Pandemiyle birlikte insana olan yatırımın önemi arttı

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programına konuk olan Yönetim Danışmanı Barış Özçifçi, “Hem ülkemizde hem dünyada pandemiyle birlikte insana olan yatırımın önemi arttı. Bunun başlıca temellerinden biri ekonomik dinamiklerdir” diye konuştu.

Pandemiyle birlikte insana olan yatırımın önemi arttı

Yönetim Danışmanı Barış Özçifçi, DRT ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haftaya Bakış’ programının konuğu oldu. Programda ‘İnsan Kaynakları Yönetimi’ konusunu değerlendiren Barış Özçiftçi, “İnsan kaynakları yapılarının şekillenmesini anlamak için önce teşhis koymak gerekiyor. Hem ülkemizde hem dünyada pandemiyle birlikte insana olan yatırımın önemi arttı. Bunun başlıca temellerinden biri ekonomik dinamikler. Emtiaya olan ulaşımda sıkıntı, enflasyon artışı, arz talep dengesindeki değişiklikler gibi pandeminin de tetikleyici olduğu ama temelde ekonominin kısıtlı kaynaklar prensibinden hareketle tetiklenen bir enflasyon artışı var. Ekonomik temellere ek olarak burada bir de artan talep var. Özellikle bazı sektörlerde artış varken bazılarında düşüş var. Tüm bu faktörler yönetimin odağını çok parçaladı. Öte yandan kaygılı bir insan grubu oluştu. Öngörülemezlik insan kaynaklarının önemini artırdı. En önemli tetikleyici unsuru büyük istifalar. İnsanlar işteki anlam arayışı sonrası ikileme düştü ve yaptıkları işten sıkılıp istifa etmeye başladı. Psikolojik anlamda tetikleyici unsura ve tepkiye dönüştü” şeklinde konuştu.

“DÜNYADA ÇALIŞAN SADAKATİNE YÖNELİK AZALMA VAR”

İş kaybı ve işini kaybetme korkusunun arttığını ifade eden Özçifçi, şunları kaydetti: “Türkiye’de bir de çok ciddi bir enflasyon, kur, faiz üçgeninde dönen bir gündem ve gündemden yolunu bulmaya çalışan bir işveren kütlesi oluştu. İşveren baktı ki çalışanlarının performansı düşüyor ya da çalışanını memnun etmesi gerekiyor. Tüm bu denklemler şirketlerin ücret konusuna eğilmesine neden oldu. Asgari ücret ne olacak? Tekrar artacak mı? Bütün bunlar gündem oldu. Bugün büyük firmalarda bile ana gündem maddesi bu ücretler. Bunların tartışılması güzel. Bir yandan işveren de çalışma arkadaşlarına yönelik koruyucu önlemler almaya çalışıyor. Bir yandan da şunu unutuyoruz maaş, ücret, çalışmanın karşılığında işçinin hak ettiği para. O meta için bu kadar efor harcamamız ne kadar anlamlı? İnsan kaynaklarında da böyle bir ikilem var. Biz yıllarca çalışan bağlılığını artırmak gibi çalışmalar yapıyoruz. İşveren bu çalışmaların meyvesini bekliyor. Özel sağlık sigortaları, kreşler, özel sadakat kartları gibi programlar gelişiyor. Tüm bunlara rağmen dünyada çalışan sadakatine yönelik azalma var.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2022, 15:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Faruk ALYAZ
Faruk ALYAZ - 2 ay Önce

Barış beyi, DRT de "İŞ HAYATI, EKONOMİ VE YÖNETİMİ" izledim. Hayran kaldım. İstihdam ile ilgili en çarpıcı tesbiti; Türkiye Devleti, ülkedeki tüm istihdamın %20 sini üstlenerek, çalışanların ömür boyu kendilerini garanti bir iş bulma mantığının, çalışanların başarı hayallerini yok ettiği anlamındaki tesbiti idi. Bu kişiyi daha yakından tanımak isterim. Denizli için Çok değerli bir kişi olduğu kanaatindeyim.

SIRADAKİ HABER