Pamukkale Üniversitesi’nden “Yerli Tohum” hamlesi

Çal’da hizmet veren Tohum Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde incelemelerde bulunan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, “Yerli tohumla birlikte milli ekonomimize katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Pamukkale Üniversitesi’nden “Yerli Tohum” hamlesi

Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) Çal İlçesi’nde kurulan Tohum Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi tohumculuk sektörünün geliştirilmesi ve tohumculuk politikalarının oluşturulmasına yönelik hizmet vermeye devam ediyor.

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, beraberindeki Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Gürkan Semiz ile birlikte merkezde incelemeler yaptı.

Tohum Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezindeki araziyi yakından inceleyen Rektör Hüseyin Bağ, merkezde modernizasyon yapılacağını belirtti.

Yetiştirilen ürünlerin çeşitliliğini de artıracaklarını ifade eden Rektör Bağ, “600 dönümlük arazimizde ülkemizin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek ve uluslararası rekabete uygun ürünlerin tohumluklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız sürüyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana Üniversitemizin fiziki ve teknik altyapı imkanlarını geliştirmeye yönelik başlattığımız çalışmaların bir devamı olarak buradaki merkezimizi de modernize edeceğiz. Tohum ıslahı noktasında ileri teknolojiyi kullanarak verimliliği ve ürün çeşitliliğini arttıracağız. Yerli tohumun ıslahı ve bu tohumlardan yetiştirilen ürünlerle birlikte milli ekonomimize katkı sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

GÜRKAN GÖK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamide Kan
Hamide Kan - 1 yıl Önce

Destekliyorum

SIRADAKİ HABER