Pandemi ve savaşın turizme etkisi

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Güney Ege Sanayiciler ve İşadamları Federasyonu Genel Sekreteri Özlem Köseoğlu, Kovid-19 pandemisi ile Ukrayna-Rusya Savaşı’nın turizm sektörüne olan etkisini değerlendirdi.

Güney Ege Sanayiciler ve İşadamları Federasyonu (GESİFED) Genel Sekreteri Özlem Köseoğlu, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Programda pandemisi ile Ukrayna-Rusya Savaşı’nın turizm sektörüne olan etkisini değerlendiren Köseoğlu, “Pandemi o döneminde hemen hemen tesislerin hepsi kapattı. Açık olan tesisler de çok derin önlemler alarak, bunları sürekli deklare ederek açık tuttu ama yine de insanlar da gitmeye korktu. Hepimiz için tatil artık bir anda çok uzakta kaldı. Oteller seyahat acenteleri, uçak firmaları çok etkilendi. Ukrayna-Rusya Savaşı’nda insanlar eşlerini, arkadaşlarını, yakınlarını kaybediyorlar. Bu dönemde savaşın etkilerini turizme veya ekonomiye etkilerini konuşmak aslında bir bakıma acı. Çünkü orada insanlar canlarıyla mücadele veriyorlar. Baktığımız zaman hepimiz derinden etkileniyoruz. Turizm sektörü o kadar esnek bir sektör ki her şeyden etkilenebiliyor. En çok etkilenen sektördür turizm. Biz alıştık artık, turizmde arabayla giderken vitese takıp düz yolda gitme şansı yok. Her an karşımıza engel çıkabilir, durabiliriz, her an geri de gidebiliriz. Öyle de bir dezavantajı var. Rusya-Ukrayna Savaşı en çok Türkiye’yi etkiledi şu an. Arkadaşlarımızla konuşuyoruz, çok dinamik bir sektör. Her acentenin personeli, müşterisi farklı. Avrupa’ya çalışanlar var, Ukrayna’ya çalışanlar var, Rusya’ya çalışanlar var. Rusya ve Ukrayna’ya çalışanlar çok etkilendi. Şu anda açmayan tesisler var. Ağırlık Rusya pazarı olan tesisler henüz açmadılar. Bayramda çok büyük bir yoğunluk bekliyorduk ancak iki tesis bize açmayacağını bildirdi. Oraya satış yaptığımız müşterilerimizi başka bir otele kaydırdık.

“RUSYA’DAN ÇOK FAZLA TURİST BEKLEMİYORUZ”

Rusya’dan çok fazla turist beklemediklerini dile getiren Köseoğlu, şunları aktardı: “Geçen sene sanırım 5 milyon civarında Rus turist gelmişti. Şimdi Rus turist Avrupa’ya gidemeyecek, önünde en iyi seçenek; Türkiye ve Mısır. Biz Türkiye seçeneğini çok öngörüyoruz ama savaşın bir an önce bitmesi gerekiyor. Ekonomileri de etkilendi tabii ki nasıl olur nasıl biter biz de bilmiyoruz. Açıkçası umutsuz değiliz. Fiyatlarda bir düşüş öngörüyorduk ama son zamanlarda gelen taleplere de bakınca otelci arkadaşlarla konuştuğumuzda maliyetlerin de yükselmesiyle beraber fiyatların çok da düşeceğini zannetmiyoruz artık.”

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2022, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER