PASVAK’da sünnet düğünü yapmak bir gelenek

Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bülent Topuz, PASVAK’ın 15. Hizmet yılında, her geçen yıl artan performansını Denizli Gazetesi’nden Hatice Demir’e anlattı. Başkan Topuz, PASVAK’ın kiralık bir binada 500 ihtiyaç sahibi ile başlayan yolculuğun, bugün 1200 civarında ihtiyaç sahibine iki öğün yetecek yemek vererek sürdürdüğü belirtti.

PASVAK’da sünnet düğünü yapmak bir gelenek

Kendi çocuklarımız için yaptığımız düğünler bu toplumun içinde ve göz önünde yapılmaktadır. Her çocuğun sünnet kıyafeti giyerek bir günlüğüne de olsa prens, şehzade, bey olma hakkı vardır. Küçük yüreklere yokluğu anlatmak zordur, imkansızdır. Toplum olarak Onlara, hayatta karşılaşabilecekleri güçlükler karşısında; bu toplum bana sahip çıkmıştı, yine çıkabilir umudunu vermek ve yaşatmak gibi bir görevimiz var.

Bu düşünceden hareketle yemek yardımında bulunulan imkanı kısıtlı ailelerin çocuklarına vakfımızın bahçesinde sünnet düğünleri yaptık. İlk yaptığımızda talebin fazlalığı bizi yormuştu. Belirli bir sayının üstüne çıkmamaya, çocukların bu mutlu gününü sıradanlaştırmamaya dikkat ettik. Aileler her yıl yapıldığını görünce üstümüzdeki talep baskısı kalktı.

O gün birer şehzade gibi giydirilen çocuklarımıza yemekli, eğlenceli ve hediyeli sünnet düğünü yapılıyor. Sünnet düğünlerine başta Sayın Valilerimiz ve Belediye Başkanlarımız olmak üzere protokolün katılımı da bir gelenek halini aldı ve aramızdan hiç eksik olmadılar.

İhtiyaç sahibi çocukların tespiti konusunda işbirliği içinde olduğumuz İl Emniyet Müdürlüğü’ne, çocukların sünnetinin yapılmasında yardımcı olan İl Sağlık Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz.

VAKIFLAR HAFTASI ETKİNLİKLERİNDE PASVAK’A YAKIŞIR KUTLAMALAR

Ülkemizde her yıl Mayıs ayının ikinci haftası Vakıflar Haftası olarak kutlanmaktadır. Vakıflar haftası kapsamında hem Pasvak aşevimizi tanıtmak, hem de ülkemiz genelindeki tüm vakıfların önemini anlatabilmek için çalışmalar yapıyoruz. Burada anlatmak istediğimiz sadece vakfımızın çalışmaları değil, vakıf kültürünün içinde gizli olan zengin anlamı ve derin kültürü halkımıza aktarabilmek. Vakıflar Haftası içinde gerçekleştirdiğimiz farklı etkinliklerle kuşaklar boyunca yaşatılıp günümüze gelen vakıf kültürünü ve bu anlamda sahip olduğumuz manevi değerlerimizi anlatmaya çalışıyoruz.

Vakıflar genel müdürlüğü her yıl vakıflar haftasını farklı bir tema ile kutluyor. Geçmiş yılların temaları “Vakıflar ve Su Medeniyeti”, “Vakıf ve İnsan” “Sivil Toplum Örgütleri Olarak Vakıflar” şeklinde idi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü vakıflar haftasını Aydın, Muğla ve Denizli özelinde hafta içinde birer gün ayırarak kutluyor. Biz Denizli’de Vakıflar Haftası kapsamında yapılan panellere ev sahipliği yaptık.

Vakıflar Haftası etkinliklerimizde yaptığımız bilgilendirme amaçlı panel ve konferanslar ve hayır amacıyla yapılan yemek dağıtımlarımızla Anadolu insanının kültüründe zaten var olan yardımlaşma ve dayanışma ruhunu, ‘’komşusu açken tok yatan bizden değildir’’ düsturunu, sahip olduğumuz merhamet ve iyilik duygularını hatırlatıp; vakfımızın toplumumuzdaki ihtiyaç sahibi bireylere ve ailelere dokunan yardım elini elimizden geldiğince duyurmaya ve yardımda bulunma potansiyeli bulunan hayırseverlerimize bu vesileyle ulaşmaya gayret ediyoruz.

Dileğimiz bu kültürün sadece bu etkinliklerle hatırlanması değil, bizim insanımızın içinde zaten var olan bu kültürün bir yaşam biçimi olarak toplumun her katmanına yayılarak karşılıksız iyilik yapmanın hem insani bir duygu hem de bir sosyal sorumluluk bilinci olarak toplum vicdanına yerleşmesidir.

Geçtiğimiz yıllarda Vakıflar Haftası kapsamında Forum Çamlık, Çınar Meydanı, Üniversite, Candoğan Parkı ve Bayramyeri Meydanı gibi halkımızın yoğunlukla tercih ettiği kalabalık bölgelerde stantlar açarak, broşürlerimizi dağıtarak ve halkımızla birebir temasta bulunarak yaptığımız işi anlatmaya gayret ettik.

2018 yılında yapılan etkinliklerde “Vakıf ve Sivil Toplum” panelini aşevinde gerçekleştirdik. Vakfımızda Yüksek Öğretim Vakfı, Pamukkale Eğitim Vakfı, Nihat Kömürcüoğlu Vakfı, Cafer Sadık Abalıoğlu Vakfı, Pamukkale Üniversitesi ve Doçev’i ağırladık.

Toplantımıza katılan vakıflar kendilerini ve başlıca faaliyet alanlarını kısaca tanıttılar. Her biri toplumun ihtiyacı olan konuların birinin ucundan tutmuş durumda. Açılış konuşmamı özetle tekrarlamak isterim; “Vakıf tanımı vakfetmekten geliyor. Varlıklıların, sahip olduklarının bir kısmını diğer insanlara faydalı olmak, yani bir bakıma kamu hizmeti görmek üzere vakfetmeleri ve bu vakfiyelerini belirli kurallara bağlamaları, bu kuralların vakfedenin vefatından sonra da devletin güvencesi altında varlığını sürdürmesi şeklinde ortaya çıkan bir kurum. Zamanla tüm kavramlar ve uygulamalar modernize oldu. Örneğin, PASVAK’ın hizmet verdiği aşevinin modern zamanlara uygun olarak eve teslim hizmet vermesi gibi. Vakıflar da zaman içinde nitelik değiştirdiler. Bireysel olanların yanına örgütsel olanları eklendi. Birkaç kişi bir araya gelip, güç birliği oluşturarak bir vakıf oluşturabiliyor. Sivil Toplum Örgütü tanımına uygun olarak, sadece ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmanın dışına taşan, örneğin çevrenin korunması, demokrasinin geliştirilmesi, milli ve manevi değerlerin korunması manasında vakıflar kurulabiliyor. Bu tip yapılanmalar sadece vakfedenlerin kaynaklarından ve emeklerinden değil, vakfın amaçlarına gönül veren bireylerden de maddi ve manevi destek görebiliyor. Bir tür yardımlaşma ve dayanışma kurumu halinde fonksiyon görebiliyorlar. PASVAK bunun en güzel örneklerinden biridir. Biz onu “veren elin alan eli görmediği bir yardımlaşma kurumu” olarak tanımlıyoruz. “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” düsturu ile çalışan ve siyasi, ticari ve ideolojik her türlü tartışmanın dışında olan PASVAK, bu hali ile toplumun oldukça geniş bir kesiminden destek görüyor.“

PASVAK YÜRÜYÜŞÜNE DEVAM EDİYOR; TEŞEKKÜRLER DENİZLİ

Pasvak olarak ikinci bir aşevinin inşaatına başladık. Bu aşevini, 15 yıllık hizmet geçmişimizden kaynaklanan tecrübe ile vakfımızın en geniş manada ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir büyüklükte ve fonksiyonel çeşitlilikte yapmayı planlandık. Her türlü toplantının, düğün merasimlerinin, sunumların, kokteyllerin yapılabileceği donanıma sahip olacak bu tesisimizin temelini Nisan ayında sessiz sedasız attık.

Bizim hesaplarımıza göre elimizdeki imkanlar binanın karkasını bitirmeye yetiyordu. Ancak dövize endeksli olan demir ve çimento fiyatlarındaki artış hesaplarımızı alt üst etti. Böylesi durumlarda ne yapılır. Ya iş bırakılır ya da kaynak bulunur. Kaynak olarak Denizlili hayır severleri gördük. Vakfımıza düzenli bağışta bulunan hayırseverler başta olmak üzere Denizli’nin gönlü geniş, eli açık iş adamlarını ziyaret ettik. Sağ olsunlar bizleri boş çevirmediler. Kimisi adının tesislerde bir odada geçmesinden memnun kalırken, kimisi adının geçmesini istemedi. Her iki yaklaşıma da saygı duyduk. İsim yazılması diğer hayırseverler için teşvik edici olması bakımından iyi oluyor.

Marifet iltifata tabidir diye güzel bir deyiş vardır. Tesisimizin yapımına önemli katkıda bulunanları paylaşmak isteriz. Paylaşmanın bizi çoğaltacağına inanıyorum.

Tesisimizi yaptığımız arsanın bize kazandırılmasında yardımcı olan Büyük Şehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a teşekkür ederiz.

Necdet Kabaklıoğlu kendi adına yaptırdığı okulun ek binasına kaynak ayırmak durumunda olduğu halde bizi boş çevirmedi.

Musa Kazım Manasır kendi vakfı ve sorumlulukları olmasına rağmen bizi boş çevirmedi.

İbrahim Tan, Zafer Gökşin, Hasan Kasapoğlu hiç tereddüt göstermediler.

Mehmet Çınar, Ahmet Zora, Ali Sürü, Osman Canlı, Mustafa Emir, Kemal Özbilen, Hüsnü Şarkaya isimleri tesisimizin oda ve salonlarında yaşayacaklar.

Son aylarda yeni tesisimizin Ramazan ayı iftarlarına yetiştirme telaşında idik. Salonun ve mutfağın zemin mermerlerini veren Sirmersan, Tümaş ve Ece mermere sonsuz teşekkürler.

Elektrik aksamını saplayan Yusuf Kabukçu ve Vedat Demir abimize teşekkürler.

Pasvak, bu tesisin tamamlanması ile kapasitesini artıracak ve Denizli’de yerleşik üç bin ihtiyaç sahibine üç kap sıcak yemek ulaştıracaktır. Yine bu tesiste uygun koşullarda adak ve kurbanlar için kesimhane ve soğuk hava depolarımız olacaktır. Tesisin bu kısmının gelecek Kurban bayramına yetiştirilmesi en büyük hedefimizdir.

Yaptığımız ziyaretlerden görüyoruz ki Pasvak yapılan hayrın sadece veriliş amacı doğrultusunda kullanılan bir kurum olarak takdir görmekte. Dini, siyasi, ticari ve ideolojik herhangi bir amacı olamamakla bağımsız ve bağlantısız bir özelliği var. Veren elin, alan elin ve de bu iki kesimi buluşturan vakıf yönetiminin, her bakımdan bu kadar heterojen olduğu bir vakfın Türkiye’de örneği yok sanırım. Böylesi bir marka da Denizli’lere yakışırdı doğrusu.

Sizlerle birlikte yürümeye devam ediyoruz. Teşekkürler Denizli…

SON SÖZ

PASVAK; yönetim kurulu üyelerinin sırayla ve bedelsiz olarak görev yaptığı, kurumsallaşmasını tamamlamış, kişilere göre değişmeyen bir kurumdur.

Bu şehrin insanı sahip olduğu imkanlar için fiilen şükreder. PASVAK, şükredenlerin gönlünden kopanı gerçek ihtiyaç sahibine ulaştıran, veren el ile alan elin birbirini görmediği, bir sosyal yardımlaşma kurumudur.

Bu vesile ile yardımlarınızda Pasvak’ı da gözetmenizi istemiş olayım. Bildiğiniz gibi Pasvak yardımlarınızı sadece veriliş amacı doğrultusunda ve Allah rızası için kullanan; dini, siyasi, ticari ve ideolojik herhangi bir amacı ve hedefi olmayan bir kurumdur.

Tel: 0 533 698 49 89 / 0 258 266 28 48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER