Pandemi döneminde saç dökülmesi arttı

Pandemi döneminde Kovid-19 geçirmeye bağlı ve stres kaynaklı saç dökülmesinin arttığını belirten Denizli Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Nuran Aktekin, bu durumun doğru beslenme ve bir dermatolog gözetiminde uygun tedavi ile 5-6 ay içinde düzelebildiğini söyledi.

Pandemi döneminde saç dökülmesi arttı

Denizli Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Nuran Aktekin, pandemi sürecinde saç dökülmesi şikayetiyle Dermatoloji Poliklinikleri’ne başvuruların arttığını belirtti. Dr. Aktekin; “Güzelliğin önemli bir parçası olarak görülen saçların, dökülmesi çoğu zaman endişe verici bir durum olarak görülür. Yaşadığımız pandemi sürecinde biz dermatologlar bu durumla sıkça karşılaştık. Saçlarının dökülmesi şikayeti ile Dermatoloji Poliklinikleri’ne başvuran hasta sayısında önemli bir artış olduğunu gözlemledik. Kovid-19 enfeksiyonu geçiren ve iyileşen hastalarımızın bir kısmı, hastalık sonrası 3 ay içinde başlayan veya artan saçlarının dökülmesi şikayeti ile bize geldiler. Ülkemizde ve yurt dışında yapılan bilimsel çalışmalarda, Kovid-19 enfeksiyonu sonrası özellikle kadınlarda ‘telogen effluvium’ dediğimiz yaygın saç dökülmesi durumunun artmış olduğu gözlemlenmiş durumda. Erkek tipi dökülme ve saçta para şeklinde açılmalar yapan ‘saçkıran’ hastalığında artıştan bahseden yayınlar da mevcut” şeklinde konuştu. Saç dökülme nedenleri arasında; yaş, genetik, alınan ilaçlar, yapılan diyetler, hormon dengesizlikleri, romatizma, doğum, sıcak saç şekillendiriciler, hazır yiyeceklerle alınan zararlı maddelerin yanı sıra geçirilen enfeksiyonların da en sık gördükleri sebeplerden olduğunu vurgulayan Uz. Dr. Aktekin, Kovid-19 enfeksiyonunun, gerek saç köklerine verdiği zarar, gerekse izolasyaonda olmanın ve hareketsizliğin getirdiği stres kaynaklı, saçların dökülmesine yol açtığını söyledi.

UYGUN TEDAVİ VE DOĞRU BESLENME İLE DÜZELTİLEBİLİR

Saç dökülmesinde doğru beslenme ve tedavinin önemine değinen Uz. Dr. Aktekin, şöyle konuştu: “Tedavide protein ve demirden zengin beslenme önemli. Kırmızı et başta olmak üzere beyaz et, somon, yoğurt, yumurta, kuru baklagiller, koyu yeşil sebzeler, meyveler, badem, avakado yenmesini öneriyoruz. Beslenmesi yetersiz olanlarda ağızdan alınan saç destekleyici besin ve vitamin takviyeleri, saçlı deriye sürülen losyonlar, gerekiyorsa saç mezoterapi, PRP gibi iğneyle uygulanan tedaviler kullanıyoruz. Bu dönemde psikolojik destek de önemli. İyi haber ise şu; bu durum dermatolog gözetiminde yapılan uygun tedaviyle 5-6 ayda genellikle düzeliyor” dedi.

                            

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER