Pandemi üreticiye hareket getirdi

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, pandemi döneminde tarım faaliyetlerinde artış olduğu bildirdi.

Pandemi üreticiye hareket getirdi

Pandemi sürecinde kentteki tarımda yaşanan gelişmeler hakkında konuşan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, gerek farklı illerden gerekse il merkezlerinden köylere yaşanan yoğun göç sonucunda tarım faaliyetlerinde artış olduğu belirtti. Saylak, “Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 13 ilçede toplam 850 personelimiz ile pandemiye rağmen bütün önlemlerimizi alarak tarımsal üretimde bütün çiftçimizin ve üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Saylak, pandemi sürecinde köylere yoğun bir şekilde dönüşün olmasıyla birlikte çiftçilerin istekleri doğrultusunda İl Müdürlüğü olarak çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini yatırımlarına hız verildiğini söyledi.

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması süresince 13 ilçede, bünyelerinde çalışan ziraat mühendisleri, su ürünleri mühendisleri, gıda mühendisleri ve veteriner hekimler ile birlikte işletme ziyaretleri, denetimler ve eğitimler gerçekleştirdiklerini belirten Müdür Saylak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekiplerimiz Köyceğiz İlçesi’nde gerçekleşen hayvan hareketleri kapsamında yol denetimleri yaptı. Ayrıca Yeşilköy Mahallesi’nde hayvan hastalıkları güncelleme çalışmaları ve buzağı desteklemeleri hakkında bilgilendirme çalışması yürüttü. Ortaca İlçesi’nde de tarımsal faaliyetler Kovid-19 pandemisine rağmen aralıksız olarak 7 gün 24 saat devam etti. İlçe Teknik ve Sağlık personellerimizce, hafta içi ve hafta sonu demeden sokağa çıkma kısıtlamasına takılmadan bağında, bahçesinde, ahırında çalışmalarını sürdürmekte olan üreticilerimizi, İlçe Müdürü Okan Bilgiç ve beraberindeki ekiple ziyaret ederek, çalışmaları yerinde inceledi. Ortaca İlçesi’nde paketlenip ülkemiz geneline, komşu ve Avrupa ülkelerine ihracat yapan paketleme tesisleri ziyaret edildi. Sırbistan'a ihraç edilecek olan limon ürünlerinin karantina kontrolleri yapılarak, temiz bulunan ürünlere Bitki Sağlık Sertifikası düzenlendi.”

“ÜRETİLERİMİZİN EMEKLERİNİN EN YAKIN KORUYUCUSU OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Saylak, Yatağan ilçesi Katrancı Mahallesi’nde bulunan Çam fıstığı kırma tesisini de ziyaret etti. Bağyaka ve Çukuröz Mahallelerin’de yapılan yaban domuzu mücadele amaçlı sürek avına katılan avcılara eşlik ederek güvenlik amaçlı gerekli uyarılarda bulunan Müdür Saylak, “Bölgedeki üreticilerin emeklerinin zayi olmaması, ürün kayıplarının azaltılması, artan domuz popülasyonunun ve zararın en az seviyeye düşürülmesi amacıyla düzenlenen yaban domuzu sürek avı ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Üreticilerimizin emeklerinin en yakın koruyucusu olmaya devam edeceğiz” dedi. Kavaklıdere, Milas ve Menteşe’de de üreticinin yanında olduklarını ifade eden Saylak, sokağa çıkma kısıtlamasında da üreticileri yalnız bırakmadıklarını dile getirdi. Kavaklıdere İlçesi’nde Kurucuova Mahallesi’nde üretici Yüksel Ön'e ait ceviz bahçesi ziyareti ve Yeşilköy Mahallesi’nde üretici Ahmet Ali Şahin'e ait işletme ziyareti gerçekleştirildiğini anlatan Saylak, şunları kaydetti: “Ahmet Ali Şahin'e bir torba silajlık mısır tohumu, silaj yapımında kullanacağı bir torba silaj katkı maddesi ile silaj üstü malzemesi verildi. Milas İlçesi Savran Mahallesi’nde zeytincilik üzerine budama gübreleme eğitimi verdik. Ayrıca çilek bahçelerinde durum değerlendirme ve incelemeler yaptık. Menteşe İlçesi’nde hayvan hastalıkları ve desteklemeler hakkında bilgilendirme çalışması yürütüldü, ayrıca arıcılarımızın yanına gidilerek arı hastalıkları, kovan yönetimi ve arı konaklama noktaları konusunda bilgilendirme yapılarak sorunları ve bu sorunların çözüm arayışı için çalışmalarda bulunuldu. Marmaris ve Ula İlçeleri’nde su ürünleri denetimleri gerçekleştirdik.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER