Pamukkale’de gençlerin tercihi; ‘Akıllı Bisiklet’

Pamukkale Belediyesi’nin hem zamandan tasarruf etmek hem de çevreyi koruma amaçlı başlattığı Akıllı Bisiklet Uygulaması, yaz aylarında gençlerin ulaşımda birinci tercihi oldu. İlçe sınırları içerisinde merkez bölgede 8 noktada bulunan istasyonlarda gençler, bisikletleri saatlik kiralama yaparak rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Pamukkale’de gençlerin tercihi; ‘Akıllı Bisiklet’

İlçede hem trafik yoğunluğunun azaltılmasına destekleyici hem de geleceğe daha temiz bir çevre bırakabilmek adına farkındalık oluşturan Pamukkale Belediyesi’nin başlattığı Akıllı Bisiklet Uygulaması, şehir merkezinde kilit noktalarda kurulan 8 istasyon ile hizmet vermeye devam ediyor. 8 noktadaki 64 bisiklet ve 96 park yeri ile öğrencilerin yoğun olduğu bölgelerde kullanılmaya başlanan Pamukkale Belediyesi Akıllı Bisiklet Uygulaması (PAKBİS), Temmuz ayı itibariyle 5 bin 200 üyeye ulaştı. Bağbaşı Cevat Akşit Öğrenci Yurdu yanı, Zeytinköy Şiir Otel arkası, Yunus Emre Caddesi, Asmalıevler Pekdemir AVM altı, Cumhuriyet Mahallesi İnci Otel yanı, Pamukkale Üniversitesi girişi, Kınıklı Mahallesi Anfi Park üstü ve Pamuk Kafe Üniversite önündeki duraklarda yer alan istasyonlardaki bisikletler üyelik yapılarak alınan PAKBİS kartıyla kullanılıyor. Saatlik ücreti 1,5 TL’den kiralanan bisikletler, www.pakbis.com.tr adresi başta olmak üzere KİOKS’ların olduğu noktalardan para yüklemesi yapılabiliyor. PAKBİS Android uygulaması cep telefonlarına yükleyerek, tüm istasyonlara rahatlıkla ulaşılıyor, üyelik yapabiliyor, nasıl çalıştığını ayrıntısıyla öğrenebiliyor. Gençlerin rağbet gösterdiği PAKBİS’e üyeliğin çok kolay olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Avni Örki, bu uygulamanın Denizli’de de bir ilk olduğunu belirtti. Başkan Örki, “Şehir içinde bisiklet kullanımının teşviki noktasında çok önemli bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Öğrencilerimizin yoğun olduğu bölgelerde kurulan 8 noktadaki istasyonlarımızı ilerleyen süreçlerde daha geniş alana yaymak istiyoruz. Hem zamandan tasarruf hem de daha temiz bir çevre için tüm bisiklet severler için, bisikletlerimiz istasyonlarımızda hizmet vermeye devam ediyor” dedi.

GENÇLER UYGULAMADAN MEMNUN

Belediyenin PAKBİS Uygulamasını kullanan gençler uygulamadan çok memnun olduklarını belirterek, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’ye teşekkür etti. PAKBİS’e üye olan Hatice Nursima Şanlı, “Hem üniversiteye ulaşım amaçlı, hem de gezmek, arkadaşlarımızla vakit geçirmek amaçlı PAKBİS uygulamasından yararlanıyoruz. Ben genellikle ulaşım amaçlı kullanıyorum. Bizim arkadaşlarımızla genelde buluşma noktamız Pamuk Kafe Üniversite. Buradan ders saatimiz geldiğinde üniversiteye geçişimiz bisikletlerle daha kolay oluyor. Hafta sonları da spor amaçlı, gezmek amaçlı kullanıyoruz. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’ye biz üniversite gençlerine böyle bir imkan sunduğu için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“AKTİVİTE OLARAK GEZİYORUZ, EĞLENİYORUZ”

Belediyenin çalışmasından çok memnun olduklarını söyleyen Üniversite öğrencisi Kübra Demir, “Aktivite olarak geziyoruz, eğleniyoruz. Yaşadığım il olan Tekirdağ’da da böyle bir uygulama var ama orada sadece kısıtlı bir bölgede yapabiliyoruz. Ama burada bu uygulamanın alanı oldukça geniş. Üniversite de kampüsü gezebiliyoruz, Çamlık’a gidebiliyoruz. Her yerde istasyon olduğu için bu uygulamayı seviyoruz. Pamukkale Belediyesi’ne bu proje için ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“GÜZEL BİR UYGULAMA OLDU”

PAKBİS uygulamasının Pamukkale Belediyesi’nin gerçekleştirdiği güzel uygulamalarından bir tanesi olduğunu söyleyen üniversite öğrencisi Nagihan Uğurlu, “Pamukkale İlçesi’nde birçok istasyonun olması, özellikle kampüs çevresinde ağırlıklı olarak istasyonun olması üniversite öğrencileri açısından hem eğlence, hem de ulaşım olarak çok güzel oldu. Biz çok memnunuz. Arkadaşlarımızla akşamları gezmeye çıkıyoruz. Bizim için de güzel bir uygulama oldu” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER