaca ünlü Pamukkale, yılın 10 aylık döneminde ziyaretçi sayısını 2 milyon 357 bine ulaştırarak bu sene kırdığı rekorlara yenisini ekledi.

Pamukkale'nin 10 aylık ziyaretçi rakamları belli oldu

Pamukkale 10 ayda 2,3 milyon ziyaretçi ağırladı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre; geçen yılın tamamında 2 milyon 128 bin 880 turist ağırlayan Pamukkale, bu yıl 10 ayda bu rakamı aşarak 2 milyon 357 bin 152'ye ulaştı. Türkiye'de geçen yıl en fazla gezilen 4'üncü ören yeri konumunda bulunan Pamukkale, ekimde ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43 artışla 284 bin 498 ziyaretçiyi konuk etti.

“PAMUKKALE İÇİN 2019, ALTIN YIL OLDU”

Pamukkale'nin ziyaretçi sayısı bakımından en iyi yılını yaşadığını söyleyen Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen, “Yıl sonu için 3 milyonu yakalama hedefimiz var” dedi. Senenin kalan döneminde okullara verilen ara tatilinin etkisiyle bu hedefi yakalayacaklarını belirten Başkan Şen, orta vadede ise 5 milyon kişiyi ağırlamak istediklerini kaydetti. Başkan Şen, şöyle konuştu: “Pamukkale için 2019, altın yıl oldu. Türkiye ortalamasının üzerinde kalarak ülkemizi en iyi şekilde tanıtmayı hedefliyoruz. Hatta hedefimiz Ayasofya ve Topkapı müzelerinin de önüne geçmek. Travertenlerin büyüleyici manzarasını herkesin görmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” Bu yıl özellikle Uzak Doğu ülkeleri, Rusya, Almanya ve Güney Amerika'dan gelen turistlerin yoğunluk oluşturduğunun altını çizen Başkan Şen, yabancı ziyaretçilerin önemli bölümünün uzun dönemli Türkiye turlarına katıldığını, bunun turist başına elde edilen geliri de artırdığını sözlerine ekledi. (AA)

=================KUTU===============

İŞTE 10 AYLIK ZİYARETÇİ SAYILARI

Pamukkale ören yerinde son 5 yılın ilk 10 ayındaki ziyaretçi sayıları şöyle:

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER