Pamukkale Travertenleri Çin’e taşındı

Bu sene Çin'de düzenlenen "21'inci Bahçecilik/Botanik EXPO"su kapsamında kurulan Türkiye pavyonunda, "Pamukkale Travertenleri" ve "Galata Kulesi", gibi simgesel yapılar Pekin'e taşındı.

Pamukkale Travertenleri Çin’e taşındı

Bu sene Çin'de düzenlenen "21'inci Bahçecilik/Botanik EXPO"su kapsamında kurulan Türkiye pavyonunda, "Pamukkale Travertenleri" ve "Galata Kulesi", gibi simgesel yapılar Pekin'e taşınırken, ziyaretçilere Çin'de ziyaretçilere minik bir Türkiye turu yaptırılması hedefleniyor.

Türkiye, EXPO 2019 Pekin'de, 2 bin 400 metrekarelik alana kurduğu, EXPO'nun en büyük pavyonlarından biriyle ziyaretçileri ağırlamaya hazırlanıyor.

Türkiye'nin hem kültürel hem coğrafi özelliklerinin en iyi şekilde tanıtılması için hazırlanan pavyonunda görkemli bir açılışa ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye, katılımcı ülkelerin daha şimdiden ilgisini çeken pavyonuyla EXPO Pekin'e damga vuracak.

Bu yıl "Yeşil Yaşa Daha İyi Yaşa" temasıyla 29 Nisan-7 Ekim tarihleri arasında 110 ülke ve uluslararası kuruluşun katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlikte, Ticaret Bakanlığı öncülüğünde çok iyi bir hazırlık süreci geçiren Türkiye'nin teması da "Geleceği Yeşil ile Kucakla" olarak belirlendi.
Pekin’in 90 kilometre kuzeyindeki Yanqing bölgesinde 960 hektar alan üzerine kurulan EXPO 2019'daki ülke pavyonu, gelecek nesillere daha yaşanabilir yeşil bir dünya bırakma vizyonuyla hazırlandı.

Ziyaretçileri Pamukkale Travertenleri'nin modern yorumu karşılayacak.
Verilen bilgiye göre, EXPO Pekin'de kendisine tahsis edilen alanı geçen ekim ayında teslim alan Türkiye, ülke pavyonu inşaasını, Milano ve Astana Expo Türk pavyonu projelerini de yürüten dDf iş birliği ile dört ay gibi kısa bir sürede tamamladı.

2 bin 400 metrekare alan üzerinde, açık, yarı açık ve kapalı olmak üzere üç ana bölümde ve birbirinden farklı dokuz birimden oluşan, doğal ve kültürel zenginliklerimizden ilham alınarak oluşturulan Türkiye pavyonu, karşılama, ağırlama ve deneyimleme olarak hayata geçirilen üç ana bölümden oluşuyor.

Türkiye pavyonunun ana girişinde ziyaretçileri, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Pamukkale Travertenleri'nin modern bir yorumu ile tasarlanan, su basamakları ve yeşillikler içerisindeki "‘Geleceği Yeşil ile Kucakla’" mesajı karşılayacak.

ZİYARETÇİLER GALATA İLE SELFİE ÇEKİLİP, ANADOLU EVLERİNİ GÖRECEK

Küçük bir Türkiye olarak kurgulanan alanda ziyaretçiler, Türkiye'ye gitmeden Galata Kulesi'nde selfie çekilip, Osmanlı etkilerini barındıran bahçeleri, Anadolu'nun izlerini taşıyan evleri görebilecek.

Alandaki Türk bahçeciliğinin en kıymetli örneklerinden olan Hasbahçe, ziyaretçileri Osmanlı Devleti'nin görkemli günlerine doğru yolculuğa çıkaracak.

ÇİN'DE "MEHTER" ÇALINACAK

Türkiye'nin ihracat ürünlerinin de tanıtılacağı EXPO 2019 Pekin'de 1 Temmuz Türkiye Ulusal Günü'nde açılış etkinliklerine ek olarak mehter takımı, ney dinletisi ve semazen gösterileri gibi Türk kültürünü yansıtan etkinliklerin yanında, geleneksel müzikle Avrupa'nın popüler ezgilerini birleştiren sahne performansları yer alacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER