Pamukkale’ye giriş ücretsiz oldu, adım atacak yer kalmadı

Denizli’de Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında girişlerin 3 saat boyunca ücretsiz yapıldığı Pamukkale’de vatandaşlar ören yerini gezmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Dünyaca ünlü beyaz travertenler, yılın en yoğun günlerinden birini geçirirken, bazı vatandaşlar Pamukkale’ye ilk kez gelmenin mutluluğunu yaşadı.

Denizli’de Turizm Haftası kutlamaları çerçevesinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale Ören Yeri’ne girişler saat 15.00 ile 18.00 arasında ücretsiz yapıldı. Binlerce Denizlili giriş saatinde, ören yeri girişinde uzun kuyruklar oluşturdu. Pamukkale, girişlerin ücretsiz olması sebebiyle en yoğun günlerinden birini geçirirken, bazı Denizlililer Pamukkale’ye ilk kez gelmenin mutluluğunu yaşadı. Ören yerinde bol bol fotoğraf çeken vatandaşlar, beyaz travertenler üzerinde yürüyüp Hierapolis Antik Kenti'ni baştan sona gezdi.

Etkinlikler kapsamında Kleopatra Antik Havuzu önünde tören düzenlendi. Törende kentin yöresel simgeleri vatandaşların beğenisine sunuldu.

"Buraya gelmek hayalimdi"

Pamukkale’ye ilk kez geldiğini söyleyen Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kale Meslek Yüksekokulu öğrencisi Ayşe Güneş, Turizm Haftası dolayısıyla hayata geçirilen ücretsiz girişleri fırsat bilerek geldiğin kaydetti. Güneş, arkadaşlarıyla birlikte geldiği ören yerini çok beğendiğini kaydetti. Pamukkale’ye gelmenin çocukluktan beri hayali olduğunu ifade eden PAÜ öğrencisi Birgül Köroğlu ise, Beyaz Cennet’e ilk kez geldiğini belirterek, "Gerçekten çok mutluyum. Hayalim olan bir yerdeyim. Güzel, herkesin gezip görebileceği bir yer. Herkese tavsiye ediyoruz, gelsinler. Harika ve çok güzel şeyler, eskiden yaşanmış olan şeyleri şimdi görmemiz eski çağlara olan merakımı daha çok arttırıyor" dedi.

"Gün içerisinde 10 bin kişi gelecek"

Turizm Haftası’nı vatandaşlarla birlikte Pamukkale Ören Yeri’nde kutladıklarını aktaran Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkan Gazi Murat Şen, bu tür etkinliklerin yerli ve yabancı misafirlerle birlikte yöre halkıyla kutlanmasının önemine değindi. Gün içerisinde Denizli’den 10 bin kişinin Pamukkale’yi ziyaret edeceğini aktaran Başkan Şen, "Doğal ve kültürel varlıkların gelecek nesillere tanıtılabilmesi ve korunabilmesi için de özellikle yöresel halkın büyük desteği gerekiyor. Şimdi bu desteği burada görüyoruz, bundan sonraki dönemlerde de özellikle bu haftaların vatandaşlarla buluşturularak kutlanması turizmciler için çok çok değerli. Pamukkale bölgesinde de yoğun bir doluluk yaşıyoruz. Yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı geçen yıla göre çok yüksek, ilk 3 ayda da yüzde 26 gibi bir artış yakaladık" diye konuştu.

“TURİZM HAFTAMIZ HAYIRLI OLSUN”

Kutlama programı kapsamında konuşma yapan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki; “Bana göre bugün; turizm anlamında dünyanın merkezi olarak ifade edebildiğim bir coğrafyadayız. Denizlimizin sadece Pamukkalesi değil, birçok ilçesi ülkemizin turizmine katkı verebilmek ve turizmden elde ettiği geliri, karı arttırabilecek kapasiteye sahip. Ben her birinize katılımızdan ötürü, bizlere ve turizme vermiş olduğunuz destekten ötürü teşekkür ediyor, turizm haftamızın ilimiz, ilçemiz, memleketimiz için hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

“KİMSE DENİZLİ’Yİ GÖRMEDEN BU DÜNYADAN AYRILMASIN”

Denizli’nin en çok turist çeken 5’inci il konumunda olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “2 milyonu aşan yurt dışından gelen turist sayısı var. Denizli, dünyada eşi benzeri olmayan Pamukkalesiyle, jeotermal kaynaklarıyla, şifa veren sularıyla, inanç ve kültür turizmiyle, antik kentleriyle, sportif faaliyetleri yapma imkanıyla ve tekstiliyle, el sanatlarıyla birçok imkanlara ve güzelliklere sahip. Denizli’nin merkezine turizmi çekebilmek adına da yeni dönemde inşallah birçok projenin altına imza atacağız. Ben diyorum ki; hiç kimse Denizli’yi görmeden bu dünyadan ayrılmasın” ifadelerini kullandı.

“PAMUKKALE FESTİVALİ TEKRAR YAPILSIN”

Konuşmasında öneride bulunan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan; “Bugüne kadar yapılanların daha fazlasını yaparak hem Pamukkale’ye hem Denizli’ye daha çok turistin gelmesi açısından tanıtıma çok büyük ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu tarihi güzelliklerimizi tüm dünyaya duyurma noktasında ‘Pamukkale Festivali’nin tekrar yapılmasında çok büyük fayda olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“DENİZLİ’YE 4 MİLYON TURİST GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Turizm Haftası’nı coşkulu şekilde kutladıklarının altını çizen Denizli Valisi Hasan Karahan; “Turizm Denizli için ayrı bir değer. Biz bunun farkında ve bilincindeyiz, gereğini de yapıyoruz. Bu sene Denizli’ye 4 milyon civarında turist geleceğini hesap ediyoruz. Türkiye’nin artan turizm payında Denizli’nin daha çok pay alacağına inanıyoruz. Denizli hem sağlık turizminde hem de genel turizm de önemli bir yere sahip” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER