Pandemi, fotoğrafçıları da etkiledi

Pandemi ile birlikte düğünlerin kısıtlanması kararlarının ardından fotoğrafçıların olumsuz etkilediğini belirten Denizli Fotoğrafçılar Odası Başkanı İbrahim Karabacak; “Bu yıl düğün sezonundan tam olarak verim alamadık. İşlerimizde iptaller ve ertelemeler söz konusu” dedi.

Milyonlarca kişiye enfekte olan korona virüs salgını tüm sektörleri etkiledi. Düğün sezonuna getirilen kısıtlamalarla düğüncülerle birlikte fotoğrafçılık sektörü de olumsuz etkilendi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Denizli Fotoğrafçılar Odası Başkanı İbrahim Karabacak; “Korona virüs tam bizim sezonumuz da geldi. Mart ayıyla başlayan eylül ayına kadar devam eden bir sezon bizleri besliyordu. Sezonu açamadık. Ancak tüm fotoğrafçılar her yıl olduğu gibi hazırlığını yapmıştı. İşler almıştı. Ekipmanlarını sipariş vermişti. Ekiplerini oluşturmuştu. Harcamalar yapıldı. Borç içerisine girdiler.  Ancak pandemi Türkiye’de görülünce tüm sektörler olduğu gibi biz fotoğrafçılarda sendeledik. Olumsuz etkilendik. Düğün sezonu bizlerin her yıl sezonudur. Kısıtlamalar gelince işler bir anda sıfıra düştü. Çünkü ortada bir belirsizlik süreci vardı. Hal böyle olunca düğüncülerle iletişim halinde olduk. Onlar da olumsuz etkilendi.  Bu süreçte bizlere, üyelerime de maddi yardım yapılabilirdi. Bu bize çok iyi gelirdi. Bizlerin bir de sezonu okul çekimleri. Ancak bu konuda da bizler için olumlu bir adım olmadı. Okul çekimleri bizim düğün sezonunun devamı niteliğindeydi. Ancak bu konuda da umduğumuzu henüz bulamadık” şeklinde ifade etti.

“ALBÜM ÇEKİMLERİ VE DIŞ ÇEKİMLERİN BİR ANLAMI KALMADI”

Çekimlerde ertelemeler, iptaller yaşandığını belirten Başkan Karabacak; “Bizim dernek olarak 100 tane fotoğrafçı dükkanımız var. Bu fotoğrafçıların yaklaşık 30 tanesi düğün salonunda çalışıyor. Diğerleri sokak ve dış çekimlerle iş yapıyor. Sokak düğünlerine kısıtlama gelince diğerleri iş yapamadı. Salonlardaki düğünlere izin verildiği süreçte salon fotoğrafçıları kazandı. Ancak şimdi son genelgeyle hiçbiri iş yapamaz oldu. Geriye sadece dış çekimler kaldı. Ancak dış çekimler malum olan salgın nedeniyle endişeye yol açtı. Düğüncüler bu süreçte ertelemeye ya da kısa çekimlere yöneldi. Bir de düğünlerin iptal olmasıyla albüm çekimleri ve dış çekimlerin bir anlamı kalmadı” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER