PAMUKKALE'DE ÇİFTE KONGRE

PAMUKKALE'DE ÇİFTE KONGRE

Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği ve El Terapistleri Derneği işbirliğinde Denizli’nin sağlık merkezi Pamukkale’de, ‘16. Ulusal Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Kongresi’ ile ‘5. Ulusal El Rehabilitasyonu Kongresi’ gerçekleştiriliyor. 
Denizli’nin sağlık merkezi olan Pamukkale,  Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği ve El Terapistleri Derneği işbirliğinde 2 yılda bir düzenlenen ‘16. Ulusal Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Kongresi’ ile ‘5. Ulusal El Rehabilitasyonu Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor. Colossae Termal Otel’de gerçekleştirilen ve 3 gün boyunca devam eden kongrelerde, Avrupa ülkelerinden alanında uzman 6 bilim insanı ile Türkiye’nin dört bir tarafından gelen toplamda 135 konuşmacı yer alıyor. Türkiye genelindeki 300 ortopedist, plastik cerrah ve fizyoterapistin katıldığı kongrede; dünyadaki yeni gelişmeler ve teknikler konuşuluyor. 5. Ulusal El Rehabilitasyonu Kongresi hakkında bilgiler aktaran Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Kongre Başkanı Dr. Gülnur Öztürk; “ Toplantımızda el rehabilitasyonuyla ilgili olarak; yanıklar, yaralanmalar, el terapistlerinin bilmesi gerekenler konuşuluyor. Hem bilimsel bir aktivite yapıyoruz hem de katılımcılarımızın bilgileri arttırmaya yönelik bir kongre gerçekleştirmiş oluyoruz” dedi. 


“EN ÖNEMLİSİ TERAPİSTİN HASTAYA MÜDAHALESİDİR”
 Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi El Terapistleri Derneği Başkanı Doç. Dr. Çiğdem Öksüz ise şunları aktardı: “El terapisinde çok sık yeni gelişmeler yaşanıyor. Bizim amacımız farklı konulardaki yeni gelişmeleri katılımcılarımıza aktarabilmek. Her zaman her şeyi okumanız mümkün olmuyor. Toplantılarda bir araya gelerek tecrübelerimizi ve öğrendiğimiz yeni gelişmeleri paylaşma fırsatımız oluyor. Teknoloji her yerde atakta. Yaptığımız rehabilitasyon programları biraz daha bilgisayar, robotik ve 3 boyutlu yazıcıların devreye girdiği sistemlerden oluşmaktadır. Teknoloji önemli ancak en önemlisi terapistin hastaya müdahalesidir. Teknolojiyi takip ediyoruz. Yine de bir terapistin gözleminde, el yardımıyla hastanın egzersizlerinin yaptırılması gerektiğini düşünüyoruz. Her zaman için teknoloji işimizi kolaylaştırıyor. Gelişmelerden mutluyuz.”
“SON İKİ YILDA YAPILAN CERRAHİ ÇALIŞMALARI VE SONUÇLARINI TARTIŞIYORUZ”
16. Ulusal Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Kongresi’ne dair açıklamalarda bulunan El Cerrahisi Derneği ve Kongre Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Kürklü; “El cerrahisi fizyoterapistlerle birlikte yürüyen bir bilim dalı. O yüzden iki kongremizi birlikte gerçekleştiriyoruz. Kongrelerimizde daha çok dünyada ve Türkiye’deki son gelişmeleri uzmanlarımızla ve asistanlarımızla paylaşıyoruz. Alanlarında uzman kişileri konuşmacı olarak kongrelerimizde ağırlıyoruz. Son iki yılda yapılan cerrahi çalışmaları ve sonuçlarını tartışıyoruz. Kongremiz kapsamında bir de stantlar kuruldu. 2 stant var. Biri poster standı, diğeri ise cerrahi aletlerle alakalı bir stant” diye konuştu.  

“TÜRKİYE SON 15 YILDA BÜYÜK AŞAMA KAYDETTİ”
 “Bugün ülkemizde önemli bir sorun olan; kopan el, el bileği, ayaklar ve bunların tekrar mikrocerrahi yöntemle yerine dikilmeleri noktasında değerlendirmeler yapıyoruz” diyen Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Kaleli sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemiz son 10-15 yılda bu konuda büyük aşama kaydetmiştir. El ve mikrocerrahi konusunda dünyanın etkin kimseleri ve Türk meslektaşlarımızla konuyu irdeliyoruz. Bunun yanı sıra ‘bu konularda bilimsel yazı nasıl yazılır’ ve ‘en güzel yazıları dünya literatürüne nasıl sunabiliriz’ başlıklarında da konferanslarımız oldu. Öte yandan son yıllarda birçok dalda konuşulmaya başlanan; robotik cerrahi. El, el bileği, ön kolun robotik cerrahisi ile ilgili Strazburg’da başlatılan bu çalışma ülkemizde de konuşuldu. Türk meslektaşlarımız tarafından ilgiyle izlendi.” 

“KONUKLARIMIZ TERMAL SULARA HAYRAN OLDULAR”

Kongrelerin termal sağlığın başkenti olan Pamukkale’de gerçekleştirilmesiyle ilgili de konuşan Prof. Dr. Kaleli; “Kongrelerimizi ülkemizin çeşitli tarihi ve turistik bölgelerinde gerçekleştiriyoruz. Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı El Cerrahi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Fahir Demirkan El Cerrahisi Derneğimizin yönetim kurulu üyesi. Hocamızla birlikte yönetim kurulunda ulusal kongremizi Pamukkale’de düzenlemeye karar verdik. Hem yabancı bilim adamlarına hem de Türk meslektaşlarımıza buraları tanıtıyoruz. Tarihi turistik mekanları görme fırsatı yakalıyorlar. İç turizm sağlamış da oluyoruz. Antik çağlardan beri el rehabilitasyonunda termal sulardan yararlanılmaktadır. Musculoskeletal sistemin ortopedi ve travmatoloji uzmanları tarafından tedavi edilen kırık ve çıkıklardan sonra doğal yöntemlerle rehabilitasyonu çok önemli. Kongreye katılan konuklarımız termal sulara hayran oldular. Bu kapsamda da güzel bir buluşma olduğunu düşünüyorum” dedi. 

 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER