Pandemide evcil hayvanlara talep arttı

Korona virüs salgını nedeniyle eve kapanan ve sıkılan vatandaşlar, süs hayvanlarına yöneldi. Taleplere yetişemediklerini belirten Dünya Petshop İşletmecisi Ramazan Ulusoy; “Vatandaş bu süreçte süs balığı, tavşan, hamster aldı en çok da muhabbet kuşu tercih edildi. Ancak pandemiyle birlikte ithalat durunca fiyatlar uçtu” dedi.

Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle karantina kapsamında evde kalma sürecinde vatandaşların evcil hayvan besleme ilgisi arttı.

Eve kapanan vatandaşlar can sıkıntısı yaşamamak için süs balıkları, papağan, kedi, muhabbet kuşu gibi hayvanları satın almak için petshoplara akın etti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Dünya Petshop İşletmecisi Ramazan Ulusoy; “Pandemiyle birlikte işlerimizde açılma oldu. Evcil hayvanlarda satışlar arttı. Bu süreçte vatandaş kısıtlamaya takıldı, bir süre evde kaldı. Kendi kararıyla eve kapananlar da oldu. Okullar da kapanınca çocukların evde bir uğraşı arayışı yaşandı. İşte tam bu nokta da vatandaş evcil hayvana yöneldi. Evcil hayvanlar çocuklar için bir arkadaş yetişkinler için de adeta bir dost oldu. Kimileri evlat gibi görüyor. Bizde daha çok köpek, kedi, kuş, tavşan, papağan, süs balıkları gibi evcil hayvanlar bulunuyor. Tavşan fiyatları 40, hamster fiyatları 40, balık fiyatları 5 TL’den başlıyor. Vatandaş genelde balık, tavşan, hamster aldı ancak en çok muhabbet kuşu alınıyor” şeklinde konuştu.

“MUHABBET KUŞU FİYATI 150 LİRAYA YÜKSELDİ"

Talebin artması ve ithalatın durmasıyla fiyatların uçurduğunu dile getiren Ulusoy; “Önceden 300 TL’ye sattığımız sultan papağanını 600 TL’ye satıyoruz. Pandemiyle birlikte ithalat durunca fiyatlar uçtu. Neredeyse iki katına çıktı. En çok revaçta olan muhabbet kuşları da 60 liraya satılıyordu. Ancak onları da şuan 150 TL’ye satıyoruz” ifadelerini kullandı. Pandemi döneminde yeğeninin evde kaldığını ve ona muhabbet kuşu aldığını belirten Ramazan Kartun; “Evden çıkamayınca yeğenim çok sıkıldı. Ona muhabbet kuşu almaya karar verdik. Hem birlikte vakit geçirirler hem de birbirlerine arkadaş olacaklar” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER