Pandemi, müzisyenleri de etkiledi

Pandemiyle birlikte tüm sektörler gibi olumsuz etkilendiklerini belirten Denizli Müzisyenler ve Sanatçılar Derneği Başkanı Volkan Uzunlar; “Biz yılın belli zamanları çalışıp geçimimizi sağlıyoruz ancak pandemiyle ve kısıtlamalarla adeta yıkıldık” dedi.

Korona virüs salgınının yeniden tırmanışa geçmesiyle birlikte düğünlere de kısıtlama geldi. Düğün sezonuna kısıtlamalar getirilmesi ile birlikte müzisyenler de olumsuz etkilendi. Denizli Müzisyenler ve Sanatçılar Derneği Başkanı Volkan Uzunlar, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Uzunlar; “Pandemiyle bizler müzisyenlerde etkilendik. Hala daha etkileniyoruz. Pandemi eğlence sektörünü vurdu. Yılın belli ayları çalışan ekmek kazanan müzisyenler şuanda kara kara düşünüyor. Müzisyenler işsiz kaldı. Düğünlere kısıtlama gelmesiyle birlikte pastacılar, fotoğrafçılar, organizasyoncular, düğün salonları, aşçılar, çarşılar ve biz müzisyenler olumsuz etkilendik. Zaman zaman kısıtlamalar kalktı ancak bu süreler kısa oldu. Bu yıl düğün sezonu kısa sürdü. Tabi ki sağlık önemli. Ancak şuana kadar saymış olduğum dallardan hiçbirisinde Denizli’de kayda değer vaka yok. Denizli’de hiçbir müzisyende vakaya rastlanmadı. Çünkü derneğimize kayıtlı müzisyenlerimiz bilinçli. Bir düğüncü bir vatandaş ayda bir veya iki, üç kez düğüne katılır. Biz müzisyenler daha fazla düğüne katılıyoruz. O yüzden dikkatliyiz. Ancak pandemi kısıtlamalarıyla birlikte arkadaşlarımız işsiz kaldı. Evlerine ekmek götüremiyor. Borçlarını ödeyemiyor. Aldıkları işleri iptal oldu. Ödemelerini yapamadılar” şeklinde konuştu.

"ZOR DURUMDAYIZ"

Salgın sürecinde bir de önerisi olduğunu belirten Başkan Uzunlar; “Pandemi eğitimi almış ve valiliğimizce belirlenen yerlerde, belirlenen şartlarda düğün yapılabilinir. Buna biz müzisyenler olarak hazırız. Buna ihtiyacımız var. Zor durumdayız. Yetkinlik belgesi verilsin. Gözlemciler olsun. Yeri mekânı valilik belirlesin. Bir nebzede olsun rahatlarız. Davetiye sayılı olsun, sadece gelin damat ve çekirdek aile oynasın. Denizli Valimiz Sayın Ali Fuat Atik’e böyle bir önerimiz var. Bizim sesimizi duysun” ifadelerini kullandı.

“ENSTRÜMANLARIMIZI SATMA DURUMUNA GELDİK”

Kısıtlamalar ile birlikte enstrümanlarını satma noktasını geldiklerini belirten müzisyen Erdem Mumcu; “Bizler bu mesleği yıllardır yapıyoruz. Yani bu meslekle geçimimizi sağlıyoruz. Ancak kısıtlamalar bizi vurdu. Ek bir işimiz yok. Ana mesleğimiz bu. Yılda 200-250 düğün yapıyorduk. Şimdi ekibimle mağdur olduk. Bizlere sosyal yardım desteği verilebilinir. Çözüm yolu bekliyoruz” diye konuştu. Müzisyen Özgür Semerci; “ Ekmek teknemiz bu meslek. Son dakika kısıtlama kararlarıyla hep yıkıldık. Bizler bu meslekle ömür geçiriyoruz. Enstrümanlarımızı satma durumuna geldik” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER