PAMUKKALE TEKNOKENT, ISIF’18’DEN MADALYALARLA DÖNDÜ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) akademisyenleri tarafından geliştirilen 6 buluş, Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş. tarafından 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (ISIF’18) yatırımcılarla buluşturuldu. Fuarda sergilenen 6 buluştan 5’i ödüllendirilirken, ödüllendiren çalışmalardan biri altın, dördü ise bronz madalya almaya hak kazandı.

PAMUKKALE TEKNOKENT, ISIF’18’DEN MADALYALARLA DÖNDÜ

Türkiye’nin gelişimine değer katacak buluş, AR-GE ve inovasyon faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası katılımcılarla buluşturulması ve üretilen teknik bilginin ticarileştirilerek toplumun yararına sunulması amacıyla düzenlenen 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF’18),  Türk Patent ve Marka Kurumu’nun ev sahipliğinde 27-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan fuarda; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) akademisyenlerinin geliştirdiği 6 ayrı buluşla katılım gösterdi. Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş./Pamukkale Teknoloji Transfer Ofisi tarafından fuarda sergilenen buluşlar, bilinirliğine katkı sağlanması ve ticarileştirilebilmesi adına yatırımcılarla buluşturularak, uluslararası jüri kurulu tarafından değerlendirildi. Uluslararası jüri kurulu tarafından değerlendirilen PAÜ akademisyenlerine ait 6 buluştan; M. Serhat Duras, Okan Kümüş ve Egemen Mert’e ait olan ‘Akülü Tekerlekli Sandalyeler İçin Isıtıcılı Muhafaza Kutusu’ adlı buluş altın madalya kazandı. Fuarda PAÜ akademisyenleri tarafından sergilenen 4 farklı buluş da bronz madalya almaya hak kazandı. Bronz madalya almaya hak kazanan buluşlar ise şöyle; Prof. Dr. Sevgi Özkan ve Dr. Çiğdem Akduman’ın ‘Nanolifli Yüzeye Sahip Bir Topuk Aparatı’, Doç. Dr. Engin Çetin’in  ‘Fotovoltaik Santrallere Yönelik Dizi İzolasyon Hatası Tespit Cihazı’, Doç. Dr. Hidayet Argun’un ‘Doğal Mikroorganizmalar Yardımı ile Atık Şeftali Posasından Karanlık Fermentasyon ile Hidrojen Gazı Üretimi’, Arş. Gör. Mehmet Duray ve Dr. Emre Başkan’ın ‘Pozisyon Duyusu Ölçüm Cihazı ve Ölçüm Yöntemi.’

“6 ÇALIŞMADAN 5’İ ÖDÜL ALDI”
PAÜ Rektörü, Pamukkale Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve Teknokent Yönetici A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İlhan Küçükkaplan fuara katılarak, PAÜ akademisyenleri tarafından fuarda sergilenen buluşlara destek verdi. Fuarda sergilenen ve ödül kazanan buluşlarla ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Bağ, şunları dile getirdi; “2018 İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda sergilediğimiz patentlerinin Pamukkale Üniversitesi’ne ait olan 6 çalışmadan 5’i ödül aldı. Hocalarımız ve çalışmalarının bu uluslararası platformda göstermiş olduğu önemli başarının haklı gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Pamukkale Üniversitesi’ni böyle önemli bir platformda temsil ederek, başta üniversitemizin adını kazanılan madalyalarla taçlandıran hocalarımız olmak üzere, emeği geçen tüm hocalarımızı tebrik ederek başarılarının devamını dilerim.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER