Pamukkale'ye girişlere zam!

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan ve beyaz cennet olarak bilinen Pamukkale giriş ücretlerine yapılacak zam ile giriş ücretleri 50 TL’den, 60 TL’ye çıkarılacak. Zam kararının duyulmasının ardından Denizlililer karar tepki göstererek, 50 TL iken gidip gezemedikleri Pamukkale’ye artık hiç gidemeyeceklerini savundular.   

Pamukkale ören yerine gidiş ücretine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alınan karar ile yüzde 20 zam yapılacak. Alınan karar doğrultusunda sadece Pamukkale’ye değil, Türkiye’nin bir çok noktasındaki ören yerlerine giriş ücretlerine 15 Temmuz itibari ile zam yapılacak.

Zam kararı alınmasına en çok tepkiyi ise Denizlili vatandaşlar gösterdi. Eski güncel fiyatının zaten 50 lira olduğunu belirten ve bunun kendileri için çok yüksek bir rakam olduğunu dile getiren Hüseyin Çankaya, “Eski güncel fiyatı zaten 50 liraydı. Eski fiyatı ile zaten insanlar gidemiyordu. Toplumdaki her kesim zaten kültürel olarak bir yol kat edemiyordu zaten. 60 lira oldu daha özel oldu, Bir de yabancı turistlerin ,yabancı uyruklu insanların girişi daha kolay olduğu için genel olarak bir tepki var zaten Pamukkale’ye karşı Denizli’de. Tanıdığım 15, 20 yıldır gitmeyen insanlar var. Acilen fiyatta rotasyona gidilmesi lazım. Galiba 10 yıl önce gittim. Açıkçası Pamukkale’ye gideceğime şehir dışına gidiyorum daha iyi oluyor” dedi.

“60 lira olduğunu duyunca insanlar gelmeyi tercih eder mi?”

Fiyatı duyanların Pamukkale’ye gelmeyeceklerini savunan Beste Çoban isimli vatandaş ise konuya çözüm bulunmasını ve fiyatların düşürülmesi istedi. Çoban konuşmasında şunları söyledi: 

“Alışkın olduğumuz bir durum olduğunu ve devlet sisteminde bu tür iniş çıkışların olduğunu ifade eden Beste Çoban, “Zaten alışkın olduğumuz bir durum. Devlet sisteminde böyle inişler çıkışlar olabiliyor. Vatandaş içinde çok zor bir durum. İnsanların yaşam standartlarını bu şekilde zora sokmaya hiç gerek yok. Bununla ilgili en kısa zamanda bir çözüm bulmaları gerekiyor. Ben öğrenciyim ve dışarıdan arkadaşlarım Pamukkale’yi görmek için buraya geliyor. 60 lira olduğunu duyunca insanlar gelmeyi tercih eder mi bilmiyorum. 10 lira da olsa çok şey fark ediyor.” 

“Tatil köyü yanı başımızda gidemiyoruz”

Asgari ücretin düşük olduğunu söyleyen Serkan Doğu, Denizlili olmasına rağmen Pamukkale’ye bir defa gidebildiğini kaydederek, “Devlet el atmalı, düşürseler daha iyi olur. Ben gidemiyorum Pamukkale’ye. Ben Denizli’de doğdum bir kere gittim. Girişe 50, 60 lira diyorlar. Tatil köyü yanı başımızda gidemiyoruz. Maddi durumdan dolayı gidemiyoruz. İnsanlar yakınında olan yere gidemiyor” dedi.

“Pamukkale’ye gittim ama içeriye ücretten dolayı girip, gezip, dolaşamadım”

Denizlili olduğunu ve giriş ücretinin yüksek miktarda olduğunun altını çizen Ramazan Sert de, “Zaten memlekette asgari ücret 2 bin lira civarı. 3 veya 4 kişilik bir aile, Pamukkale’ye gezmeye gittiği taktir de, zaten asgari ücretinin büyük bir meblağsını buraya bırakmak zorunda kalıyor.  Bu fiyat biraz esnetilmeli bence ve daha aşağıya çekilmeli. Herkesin bu güzellikten istifade edebilmesi için ülkemizin ekonomik şartları altında düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Denizli’nin yerlisi olarak çok küçük yaşlarda gittiğimi hatırlıyorum. Daha sonraki süreçte Pamukkale’ye gittim ama içeriye ücretten dolayı girip, gezip, dolaşamadım” dedi. 

En son bir hafta önce misafirleri geldiği için Pamukkale’ye giden Hasan Bora Özkan’da, Eskişehir’den misafirlerinin geldiğini ve 4 kişi için 200 lira ödediklerini belirterek, “Biz 4 kişilik bir aileyiz, 200 liraya daha güzel bir aktivite yaparım” ifadesini kullandı.

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Şen; “Pamukkale’ye giriş ücretine yapılan zammı tasvip etmemiz mümkün değil. Her dönemde zamlar yapıyorlar ve bu ücret artışları vatandaşlarımızın Pamukkale’yi ziyaretlerine çok büyük engel teşkil ediyor. Yaklaşık bir yıl önce diyeceğim ama bir yıl bile olmadan giriş ücreti 35 lira iken 50 liraya çıkarıldı. Şimdi de yüzde 20’lik zamla beraber bu ücret 50’den 60 liraya çıkartıldı. Biz ücretlerin yüksek olduğu konusunu Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ilettiğimiz zaman Bakanımız şunu ifade etti; “Biz vatandaşlarımızı müze kart ile koruyoruz ve bu kartın fiyatında herhangi bir değişiklik yapmadık.” Bir müze kartın yetişkin için tam fiyatı 70 lira. Bu ücreti veren bir vatandaşımız müze kart alırsa bir yıl boyunca tüm Türkiye’deki müze ve ören yerlerine ücretsiz giriş yapabilir ve ziyaret edebilir. Bu çok büyük bir avantaj fakat müze kartın yeterli tanıtılmadığını bizzat Kültür ve Turizm Bakanımıza ilettim ve “Siz bunu şehir merkezlerinde satıyor musunuz? Ören yerlerine gelen vatandaşlara gişede çalışanlar müze kart ile ilgili bilgi veriyor mu? Bunu kolaylıkla ulaşılabilir hale getiriyor musunuz?” sorularını sordum. Bakanımızda bununla ilgili çalışmalar yapacaklarını ifade etmişti. Ancak henüz bir çalışma yapılmadı. Biz diyoruz ki; ayda bir kere tüm Türk vatandaşlarına müze ve ören yerleri ücretsiz olsun. Belki ilk etapta çok vatandaşımız buralara ilgi gösterecek ama belli bir süre sonra burada ki ziyaretçi sayıları da belli bir oranda düşecek ve oturacak. Hiç olmazsa o girişi ücretini ödeyemeyen, müze kart alamayan vatandaşlarımız o belli günlerde buraları ziyaret ederler. Bu, gelecek nesillere aktarılması ve doğanın korunması için de önemli bir nokta. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı bununla ilgili ivedilikle bir adım atması lazım. Tüm siyasi isimlerin, Denizli Milletvekillerinin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın bir kez daha Sayın Bakanımızdan bunu istemesi lazım." dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER