“Pamukkale’deki dönüşüm, vizyon sahibi sermaye ile başlayacak”

Geçtiğimiz gün yapılan Pamukkale Köyünün Mimari Fikir Projesi lansmanına dair açıklama yapan Denizli Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Hakan Urhan; “Kamunun buraya gelecek olan yatırım ve yatırımcıların önünü açacağına, kolaylık sağlayacağına dair bir irade ortaya koyması yeterlidir. Daha sonrasında buradaki dönüşümü, buraya inanan vizyon sahibi sermaye, yatırım yapılabilecek değer olarak görürse, dönüşüm ve değişim bu şekilde başlayacaktır” dedi.

“Pamukkale’deki dönüşüm, vizyon sahibi sermaye ile başlayacak”

Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan, geçtiğimiz gün yapılan Pamukkale Köyünün Mimari Fikir Projesi lansmanına dair açıklamalarda bulundu. Projeyi 2019 yılında bir Mimari Fikir Yarışması olarak düzenlediklerini ifade eden Başkan Urhan; “Maksadımız burada Pamukkale’nin şuan ki atıl durumuna özellikle Pamukkale köyünün atıl durumuna dikkat çekmekti. Buraya bir el değmesi gerekiyor, buranın düzenlenmesi gerekiyor. 2019 yılında Mimari Fikir Yarışması olarak bir caddeyi ele almıştık. Buna olan ilgi çok büyüktü. Projeye 50’nin üzerinde mimari ofis ve mimari firmamız katıldı. Bu projenin birincisi olan proje o takvim yılı içerisindeki Türkiye içerisinde düzenlenen fikir yarışmaları içesindeki birinciler arasından da ‘Onur Ödülü’ne layık görüldü. Bu da bizim için bir onur kaynağıdır. Buradaki dönüşüm; yıkmayla, oradaki insanları mağdur etmeyle, oradaki halkın mülklerini elinden almayla olmaz. Orasının kamulaştırılması, yıkılması ve kamu eliyle oranın tekrardan ayağa kaldırılması da olmaz. Bizim düşüncemiz, kamunun buraya gelecek olan yatırım ve yatırımcıların önünü açacağına, kolaylık sağlayacağına dair bir irade ortaya koyması yeterlidir. Daha sonrasında buradaki dönüşümü, buraya inanan vizyon sahibi sermaye, yatırım yapılabilecek değer olarak görürse, dönüşüm ve değişim bu şekilde başlayacaktır. Emek veren arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar, bu bölge ile ilgili somut bir şey ortaya koydular. Çok da ilgi çekti. İnşallah amacına ulaşır. Ülkelerin çeşitli kaynakları var. Bence bu doğal kaynaktır. Allah’ın bize bahşetmiş olduğu güzel bir bölgedir, oluşumdur. Görüntü itibariyle UNESCO değeridir. Buranın sağlık turizmi, tarih ve mevcut turizm potansiyeli vardır. Bütün bunlar bir araya gelmiş. Böyle bir değerli bölgenin atıl kalmaması ve şehrin ekonomik ve sosyal hayatına katılmasını gerektiğini düşünerek bu konu üzerinde böyle bir somut proje ortaya çıkardık” diye konuştu.

“YAPILAN BİR HAKSIZLIK VAR”

DEGİAD olarak müdahil olamayacakları ve iradelerinin dışarısında gelişen 2 olay olduğunu ifade eden Başkan Urhan, “Sayın Belediye Başkanımız plaket töreni sırasında yaşanılan tamamen bir aksaklık. Orada yaşanan organizasyon firması görevlisi hostes arkadaşımızın, Avni Bey sahneye çıkmadan önce, öncelikle davet edilen 2 tane bayan mimar adayı arkadaşımızın plaketlerini ellerine tutuşturması, Avni Bey’in de kime plaket verilip verilmeyeceğini bilmediği için o hanım efendileri de plaket takdim edecek hostesler olarak değerlendirmiş olmasıdır. Böyle bir talihsizlik yaşandı. Toplu fotoğraf esnasında zaten kendisi de o fotoğrafın içerisinde hanımefendilerin yer alıyor olmasından dolayı kendilerinin de mimar olduklarını o dakika anlıyor. Sonrasında da kendilerini tebrik ediyor, ellerini sıkıyor. Program başlamadan 1 saat önce de Şeniz Hanım, Avni Bey, Osman Bey hepsi, buradaki misafirlerimizle bir araya geldi, konuştu, tokalaştı. Ben bu yapılanı bir gazetecilik olarak görmüyorum. Bence burada bir art niyetli bir olay var. Burada benim Pamukkale Belediyesi ve Avni Bey’i savunma veya avukatlığını yapma gibi bir durum yok. Ben bir insan olarak yapılan bir haksızlık var ve ben bu haksızlığı dile getirme üzere konuşuyorum. İlerleyen dönemlerde belediye ve Avni Bey, zaten kendi hukuki haklarını savunacaktır diye tahmin ediyorum. O artık kendi tasarrufu. Biz, sadece bir kurum olarak orada bizim de bir derneğimizin ve Avni Bey’in bir kastı ve hatası olmadığını anlatmak üzere kısa bir açıklama gereği duyduk” diye konuştu.

“KENDİSİNİ BAĞLAYAN, KENDİ HÜR DÜŞÜNCELERİDİR”

Tarihçi, Profesyonel Rehber, TV Programcısı Saffet Emre Tonguç’un konuşları hakkında da konuşan Başkan Urhan, şunları kaydetti: “İnsanların nezaketen sahneye çıkmadan önce ‘Metninizi bize verin, biz bakalım. Uygun mudur, Değil midir?’ gibi bir şey söz konusu değil. Oradaki spontane konuşması esnasındaki düşüncelerine müdahale etmek mümkün değil. Bunlar, tamamen kendisini bağlayan, kendi hür düşünceleridir. Ancak oradaki talihsizlik, düşüncelerini aktarırken özel isim zikretmemiş olsaydı, bugünkü bu sıkıntıyı yaşamamış olurduk.  Richmond ve Colossae Otel, Denizlimizin iki tane güzide oteli ve ticari işletmesidir. Bunların içerisine düşmüş oldukları haksızlıktan dolayı olan üzüntümüzü dile getirmeye çalıştık. Bir Denizlili ve Denizli iş dünyasını temsil eden bir dernek olarak bu durumda Denizlili iki firmanın düşmüş olduğu bu rahatsızlığa kayıtsız kalmak istemedik. Zaten hukuki olarak bizi bağlayan bir şey yok. Nezaketen onların duymuş olduğu bu rahatsızlık, bizde üzüntü yarattı. Bunu ifade etmeye çalıştık” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER