“PASVAK; sizlerle var oldu, sizlerle büyümeye devam edecek”

Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bülent Topuz, PASVAK’ın 15. Hizmet yılında, her geçen yıl artan performansını Denizli Gazetesi’ne anlattı. Başkan Topuz, PASVAK’ın kiralık bir binada 500 ihtiyaç sahibi ile başlayan yolculuğunun, bugün 1200 civarında ihtiyaç sahibine iki öğün yetecek yemek vererek sürdürdüğü anlattı.

“PASVAK; sizlerle var oldu, sizlerle büyümeye devam edecek”

Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı, 15. Hizmet yılında, her geçen yıl artan performansı ile hizmet yolculuğuna devam ediyor. Kiralık bir binada 500 ihtiyaç sahibi ile başlayan yolculuk, bugün 1200 civarında ihtiyaç sahibine iki öğün yetecek yemek ile devam etmektedir.

İlk yola çıktığında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün maddi katkısı belirleyici iken, bugün hizmetin tamamı Denizli insanının katkıları ile sağlanmaktadır. Yola çıktığı ilk günden bu yana asıl işi olan ihtiyaç sahiplerine yemek ulaştırma misyonunun etrafında döndü durdu. Yemek ulaştırdığı evlerde önemli sayıda engelli bireyle karşılaşınca kalıtsal ve doğumsal engelliliğin önlenmesi üzerine Avrupa birliği projesi yürüttü. Yemek verdiği evlerin ve mahallelerin çocuklarına sünnet düğünü yaptı. Yine bu evlerin çocuklarına ücretsiz üniversite hazırlık kursu almaları için yardımcı oldu. Kriterlerimiz dışında kalan bazı ailelere iaşe ulaştırdı. Kapısını çalan mülteci, yolda kalmış, pansiyon misafirlerine ve depremzedelere kısa süreli yemek verdi.

Ramazan aylarında bahçesi, siz veren eller tarafından şenlendirildi. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşıldı.

Kurban bayramlarında her yıl artan sayıda bağışlar oldu. Yıl boyunca düzenli bağışçıları ve adak bağışçılarının sayısı hep arttı.

Muharrem ayında aşure ve keşkek yaparak bağışçılarımızla bir araya geldik, sohbet imkanı bulduk.

Sosyal sorumlulukla erken tanış projesi ile, çocuklarımız vakıfta gönüllü çalışarak içinde yaşadıkları toplumun öteki yüzünü gördüler, sahip olduklarına şükrettiler.

Her yıl bir annemizi bir plaket ile onurlandırdık. Yılın annesini bir yıl alan elden, bir yıl veren elden seçtik. Özürlü çocuğuna bakan dul bir anne ne kadar eli öpülesi ve takdire şayan ise, PASVAK vasıtası ile bu insanlara yardımda bulunan, yani veren anne de o kadar eli öpülesi ve takdire şayan felsefesi ile hareket ettik.

Sizlerin 15 yıldır sahip çıkışınız, PASVAK’I yeni projeler için umutlandırdı, teşvik etti. Sizlerden aldığı güç ile ikinci bir aşevini yapmaya soyundu. Şimdiki yerde verilen 15 yıllık hizmet, bu işin nasıl bir mekanda, nasıl bir altyapı ve nasıl bir anlayışla yapılması gerektiği konusunu adeta dayatmaktadır. Bu bilgi birikiminden hareketle Denizli’nin ihtiyacı olan çok amaçlı bir sosyal kültürel tesis planlandı. Bu tesiste her türlü toplantınızı, mevlit, düğün vb özel günlerinizi yapabileceksiniz. Tabii asıl amaç bu yeni tesis sayesinde daha fazla sayıda ihtiyaç sahibine ulaşmak.

Çok değerli Denizli insanı;

PASVAK sizlerle var oldu, sizlerle büyümeye devam edecek. Her türlü katkınızın yerini bulacağını bir kere daha paylaşmak isterim. Hoşça ve dostça kalın.

ANILARLA PASVAK’IN YOLCULUĞU

PASVAK 2001 yılında Abil Çetin, Süleyman Öztürk, Nafiz Öz, Kerim Çıralı, Bülent Topuz, Hasan Kazdağlı bir grup iş adamı ve üniversite mensubu tarafından kurulur. Amaç Karahayıt Beldesinde bir termal tedavi merkezi kurmaktır. Tüm yatırımı iş adamlarının yapacağı, üniversitenin işleteceği, gelirinin tamamının üniversiteye kalacağı bu merkezin devamlılığını PASVAK sağlayacaktır. Ancak bu yatırım gerçekleşmez; sağlık ve eğime destek amaçlı kurulan PASVAK atıl kalır.

Önder İzmirlioğlu, rahmetli babası adına hayır amaçlı bir aş otobüsü yapar. O sıralar Akhan’ı turizm amaçlı işletmek istediği için, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile görüşme halindedir. Vakıflar aş otobüsü yerine, eve teslim sıcak yemek işini birlikte yapmayı önerir. İşin mahiyeti bir kişinin kaldırabileceği cinsten değildir. Birkaç vakıf ve dernek dolaşır, bu teklifi PASVAK kabul eder. Bunun için bir imalathaneye ihtiyaç vardır. Öncelikle Acıpayam yolu üstündeki bir tabldot mutfağı kiralanır ve hizmete burada başlanır.

PASVAK’IN şimdi hizmet verdiği adreste bir restoran vardı. Bu restoran Bağbaşı belediyesine ait yeşil alan üzerine inşa edilmiş, yapı kullanma izni ile faaliyet gösteren bir işletme idi. Bağbaşı Belediye Başkanı Osman Yüksektepe burayı müstecirden devir almamız halinde sonrası için bizlere kolaylık göstereceğini söyledi. Burasını belirli bir maddi bedelle devir aldık. Belediye başkanımız bizim 30 yıllık kira talebimize kolaylık gösterdi ve sembolik bir rakamla burayı bize kiraladı.

Otuz yıla kim öle kim kala, ama öyle olmuyor işte, biz burayı nasıl vakfın mülkiyetine alabiliriz derdine düştük. Formülü bütün şehir belediye başkanımız Nihat Zeybekçi ile oluşturduk. Kerim Çıralı ve Mehmet Efe, aynı bölgede imarlı arsalarını vakfa bağışladılar. Bu arsaları hizmet verdiğimiz arsa ile takas yaptık. Belediye bizim olan arsaya sosyal kültürel tesis inşaatı için imar izni verirken, imarlı alanları yeşil alana çevirerek bölgedeki yeşil alanı sabit tuttu.

Bu alanın, bazı imar sorunlarını çözmek de Pamukkale Belediye Başkanımız Hüseyin Gürlesin’e nasip oldu. Hüseyin başkanımızla uyumlu çalıştık, her aktivitemize katılmaya çalıştılar, ondan bitecek işlerimizi kolaylaştırdılar.

15 beş yıllık hizmet geçmişimiz bize imkan olursa nasıl bir tesis ve nasıl bir aşevi yapılması gerektiğini gösterdi. Bu bilgi birikimi ile yeni bir aşevi yapmaya talip olduk. Bunun için uygun bir arsa arayışında olduk. Bir spor alanı içinde bulunan arsamıza karşılık, uygun bir adreste ve yeter büyüklükte bir arsaya sahip olmamızı Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan sağladı. Şimdi bu arsada karkası bitmiş bir bina yükselmekte. İnşallah ramazana bir kısmını yetiştireceğiz ve burada iftar sofralarında buluşacağız.

Makam sahipleri ile zaman zaman yaptığımız sohbetlerde söylediğimi burada tekrar etmek isterim. Makamlar geçici, eninde sonunda vatandaşın arasına dönüyoruz. Ama makamda iken yaptıklarımız ile anılıyoruz. Siyasi, ticari, ideolojik hiçbir tarafı ve maksadı olmayan, kamu yararına çalışan bir kurum olan PASVAK’A yapılanlar bu manada anlamlıdır.

YARIN - BUGÜNE NASIL GELDİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER