PAMUKKALE’DEKİ İMAMLAR, KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLDULAR

Pamukkale İlçesi’nde görev yapan imam ve müezzinler, Pamukkale Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım alan ve yalnız yaşayan 65 yaş üstü vatandaşları ziyaret etti.

PAMUKKALE’DEKİ İMAMLAR, KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLDULAR

Pamukkale Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Pamukkale Belediyesi, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ilçede yaşayan 65 yaş üstü ve yalnız yaşayan yaşlılara yönelik proje başlatıldı. Projenin ilk adımı olarak; Pamukkale Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfın’dan yardım alan 65 yaş üstü yalnız yaşayan 740 vatandaş, Pamukkale Belediyesi yetkilileri ile birlikte inceleme personelleri tarafından hanelerinde ziyaret edilerek; durum tespiti yapıldı. Sağlık sorunları göz önüne alınarak klozet ihtiyacı, evinin boya ve badana ihtiyacının dahi giderilmeye çalışıldığı projede maddi desteğin yanında manevi destek verilmesi de planlandı. Manevi destek sağlamak amacıyla da ilçede görev yapan imamlar, eşleri ve müezzinler tarafından ziyaretler gerçekleştirildi. İmamlar tarafından yapılan ziyaretleri genellikle şaşkınlıkla karşılayan yaşlılar, devletin kendilerini unutmamalarından duymuş oldukları memnuniyetlerini dile getirdi. Ziyaret esnasında imamların Kuran-ı Kerim okuyarak yaşlıların ebedi aleme irtihal edenlerinin ruhlarına hediye etmeleri de manevi olarak yaşlılara destek oldu.

“BÜYÜK BİR HEYECANLA ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZİ GÖRDÜM”
Pamukkale İlçe Müftülüğü’ne bağlı camilerde görev yapan imam ve müezzinler ile konuyla ilgili olarak aylık değerlendirme ve istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya; Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İlçe Müftüsü Nihat Sevil, imamlar ve müezzinler katıldı. Toplantıda konuşan İlçe Müftüsü Nihat Sevil; “Yaşlılarımızın ziyaret edilmesi ile ilgili konuyu sizlere açtığımda her bir imamımızın bu çalışmayı canı gönülden benimsediğini hissetmiştim. Yapılan ziyaretler sonucunda alınan raporlarda da bu hissimde yanılmadığımı, her birinizin büyük bir heyecanla ziyaretleri gerçekleştirdiğinizi gördüm. Bazı imamlarımızın listeyle sınırlı kalmayıp mahallindeki diğer yaşlılarımızı da ziyaret etmesinden büyük bir memnuniyet duydum. Bu ziyaretler kadar önemli diğer vazifemiz ise; gençlerimize yaşlılarımızın değerini akraba ziyaretinin önemi aşılamak. Bunu başardığımız takdirde yalnız yaşayan yaşlımızın kalmayacağına inanıyorum. Şu anda yaz Kur’an Kursları’na katılan gençlerimiz ile de yaşlılarımızın ziyaret edilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“HER HANEDE DEVLETİMİZİN VARLIĞI HİSSEDİLİR VAZİYETTE”
Pamukkale Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri ile birlikte yapılan değerlendirme sonucunda, yaşlılarla ilgili çalışma yapmaya karar vermekle çok isabetli bir karar verildiğini daha net anladığını belirten Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu; “İmamlarımızın toplum nezdindeki itibarı her zaman farklı olmuştur. Sizlerin arkanızda saf tutan yaşlılarımızın haricinde caminize gelemeyen yalnız yaşayan yaşlılarımızı evlerinde ziyaret etmeniz ise yaşlılarımıza devletimizin onları unutmadığını, her daim yanlarında olduğunu hissettirmiştir. Artık devletimiz her alanda güçlü hale geldi. Her hanede devletimizin varlığı hissedilir vaziyette. Sayın Cumhurbaşkanımız her konuşmasında yaşlılarına, kimsesizlerine, engellilerine, yetimine öksüzüne sahip çıkamayan devletin aciz devlet olduğunu belirtmektedir. Cumhurbaşkanımızın bu ifadeleri biz devlet görevlileri için bir talimat niteliğindedir. Bu talimatı da ilçemizde muhtarlarımızla imamlarımızla ve öğretmenlerimizle birlikte yerine getireceğiz. İnşallah yapmış olduğumuz bu çalışma ile öncelikle, kimsesiz yaşlılarımızı yalnız bırakmayacağız sonrada yaz Kur’an Kursları’na katılan çocuklarımıza, okullarda öğrenim gören öğrencilerimize ataya saygıyı, sıla-i rahimin önemini aşılayarak yaşlılarımızı yalnızlıktan kurtaracağız. Yapılan her ziyaretin ayrı bir anlamı, her ziyaretin de ayrı bir güzelliğinin olduğunu biliyorum. Bu ziyaretlerin maddi karşılığı yok ancak manevi karşılığını sizler çok daha iyi biliyorsunuz. En mutlu olduğum konu ise bu ziyaretleri görev olarak değil de gönülden benimseyerek yapmanız. Bu vesileyle Belediye Başkanımız başta olmak üzere Vakıf Mütevelli Heyeti Üyeleri’ne ve çalışmalarda yer alan görevli personellerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER